Numer 1(22)/2016

Spis treści: 

Tomasz Herudziński, Krzysztof Bondyra
Przemysł jako przedmiot zainteresowania socjologii
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_13-26

Jerzy Janczewski
Przedsiębiorczość małych firm. Studia przypadków w inżynierskich pracach dyplomowych studentów AHE w Łodzi
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_27-41

Zenon Ślusarczyk
Regulacje prawne dotyczące konkurencji i ochrony konsumentów na jednolitym rynku europejskim – rys historyczny
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_43-58

Zenon Ślusarczyk
Podstawy prawne ochrony środowiska w Polsce: wybrane zagadnieni
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_59-68

Piotr Solarz, Sylwia Jabłońska-Kempny
Nieprawidłowości w relacjach z obywatelami w zakresie sporządzania czynności notarialnych w kontekście wymogów etycznych dotyczących notariusza
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_71-79

Andrzej Zbonikowski
Wypalenie zawodowe instruktorów terapii zajęciowej w kontekście poczucia własnej wartości oraz cech osobowościowych Wielkiej Piątki
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_82-90

Bartłomiej Bąk, Tomasz Zalega
Strategie e-marketingu na przykładzie firmy BlaBlaCar
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_93-111

Jerzy Janczewski
Logistyka mikro i małych przedsiębiorstw
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_114-126

Robert Walasek
Kulturowe uwarunkowania komunikacji z klientem
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_127-137

Karolina Malesa, Tomasz Malesa
Kredyt hipoteczny jako główne źródło finansowania inwestycji na rynku nieruchomości
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_141-152

Tomasz Zalega
Ekonomia ewolucyjna jako jeden z nurtów współczesnej ekonomii – zarys problematyki
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_153-176

Magdalena Adamczyk
Przemoc w rodzinie w latach 2000–2011
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_179-194

Luiza Bogucka
Krym w systemie bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_195-204

Streszczenie: 

Tomasz Herudziński, Krzysztof Bondyra

Przemysł jako przedmiot zainteresowania socjologii

Artykuł prezentuje przemysł jako przedmiot refleksji socjologicznej. Zasadniczym jego celem jest refleksja nad sensem uprawiania socjologii przemysłu. Odnosząc się do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej przedstawianej w perspektywie kryzysu, zwraca uwagę na wybrane aspekty zmiany o charakterze globalnym. Opis zmian zaprezentowany został głównie w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej i przejścia od społeczeństwa produkcji do społeczeństwa usług. Artykuł odnosząc się do koncepcji przezwyciężenia kryzysu w oparciu o procesy reindustrializacji zwraca uwagę na możliwość wykorzystania socjologii przemysłu jako istniejącego już narzędzia analizy.

Słowa kluczowe: przemysł, socjologia przemysłu, industrializacja, reindustrializacja, społeczeństwo przemysłowe, kryzys gospodarczy, społeczeństwo usługowe, globalizacja, lokalizm.

Jerzy Janczewski

Przedsiębiorczość małych firm. Studia przypadków w inżynierskich pracach dyplomowych studentów AHE w Łodzi

Artykuł zawiera prezentacje przypadków przedsiębiorczości mikro i małych firm, które posłużyły jako wzory badawcze absolwentom realizującym pod kierunkiem autora inżynierskie prace dyplomowe w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Stanowi on przykład, że dane empiryczne zebrane i przygotowane w ramach prac dyplomowych przez studentów mogą być cennym materiałem badawczym nie tylko przy realizacji projektów inżynierskich ale także inspirować zachowania przedsiębiorcze przyszłych inżynierów oraz być wzorem dla kolejnych studentów aspirujących do zawodu inżyniera transportu a później do zakładania i rozwijania własnej firmy.

Wyboru przypadków z ukończonych prac dyplomowych dokonano z punktu widzenia kryterium identyfikacji aktywności przedsiębiorczej małej firmy i jej właściciela/menedżera funkcjonujących w branży transportowej lub w zapleczu technicznym transportu. W większości prezentowanych firm absolwenci są pracownikami tych firm i jednocześnie ich właścicielami lub współwłaścicielami.

