Numer 1(34)/2022

Spis treści - streszczenie: 
Wprowadzenie
CZĘŚĆ I
ZARZĄDZANIE ORGANIZACJAMI

Piotr Bohdziewicz

Modele zwinnych karier zawodowych we współczesnych organizacjach i na rynkach pracy

Piotr Bohdziewicz
https://orcid.org/0000-0002-3633-282X
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: bohdziule@gmail.com

 

Obecnie, pod presją intensywnych perturbacji zachodzących tak w otoczeniu współczesnych organizacji, jak i na współczesnych rynkach pracy, kariery zawodowe ludzi coraz wyraźniej nabierają cech zwinności. Kształtują się całkowicie nowe modele w tym zakresie, już nie oparte na tradycyjnych drabinach stanowisk, ale bazujące na zgoła innych strukturach i metodach rozwoju, jak jungle gym oraz portfolio. Organizacje, również zorientowane na budowanie atrybutów własnej zwinności, powinny z korzyścią dla siebie implementować nowe modele kariery i z zaangażowaniem wspierać je. Część organizacji tak właśnie czyni, w wielu jednak pojawiają się bariery wynikające z braku wiedzy bądź zachowawczych postaw kadr kierowniczych.

Słowa kluczowe: organizacja zwinna, współczesny rynek pracy, modele karier zwinnych, planowanie kariery zwinnej, rozwój kariery zwinnej.

Emilia Osmólska, Monika Stoma, Agnieszka Dudziak

Jakość wybranych produktów spożywczych w ocenie nabywców

Emilia Osmólska
https://orcid.org/0000-0001-9001-6011
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 
e-mail: 
emilia.osmolska@up.lublin.pl

Monika Stoma
https://orcid.org/0000-0003-0404-699X
Uniwesytet Przyrodniczy w Lublinie

e-mail: monika.stoma@up.lublin.pl

Agnieszka Dudziak
https://orcid.org/0000-0002-4884-5403
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: agnieszka.dudziak@up.lublin.pl


Jakość produktów spożywczych uwzględnia szereg czynników, które wywierają istotny wpływ. Wiodącymi parametrami są między innymi: bezpieczeństwo, wartość odżywcza, skład produktu (jakość półsurowców) oraz smakowitość (pożądany smak i aromat). Produkt odznaczający się wysoką jakością to taki, który nie zawiera konserwantów, wzmacniaczy smaku oraz drobnoustrojów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie nabywcy. Następnym parametrem warunkującym jakość i bezpieczeństwo produktu to jego trwałość. Ten czynnik jest silnie związany z opakowaniem, które również oddziałuje na zmysł wzroku. Co bardzo ważne wszystkie czynniki wykazują silną zależność względem siebie.

W artykule dokonano analizy związanej z jakością żywności oraz czynników wywierających wpływ na wybór produktów oferowanych na polskim rynku. W części badawczej opisano cel, metodę oraz zakres badań jak również opracowano wyniki i poddano je interpretacji.

Słowa kluczowe: jakość, produkty spożywcze, konsument, oczekiwania i zadowolenie konsumenta, cechy jakościowe żywności.

Emilia Osmólska, Monika Stoma, Agnieszka Dudziak

Bezpieczeństwo produktów przemysłu spożywczego – systemy zarządzania jakością

Emilia Osmólska
https://orcid.org/0000-0001-9001-6011
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: emilia.osmolska@up.lublin.pl

Monika Stoma
https://orcid.org/0000-0003-0404-699X
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: monika.stoma@up.lublin.pl

Agnieszka Dudziak
https://orcid.org/0000-0002-4884-5403
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: agnieszka.dudziak@up.lublin.pl

 

Dynamiczny rozwój przemysłu spożywczego sprawia, że na rynku pojawiają się nowe produkty spożywcze, które mogą stanowić ryzyko, jeśli nie zastosowano odpowiednich procedur eliminujących zagrożenia. Zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz zdrowotności produktów spożywczych wymaga wprowadzania systemów, które w konkretny i jasny sposób określą, co jest skuteczne oraz pomoże zniwelować ilość produktów niebezpiecznych/niezgodnych.