Słowa kluczowe: przedsiębiorczość, mała firma, studia przypadków

Zenon Ślusarczyk

Regulacje prawne dotyczące konkurencji i ochrony konsumentów na jednolitym rynku europejskim – rys historyczny

W niniejszej publikacji autor omawia regulacje prawne dotyczące konkurencji i ochrony konsumentów na jednolitym rynku europejskim a w szczególności zakaz nadużywania pozycji dominującej przedsiębiorstwa, kontrolę koncentracji przedsiębiorstw, uprawnienia Trybunału Sprawiedliwości i Sadu Pierwszej Instancji w ochronie konkurencji, kompetencje Komisji Europejskiej w ochronie konkurencji, politykę konkurencji i ochronę praw konsumentów w Polsce oraz przepisy dotyczące praktyk ograniczających konkurencję. Poruszana w artykule tematyka jest o tyle istotna gdyż każdego roku traktaty unijne stają się źródłem tysięcy decyzji, które mają decydujący wpływ na funkcjonowanie gospodarek państw członkowskich UE i życie ich mieszkańców.

Słowa kluczowe: polityka konkurencji, jednolity rynek, ochrona praw konsumentów.

Zenon Ślusarczyk

Podstawy prawne ochrony środowiska w Polsce: wybrane zagadnienia

Artykuł zawiera wybrane zagadnienia z prawnych podstaw ochrony środowiska w Polsce. Zgodnie z obowiązującym prawem ochrona środowiska to obowiązek zarówno administracji publicznej, przedsiębiorców jak i obywateli. Podmioty te (i inne jeszcze) powinny postępować zgodnie z prawem tak, aby utrzymać naturalne podstawy bytu ludzi, zapewnić odpowiednie warunki rozwoju bez szkody dla środowiska naturalnego. Stąd wprowadzenie takich regulacji prawnych jak odpowiednie zezwolenia na korzystanie z zasobów wodnych, leśnych, geologicznych itp. oraz stosowanie opłat za odprowadzanie ścieków, składowanie odpadów itp. Z zasady regulacje te powinny być zgodne z prawem ochrony środowiska UE i innymi umowami międzynarodowymi.

Słowa kluczowe: prawo ochrony środowiska, instrumenty prawno-finansowe w ochronie środowiska.

Piotr Solarz, Sylwia Jabłońska-Kempny

Nieprawidłowości w relacjach z obywatelami w zakresie sporządzania czynności notarialnych w kontekście wymogów etycznych dotyczących notariusza

Artykuł poświęcono nieprawidłowościom w relacjach z obywatelami w zakresie czynności notarialnych w kontekście wymogów etycznych dotyczących notariusza. Nadrzędnym celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: czy notariusz jako osoba wykonująca „klasyczny” zawód prawniczy powinna funkcjonować w granicach ogólnych norm moralnych, poczucia przyzwoitości, kultury moralnej oraz wychowania obywatelskiego Wskazane w artykule kwestie powinny zainicjować zmiany w funkcjonowaniu samej korporacji notarialnej, która nie powinna przejmować typowych dla związków zawodowych funkcji, ale stać na straży etyki zawodowej i godnego, z punktu widzenia obywatela i państwa, przestrzegania przepisów prawa , a nie wykorzystywania ich dla celów finansowych.

Słowa kluczowe: notariusz, czynności notarialne, nieprawidłowości w relacjach z obywatelami.

Andrzej Zbonikowski

Wypalenie zawodowe instruktorów terapii zajęciowej w kontekście poczucia własnej wartości oraz cech osobowościowych „Wielkiej Piątki”

Celem przeprowadzonych badań było ustalenie uwarunkowań osobowościowych wypalenia zawodowego u instruktorów terapii zajęciowej (n=30, średnia wieku: M=38,32). W badaniach zostały wykorzystane narzędzia psychologiczne: MBI, NEO-FFI, SES, a wśród badanych zmiennych znalazły się: wypalenie zawodowe, poczucie własnej wartości oraz cechy osobowości ujęte w modelu "Wielkiej Piątki": neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Przeprowadzone analizy korelacji oparte na współczynniku r-Pearsona potwierdziły istnienie istotnych statystycznie związków wypalenia z trzema cechami osobowości: neurotycznością, otwartością na doświadczenie oraz ugodowością. Czynniki te są jednak związane tylko z dwoma wymiarami wypalenia: wyczerpaniem emocjonalnym oraz depersonalizacją. Pozostałe cechy - ekstrawersja i sumienność, a także poczucie własnej wartości nie potwierdziły swojego związku z poziomem wypalenia badanych osób.