W artykule scharakteryzowano wybrane systemy zarządzania jakością oraz bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym, prawne uwarunkowania związane z żywnością w Polsce i Unii Europejskiej, rodzaje zagrożeń występujących w żywności oraz procedurę postępowania z wyrobem niebezpiecznym. Zapytano też grupę 60 respondentów o to, czy znają poszczególne systemy zarzadzania jakością.

Słowa kluczowe: zarządzanie, jakość, bezpieczeństwo, systemy zarządzania jakością, konsument, produkt, zagrożenia.

Bolesław Wójtowicz

Rola rezerw złota w zasobach Narodowego Banku Polskiego

Bolesław Wójtowicz
https://orcid.org/0000-0003-4399-7085
Uniwersytet Łódzki
e-mail: b.wojtowicz@yahoo.co.uk

 

Artykuł stanowi dogłębne spojrzenie na funkcjonalność rezerw złota w Narodowym Banku Polskim. Stanowi jednocześnie próbę odpowiedzi na pytanie o ich celowość. Autor rozpoczyna od przedstawienia specyficznej odwróconej korelacji roli złota i dolara amerykańskiego, czyli poprzedniego i aktualnego nieoficjalnego aktywa rezerwowego świata. Stara się wyjaśnić przy tym indywidualną funkcjonalność każdego z nich w rezerwach banków centralnych oraz zaznacza konieczność dywersyfikacji. Nakreśla przy tym bardzo specyficzną negatywną korelację pomiędzy tymi dwoma aktywami, którymi są: obecna i poprzednia nieoficjalna waluta rezerwowa świata.

Następnie w pracy przedstawiono szczegółowy obraz aktywów posiadanych przez Narodowy Bank Polski oraz ich zmiany w ciągu ostatnich kilku lat. Rodzime rezerwy złota zaprezentowane są na tle kilku wybranych jurysdykcji, wraz z komentarzem.

Ważnym elementem pracy, jest przedstawienie ostatnich regulacje Bazylea III i sposobu, w jaki zmieniły one rolę złota z aktywa spekulacyjnego na godne zaufania. Autor zarysowuje także odwrócenie trendu sprzedażowego przez banki centralne oraz prawne rozdzielenie złota fizycznego i "papierowego". Ustanawiając ramy formalno-prawne, autor skupia się na złocie w rezerwach polskiego banku centralnego. Przedstawia historyczne spojrzenie na to, jak zmieniały się one w latach 1939-2021, a następnie szczegółowo pokazuje, jak są one podzielone pomiędzy polskie skarbce i rynek londyński. Wyjaśnia powody takiej dywersyfikacji, a także podaje informacje o przyszłych deklarowanych zmianach wolumenu

Konkluzją pracy jest to, że biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach finansowych oraz trwający ponad dekadę trend w zakupach netto złota przez banki centralne, dywersyfikowanie aktywów w posiadaniu, poprzez dodanie do nich złota należy uznać za logiczne i jednocześnie innowacyjne.

Słowa kluczowe: bank centralny, rezerwy złota, zarządzanie rezerwami złota.

Jolanta Skubisz

Pedagogiczne następstwa pandemii Sars-CoV-2 w obliczu kryzysu pedagogiki. Próba oceny i rekomendacji

Jolanta Skubisz
https://orcid.org/0000-0002-2171-4454
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: j.skubisz@wp.pl

 

Prezentowana publikacja jest próbą analizy i oceny współczesnych dylematów i wyzwań pedagogicznych (wychowawczych, szkoleniowych, edukacyjnych, dydaktycznych) w obliczu doświadczeń zagrożeń bezpieczeństwa zdrowotnego epidemią Sars-CoV-2.

Przebieg tej epidemii bezsprzecznie ujawnił słabości praktyki pedagogicznej i teoretyczne ułomności krytycznej tożsamości współczesnej pedagogiki i jej paradygmatu.

Zaistniała zatem potrzeba m.in. z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego uczniów i studentów realizacji procesów pedagogicznych w postaci cyborgizacji pedagogicznej, czyli digitalizacji nauczania.

Pandemia zmieniła funkcjonowanie szkół i uczelni oraz przyniosła nowe wyzwania edukacyjne i dydaktyczne, zwłaszcza w obszarze pracy zdalnej i hybrydowej.

Niewątpliwie te obiektywne okoliczności przyspieszyły proces kształtowania się i definiowania nowej formy pedagogiki ogólnej, tj. pedagogiki wirtualnej, w niniejszej publikacji przedstawiono zarys pierwotnej koncepcji jako zalecanej specjalności studiów pedagogicznych.

Słowa kluczowe: ograniczenia epidemiczne, cyborgizacja, pedagogika wirtualna, praca zdalna, praca hybrydowa.

CZĘŚĆ II
LOGISTYKA I ZARZĄDZANIE TRANSPORTEM

Mateusz Domański, Maciej Puchała

Innowacyjne systemy sterowania ruchem kolejowym na sieci PKP cz. I

Mateusz Domański
https://orcid.org/0000-0002-7997-8786
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: domanski12@o2.pl

Maciej Puchała
https://orcid.org/0000-0001-7723-1913
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: m_puchala@wp.pl

 

W artykule „Innowacyjne systemy sterowania ruchem kolejowym na sieci PKP” zaprezentowano wybrane nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym stosowane na sieci PKP. Zaprezentowano także z czym się wiąże „Techniczna Specyfikacja Interoperacyjności” (TSI) oraz w jakim zakresie dotyczy zagadnienia sterowania ruchem kolejowym. Zaprezentowano podstawowe różnice w zakresie poziomów systemu ERTMS/ETCS oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowy jest podsumowanie rozwoju kolei pod kątem technicznym i organizacyjnym mającym na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej oraz zapewnienie interoperacyjności systemów kolejowych.

Słowa kluczowe: sterowanie ruchem kolejowym, bezpieczeństwo ruchu pociągów, interoperacyjność.

Jakub Marciniak, Maciej Puchała

Innowacyjne systemy sterowania ruchem kolejowym stosowane na sieci PKP cz. II

Jakub Marciniak
https://orcid.org/0000-0002-2243-549X
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: jakuboslaw1@gmail.com

Maciej Puchała
https://orcid.org/0000-0001-7723-1913
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: m_puchala@wp.pl

 

Niniejsza publikacja ma na celu ukazanie funkcjonowania komputerowych systemów zależnościowych na sieci Polskich Kolei Państwowych, w strukturze przedsiębiorstwa Polskich Linii Kolejowych S.A., które jest narodowym zarządcą infrastruktury kolejowej.

Przedstawione zostało z technicznego punktu widzenia funkcjonowanie komputerowego systemu zależnościowego Ebilock produkcji firmy Bombardier Transportation. Wskazano także techniczny aspekt bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń. Przedstawiona została analiza porównawcza urządzeń komputerowych z urządzeniami sterowania ruchem starszych typów. W pracy przekazano także informacje na temat oceny wdrożenia urządzeń komputerowych w praktyce.

Słowa kluczowe: sterowanie ruchem kolejowym, bezpieczeństwo ruchu pociągów, interoperacyjność.