Słowa kluczowe: wypalenie zawodowe, osobowość, poczucie własnej wartości, model Wielkiej Piątki

Bartłomiej Bąk, Tomasz Zalega

Strategie e-marketingu na przykładzie firmy BlaBlaCar

Wiele podmiotów na rynku chciałoby wyróżniać się od konkurencji poprzez osiąganie przewagi w różnych dziedzinach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Używanie e-marketingu z pewnością jest w stanie zapewnić taką przewagę, jednakże wymaga to zrozumienia i poprawnego wdrożenia. Jednakże skuteczne wprowadzenie marketingu internetowego wymaga spojrzenia na działalność firmy z szerszej perspektywy. Aby wprowadzenie e-marketingu było skuteczne, trzeba zestawić ze sobą strategię firmy, funkcjonowanie działu sprzedaży oraz działania marketingowe online i offline. Celem artykułu jest zaprezentowanie nowych koncepcji marketingowych oraz narzędzi, które są dostępne dla przedsiębiorstw chcących reklamować się poprzez Internet. W pierwszej części tekstu, po wyjaśnieniu pojęcia i istoty marketingu internetowego, w sposób syntetyczny, omówiono jego najważniejsze klasyczne narzędzia. Natomiast W drugiej części opracowania przeanalizowano działalność firmy BlaBlaCar w obszarze e-marketingu. Podsumowanie rozważań i ważniejsze wnioski kończą niniejszy artykuł.

Słowa kluczowe: e-marketing, konsument, media społecznościowe, konsumpcja kolaboratywna, carpooling.

Jerzy Janczewski

Logistyka w mikro i małym przedsiębiorstwie

W artykule zaprezentowano podstawowe informacje dotyczące organizacji logistyki i działań logistycznych w mikro i małych przedsiębiorstwach. Wywody poparto badaniami, których celem była odpowiedź pytanie jakie działania logistyczne i w jakim stopniu najczęściej występują w firmach mikro i firmach małych.

W podsumowaniu badań stwierdzono, że w przedsiębiorstwie mikro lub małym pozycja logistyki nie musi być jednoznacznie określona a infrastruktura logistyki typowego przedsiębiorstwa produkcyjnego, usługowego lub hand¬lowego, mikro lub małego, może obejmować podobne składniki. Można też wskazać na związek między profilem i skalą działania, sytuacją finansową mikro lub małej firmy a stosowanymi rozwiązaniami i aktywnością logistyczną przedsiębiorstw.

Słowa kluczowe: logistyka, działania logistyczne, mikro i małe przedsiębiorstwo.

Robert Walasek

Kulturowe uwarunkowania komunikacji z klientem

Artykuł stanowi próbę określenia współczesnych metod komunikacji z klientem, scharakteryzowania ich oddziaływania na jego procesy decyzyjne oraz określenie korzyści uzyskanych z zastosowania wybranych narzędzi komunikacji. Określenie niniejszego celu wynika z faktu, iż nowoczesna gospodarka bazuje nie tylko na nowych technologiach czy innowacyjności, ale przede wszystkim na informacji, która obecnie stanowi najcenniejszy zasób przedsiębiorstw. Jednak sama informacja to nie wszystko, potrzebny jest sprawny proces komunikacji. Obecnie, proces komunikacji nabrał nowego wymiaru ze szczególnym uwzględnieniem czynnika kulturowego, który stanowi główny element ogniwa w relacjach przedsiębiorstwa z otoczeniem, a także symboliki znaków, które wyróżniają przedsiębiorstwo na tle innych. Takie działania podejmowane przez nowoczesne przedsiębiorstwo wymagają dokonywania przez nie nieustannych zmian w zakresie kultury organizacji, zarządzania, technologii oraz komunikacji. Dlatego, przedsiębiorstwa dostosowują swoje działania do wymagań rynku koncentrując się na podkreśleniu indywidualizmu każdego konsumenta oraz na utrzymaniu relacji z nim.

Słowa kluczowe: komunikacja, klient, zarządzanie, przedsiębiorstwo

Karolina Malesa, Tomasz Malesa

Kredyt hipoteczny jako główne źródło finansowania inwestycji na rynku nieruchomości

Celem artykułu jest scharakteryzowanie kredytu hipotecznego jako przykładu metody finansowania nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Po wyjaśnieniu pojęcia kredytu hipotecznego i jego podstawowych rodzajów, w dalszej części artykułu skoncentrowano się na omówieniu podstawowych warunków kredytowania oraz istoty jednego z ograniczonych praw rzeczowych jakim jest hipoteka. Ponadto omówiono podstawowe informacje dotyczące podaży i popytu na rynku nieruchomości w Polsce. Następnie przedstawiona została obecna sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce. Niniejszy tekst kończy się podsumowaniem zawierającym ważniejsze wnioski.