Jerzy Janczewski, Danuta Janczewska

Innowacje w systemach mikromobilności na przykładzie elektrycznych hulajnóg

Jerzy Janczewski
https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: jerzyjanczewski@poczta.onet.pl

Danuta Janczewska
https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
Społeczna Akademia Nauk
e-mail: janczewska@republika.pl

 

Mikromobilność umożliwia mieszkańcom miast swobodę przemieszczania się na krótkich odcinkach i łagodzenie kongestii spowodowanej przez samochody oraz transport publiczny a jej środki transportu uzupełniają system komunikacji miejskiej. Celem artykułu jest prezentacja wybranych innowacji mających zasadniczy wpływ na rozwój branży mikromobilności. Przy czym innowacje traktuje się jako zmiany, które coś ulepszają, dają nową jakość i przynoszą korzyści. Ze względu na złożoność zagadnienia i fakt, że mikromobilność, zarówno współdzielona jak i indywidualna, w strategii transportowej miast sama w sobie jest jeszcze innowacją podano tylko kilku wybranych przykładów, które przypisano do trzech grup tematycznych, a mianowicie infrastruktura i bezpieczeństwo, zarzadzanie usługą oraz środki transportu W pracy oparto się na publikacjach naukowych jak i informacjach i opracowaniach praktyków z branży. Całość zwieńczono podsumowaniem. Jako szczególny przykład posłużyły hulajnogi elektryczne.

Słowa kluczowe: innowacje, mikromobilność, hulajnoga elektryczna, współdzielona mikromobilność.

Danuta Janczewska, Jerzy Janczewski

Zastosowanie koncepcji marketingu holistycznego w firmie transportowej

Danuta Janczewska
https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
Społeczna Akademia Nauk
e-mail: janczewska@republika.pl

Jerzy Janczewski
https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: jerzyjanczewski@poczta.onet.pl

 

W artykule przedstawiono dyskusję nad problematyką nowego spojrzenia na działalność marketingową w firmie transportowej. Omówiono możliwość wdrożenia koncepcji marketingu holistycznego w branży TSL jako nowego kierunku aktywności marketingowo- logistycznej. Na podstawie badania literatury przedmiotu oraz badania typu case study przedstawiono problematykę marketingu holistycznego rozumianego jako działalność zintegrowaną łączącą elementy marketingu i logistyki transportu. Wyniki analizy poznawczo-krytycznej światowej literatury przedmiotu przedstawione w pracy wskazują na występowanie wyraźnej luki poznawczej i luki badawczej, jeśli chodzi o rozważania na temat zastosowania marketingu holistycznego w branży TSL, zwłaszcza w obszarze usług transportowych.

Słowa kluczowe: branża TSL, marketing holistyczny.

Jerzy Janczewski, Danuta Janczewska

Mikrosamochody w systemie współdzielonej mobilności

Jerzy Janczewski
https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: jerzyjanczewski@poczta.onet.pl

Danuta Janczewska
https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
Społeczna Akademia Nauk
e-mail: janczewska@republika.pl

 

Współdzielona mobilność rozwija się bardzo dynamicznie, a w ostatnim okresie jej narzędziem są niskoemisyjne samochody i środki transportu mikromobilności o napędzie elektrycznym takie jak: hulajnogi, skutery, rowery a także i mikrosamochody. Zakłada się, że system współdzielonych elektrycznych mikrosamochodów podobnie jak skuterów, hulajnóg i rowerów powinien zniwelować problemy środowiskowe, takie jak hałas lub zanieczyszczenie powietrza, problemy z parkowaniem i z natężeniem ruchu.

Mikrosamochody elektryczne łączą pozytywne cechy samochodów z zaletami takich środków transportowych mikromobilności, jak elektryczne hulajnogi, rowery czy też skutery zapewniając ich użytkownikom wygodną i indywidualną formę transportu. Mikrosamochody mogą być oszczędnym środkiem służącym do transportu a ich rozpowszechnienie w usłudze wynajmu samochodów jest możliwe choć nadal pozostaje na wczesnym etapie rozwoju.

Artykuł ma charakter przeglądowy a jego głównym celem jest wskazanie na potencjał i możliwości wykorzystania mikrosamochodów elektrycznych jako narzędzi współdzielonej mobilności w miastach. Całość artykułu zwieńczono podsumowaniem.

Słowa kluczowe: mikrosamochód, system współdzielonej mobilności , transport miejski.

CZĘŚĆ III
RECENZJE. SPRAWOZDANIA Z KONFERENCJI

Jolanta Skubisz

Recenzja monografii Włodzimierza Rudenko - Metody statystyki opisowej w badaniach pedagogicznych, (Realizacja z wykorzystaniem technologii komputerowych)

Jolanta Skubisz
https://orcid.org/0000-0002-2171-4454
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: j.skubisz@wp.pl

Table of contents - abstracts - articles: 
Introduction
PART I
MANAGING OF ORGANIZATIONS
Piotr Bohdziewicz
Models of agile careers in contemporary organisations and labour markets

Piotr Bohdziewicz
https://orcid.org/0000-0002-3633-282X
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: bohdziule@gmail.com

 

Today, under the pressure of the intense perturbations taking place both in the environment of modern organisations and in today's labour markets, people's careers are increasingly taking on the characteristics of agility. Completely new models are taking shape, no longer based on traditional job ladders, but on completely different structures and development methods, such as „jungle gyms” and portfolios. Organisations, also focused on building the attributes of their own agility, should implement new career models to their advantage and support them with commitment. Some organisations are doing this, but in many there are barriers due to a lack of knowledge or conservative attitudes of managers.

Keywords: agile organisation, contemporary labour market, agile career models, agile career planning, agile career development.

Emilia Osmólska, Monika Stoma, Agnieszka Dudziak
Quality of selected food products as assessed by buyers

Emilia Osmólska
https://orcid.org/0000-0001-9001-6011
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: emilia.osmolska@up.lublin.pl

Monika Stoma
https://orcid.org/0000-0003-0404-699X
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: monika.stoma@up.lublin.pl

Agnieszka Dudziak
https://orcid.org/0000-0002-4884-5403
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: agnieszka.dudziak@up.lublin.pl

 

The quality of food products depends on a number of factors that have a significant impact. The main parameters are: nutritional value, product composition (quality of raw materials) and palatability (desired taste and aroma of the product). A high-quality product is one that does not contain preservatives, flavour enhancers or microorganisms that could adversely affect the health of the purchaser. Another parameter determining the quality and safety of the product is durability. This factor is strongly linked to the packaging, which also affects the sense of sight. What is very important, all factors show a strong dependence on each other.

The article presents an analysis related to the quality of food and factors influencing the choice of products offered on the Polish consumer market. In the research part, the aim, method and scope of the study were described and the results of the study were developed and interpreted.

Keywords: quality, food products, consumer, consumer expectations and satisfaction, food quality characteristics.

Emilia Osmólska, Monika Stoma, Agnieszka Dudziak
Food industry product safety - quality management systems

Emilia Osmólska
https://orcid.org/0000-0001-9001-6011
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: emilia.osmolska@up.lublin.pl

Monika Stoma
https://orcid.org/0000-0003-0404-699X
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: monika.stoma@up.lublin.pl

Agnieszka Dudziak
https://orcid.org/0000-0002-4884-5403
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
e-mail: agnieszka.dudziak@up.lublin.pl

 

The rapid growth of the food industry means that new food products are appearing on the market that may pose a risk if the correct procedures are not in place to eliminate the hazards. Guaranteeing the safety and wholesomeness of food products requires the introduction of systems that concretely and clearly define what is effective and help to eliminate the number of dangerous/non-compliant products.

The article characterises selected quality and safety management systems in the food industry, legal conditions related to food in Poland and the European Union, types of hazards present in food and the procedure for dealing with dangerous products. A group of 60 respondents was also asked whether they were familiar with the various quality management systems.

Keywords: management, quality, safety, quality management systems, consumer, product, risks.