Słowa kluczowe: kredyt, hipoteka, nieruchomość, bank, rządowy program wsparcia mieszkalnictwa „Rodzina na swoim” (Rns), „Mieszkanie dla Młodych” (MdM), wskaźnik ltv

Tomasz Zalega

Ekonomia ewolucyjna jako jeden z nurtów współczesnej ekonomii - zarys problematyki

Ekonomia ewolucyjna zaliczana jest do ekonomii heterodoksyjnej, której obszar zainteresowań koncentruje się na zagadnieniach związanych ze zmianami zachodzącymi w systemie ekonomicznym oraz ich przesłankami i konsekwencjami. Współczesna ekonomia ewolucyjna akceptując, że rzeczywistość jest dynamiczna, skupia się na badaniu tego, w jaki sposób ewoluuje gospodarka, szukając źródeł i mechanizmów dynamiki. W tych stwierdzeniach można zawrzeć podstawowy wyróżnik ontologiczny i metodologiczny ekonomii ewolucyjnej.

Celem artykułu jest zdefiniowanie ekonomii ewolucyjnej, a także przedstawienie jej historycznych korzeni, współczesnych poglądów oraz perspektywy rozwoju. Przedstawione w opracowaniu zagadnienia nie opisują całego jej spektrum, a jedynie wybrane elementy. Artykuł ma charakter teoretyczny i składa się z pięciu części. W pierwszej części tekstu skupiono się na wyjaśnieniu pojęcia i kluczowych założeń ewolucjonizmu w naukach społecznych. W dalszej części artykułu omówiono istotę ekonomii ewolucyjnej, a także przedstawiono jej korzenie. Z uwagi na wymogi objętościowe czasopisma, w tekście, skoncentrowano się wyłącznie na prezentacji poglądów najważniejszych przedstawicieli tej dyscypliny naukowej. W końcowej części artykułu, w sposób syntetyczny, przybliżono najważniejsze słabości ekonomii ewolucyjnej oraz perspektywy jej rozwoju.

Słowa kluczowe: ewolucja, ewolucjonizm, ekonomia ewolucyjna, procesy ewolucyjne, dobór naturalny.

Magdalena Adamczyk

Przemoc w rodzinie w latach 2000-2011

W opracowaniu przedstawiono zagadnienia związane z przemocą domową w latach 2000-2011. Przedstawiono formy i skutki przemocy. Zwrócono również uwagę na istotny wpływ przeprowadzonych interwencji ogółem względem przemocy domowej. Poza tym wskazano zarówno dynamikę ofiar jak i sprawców. Ponadto omówiona została procedura "Niebieskich kart". Podjęte rozważania problematyki przestępczości są wynikiem dostępnych źródeł informacji.

Słowa kluczowe: przemoc, ofiara, sprawca.

Luiza Bogucka

Krym w systemie bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego

W świetle przepisów prawa międzynarodowego Krym jest nadal częścią Ukrainy, choć stwierdzenie to budzi szereg wątpliwości w świetle aspektów historycznych przynależności tego półwyspu do Rosji (byłego ZSRR). Faktem pozostaje jednak, że przynależność Krymu do Rosji nie została uznana przez Ukrainę jak i społeczność międzynarodową. Zajęcie Krymu przez Rosję traktowane jest jako zachwianie bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej. Praktyczne efekty tego stwierdzenia przez państwa europejskie są jednak zróżnicowane. Nie ma dotychczas jednolitego stanowiska państw UE i NATO co należy robić dalej w danej sprawie. Dla Rosji zajęcie Krymu ma ważne znaczenie militarne i ekonomiczne ze względu na jego położenie i transport morski. Jak dotychczas działania podjęte wobec Rosji przez UE i NATO nie przyniosły zdecydowanych efektów.

Słowa kluczowe: bezpieczeństwo regionalne, eskalacja konfliktów, granice państw, niepodległość, porozumienia międzynarodowe, sankcje, strategiczne znaczenie miejsc i obiektów konfliktu.

List of Content: 

Tomasz Herudziński, Krzysztof Bondyra
Industry as a subject of sociological reflection
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_13-26

Jerzy Janczewski
Entrepreneurship of small businesses. Case studies in engineers diploma theses students AHE in Lodz
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_27-41

Zenon Ślusarczyk
Legal regulations on competition and consumer protection in the single European market - outline of history
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_43-58

Zenon Ślusarczyk
Legal basis for environmental protection in Poland: selected issues
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_59-68

Piotr Solarz, Sylwia Jabłońska-Kempny
Irregularities in their relations with citizens in the preparation of notarial activities in the context of ethical requirements regarding notary
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_71-79

Andrzej Zbonikowski
Burnout of occupational therapy instructors in the context of self-esteem and Big Five personality traits
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_82-90