Bolesław Wójtowicz
The role of gold reserves among the assets held by the National Bank of Poland

Bolesław Wójtowicz
https://orcid.org/0000-0003-4399-7085
Uniwersytet Łódzki
e-mail: b.wojtowicz@yahoo.co.uk

 

This article is an in-depth look at the functionality of gold reserves at the National Bank of Poland. At the same time, it attempts to outline the purpose of the gold reserves.

The author begins with presenting the specific inverted correlation of the role of gold and the US dollar, which are the previous and current unofficial reserve asset of the world. In doing so, he tries to explain the individual functionality of each of them in the reserves of central banks and outlines the necessity for diversification.

The article discusses in detail the overall assets held by the National Bank of Poland and how they have changed over the past few years. For comparison, domestic gold reserves are presented against several selected jurisdictions, with detailed comments.

An important part of the article is the discussion on the recent Basel III regulations and how they changed the role of gold from speculative asset to a trusted one. In this section the author also focuses on reversal of the selling trend by central banks and the legal separation of physical and 'paper' gold.

Establishing a formal and legal framework, the author focuses on gold in the reserves of the Polish central bank. The article provides a historical overview of how the composition of reserves have changed between 1939 and 2021, and shows in detail how Polish gold is currently divided between Polish treasuries and the London market. The author explains the reasons for such diversification, and provides information on future declared volume changes.

The article concludes that based on the current situation in the financial markets and the decade long trend in net gold purchases by central banks, the diversification of assets by adding gold should be considered as logical and innovative at the same time.

Keywords: central bank, gold reserves, management of gold reserves.

Jolanta Skubisz
Pedagogical consequences of the Sars-CoV-2 pandemic in the face of the crisis of pedagogy. An attempt at evaluation and recommendation

Jolanta Skubisz
https://orcid.org/0000-0002-2171-4454
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: j.skubisz@wp.pl

 

This article attempts to analyse and evaluate contemporary pedagogical challenges (in upbringing, training, education, didactics) in the context of risks to health posed by the Sars-CoV-2 epidemic.

The course of this epidemic unquestionably revealed the weaknesses of pedagogical practice and theoretical shortcomings of the critical identity of contemporary pedagogy and its paradigm.

There was therefore a need, in order to protect the health of pupils and students, to implement online pedagogical processes - i.e. the digitization of teaching.

This pandemic changed the functioning of schools and universities and brought new educational and didactic challenges, especially in the area of ​​remote and hybrid work.

Undoubtedly, these objective circumstances accelerated the process of shaping and defining a new form of general pedagogy, i.e. virtual pedagogy. This article offers an outline of the concept as a recommended specialty of pedagogical studies.

Keywords: epidemic restrictions, virtual pedagogy, remote work, hybrid work

PART II
LOGISTICS AND TRANSPORT MANAGEMENT
Mateusz Domański, Maciej Puchała
Innovative railway traffic control systems on the PKP Network part I

Mateusz Domański
https://orcid.org/0000-0002-7997-8786
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: domanski12@o2.pl

Maciej Puchała
https://orcid.org/0000-0001-7723-1913
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: m_puchala@wp.pl

 

In this article selected modern railway traffic control systems used on the PKP network are discussed. It also presents what the „Technical Specification for Interoperability” (TSI) entails and to what extent it concerns the issue of rail traffic control. The basic differences in the ERTMS/ETCS levels and safety issues are presented. The use of modern railway traffic control devices summarises the development of the railways in technical and organizational terms, and aims to improve the level of safety on the rail network and ensuring the interoperability of rail systems.

Keywords: railway traffic control, train traffic safety, interoperability.

Jakub Marciniak, Maciej Puchała
Innovative railway traffic control systems used on the PKP network, part II

Jakub Marciniak
https://orcid.org/0000-0002-2243-549X
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: jakuboslaw1@gmail.com

Maciej Puchała
https://orcid.org/0000-0001-7723-1913
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: m_puchala@wp.pl

 

This article aims to show the functioning of computer dependency systems on the Polish State Railways network in the structure of Polskie Linie Kolejowe S.A., which is the national railway infrastructure manager.

The functioning of the Ebilock computer dependency system produced by Bombardier Transportation is presented from a technical point of view. The technical aspect of the safety and reliability of equipment was also indicated. A comparative analysis of computerised equipment with older types of traffic control devices is presented. The paper also provides information on the evaluation of the implementation of computerised equipment in practice

Keywords: railway traffic control, train traffic safety, interoperability.

Jerzy Janczewski, Danuta Janczewska
Innovations in micro-mobility systems: The example of electric scooters

Jerzy Janczewski
https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: jerzyjanczewski@poczta.onet.pl

Danuta Janczewska
https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
Społeczna Akademia Nauk
e-mail: janczewska@republika.pl

 

Micro-mobility allows city dwellers to move freely over short distances and alleviate congestion caused by cars and public transport, and its means of transport complement the public transport system. The aim of the article is to present selected innovations that have a fundamental impact on the development of the micro-mobility industry. At the same time, innovations are treated as changes that improve something, give new quality and bring benefits. Due to the complexity of the issue and the fact that micro-mobility, both shared and individual, is still an innovation in the transport strategy of cities, it was decided to provide only a few selected examples which were assigned to three thematic groups, namely infrastructure and security, service management and means of transport. The work was based on scientific publications as well as information and studies by industry practitioners. The article is finished with a summary. Electric scooters served as a special example.

Keywords: innovations, micro-mobility, electric scooter, shared micro-mobility.

Danuta Janczewska, Jerzy Janczewski
Application of the holistic marketing concept in a transport company

Jerzy Janczewski
https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: jerzyjanczewski@poczta.onet.pl

Danuta Janczewska
https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
Społeczna Akademia Nauk
e-mail: janczewska@republika.pl

 

The article discusses the marketing activities in a transport company. The possibility of implementing the concept of holistic marketing in the TSL industry as a new direction of marketing and logistics activity is considered. On the basis of a study of the literature on the subject and a case study, the issues of holistic marketing understood as an integrated activity combining elements of marketing and transport logistics were presented.

The results of the cognitive-critical analysis of the world literature presented in the paper indicate the existence of a clear cognitive and research gap when it comes to considerations on the application of holistic marketing in the TSL industry, especially in the area of transport services.

Keywords: TSL industry, holistic marketing.

Jerzy Janczewski, Danuta Janczewska
Microcars in the shared mobility system

Jerzy Janczewski
https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: jerzyjanczewski@poczta.onet.pl

Danuta Janczewska
https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
Społeczna Akademia Nauk
e-mail: janczewska@republika.pl

 

Shared mobility is developing very dynamically. It includes low-emission cars and electric-powered micro-mobility transport means, such as: scooters, bicycles as well as micro-cars. It is assumed that a system of shared electric microcars, like scooters and bicycles, should overcome environmental problems such as noise or air pollution, parking and traffic problems.

Electric microcars combine the positive features of cars with the advantages of such micro-mobility means of transport, such as electric scooters, bicycles, providing their users with a comfortable and individual form of transport. Micro cars can be an economical means of transport and their popularization in the car rental service is possible, although it is still at an early stage of development.

The article is a review and its main aim is to show the potential and possibilities of using electric microcars as tools for shared mobility in cities. The article ends with a summary.

Keywords: microcar, shared mobility system, city transport.

PART III
REVIEWS. CONFERENCE REPORTS
Jolanta Skubisz
Review of Włodzimierz Rudenko's monograph - Methods of descriptive statistics in pedagogical research, (Realization with the use of computer technologies)

Jolanta Skubisz
https://orcid.org/0000-0002-2171-4454
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
e-mail: j.skubisz@wp.pl