Bartłomiej Bąk, Tomasz Zalega
E-marketing strategies as illustrated by the case of the BlaBlaCar company
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_93-111

Jerzy Janczewski
Logistics of micro and small enterprise
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_114-126

Robert Walasek
Cultural conditions of customer communication
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_127-137

Karolina Malesa, Tomasz Malesa
A mortgage as the main source of financing for real estate investments
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_141-152

Tomasz Zalega
Evolutionary Economics as a Trend in Modern Economics: An Overview
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_153-176

Magdalena Adamczyk
Violence in the family in the years 2000-2011
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_179-194

Luiza Bogucka
Krym in the system of regional security and international
https://doi.org/10.25312/2391-5129.22/2016_195-204

Abstracts: 

Tomasz Herudziński, Krzysztof Bondyra

Industry as a subject of sociological reflection

This article presents the industry as a subject of sociological reflection. The basic goal is a reflection on the sociology of the industry. The article describes the socio-economic situation in the perspective of the crisis and draws attention to some aspects of global change. Description of the changes was presented on the basis of the United States of America, Western Europe and the transition from a society of production to postindustrial society. Article notes the possibility of using industrial sociology as already existing analysis tools.

Keywords: industry, sociology of industry, industrialization, reindustrialization, industrial society, economic crisis, postindustrial society, globalization, localism.

Jerzy Janczewski

Entrepreneurship of small businesses. Case studies in engineers diploma theses students AHE in Lodz

The article includes case presentations entrepreneurial micro and small businesses, which served as patterns of graduates pursuing research under the guidance of engineer's degree work at the Academy of Humanities and Economics. It is an example that the empirical data collected and prepared in the framework of theses by students can be a valuable research material not only in the implementation of engineering projects but also inspire the entrepreneurial behavior of future engineers and to be a model for future students aspiring to the profession of engineer, transport and later to set up and develop their own business.

The selection of cases with completed graduate work made by the criterion of identifying entrepreneurial activity of small business and its owner / manager operating in the transport sector or in the hinterland of technical transport. In most companies presented the graduates are employees of these companies, while their owners or co-owners.

Keywords: Entrepreneurship, small businesses, case studies

Zenon Ślusarczyk

Legal regulations on competition and consumer protection in the single European market - outline of history

In the publication the author discusses the legal regulations on competition and consumer protection in the single European market and in particular the prohibition on abuse of a dominant position in the company, control of concentrations between undertakings, the powers of the Court of Justice and the Court of First Instance in the competition, the competence of the European Commission's antitrust, competition and protection of the rights consumers in Poland and the provisions relating to restrictive practices. Raised in the article subject is so important because every year EU treaties become a source of thousands of decisions that have a decisive impact on the functioning of EU Member States and the lives of their inhabitants.

Keywords: competition policy, the single market, protection of consumer rights.

Zenon Ślusarczyk

Legal basis for environmental protection in Poland: selected issues

The article includes selected aspects of the legal basis for environmental protection in Poland. Under current law, environmental protection is the responsibility of both public administrations, businesses and citizens. These players (and others yet) should comply with the law so as to maintain the natural foundations of life of people, ensure appropriate conditions for development without harming the environment. Hence, the introduction of such regulations as the corresponding authorization for the use of water resources, forestry, geology, etc., And the use of fees for sewage, waste disposal, etc. In principle, these regulations should be consistent with EU environmental law and other international agreements.

Key words: environmental law, legal and financial instruments in environmental protection.

Piotr Solarz, Sylwia Jabłońska-Kempny

Irregularities in their relations with citizens in the preparation of notarial activities in the context of ethical requirements regarding notary

The paper is devoted irregularities in their relations with citizens in the field of notarial activities in the context of ethical requirements regarding notary. The overall aim of the article is an attempt to answer the question of whether the notary as the person doing the "classic" legal profession should operate within the general standards of moral decency, culture, moral and civic education indicated in the article issues should initiate changes to the functioning of the same corporation notary who does not should take over the typical trade union function, but uphold professional ethics and dignity, from the perspective of the citizen and the state, respect the law and not use them for financing purposes.

Keywords: notary, notarial activities, irregularities in their relations with citizens

Andrzej Zbonikowski

Burnout of occupational therapy instructors in the context of self-esteem and Big Five personality traits

The aim of the study was to establish the personality conditions for burnout of occupational therapy instructors (n = 30; mean age: M = 38,32). The studies were used psychological tools: MBI, NEO-FFI, SES and among the tested variables were: bournout, self-esteem and personality traits included in the model of the "Big Five": neuroticism, extraversion, openness to experience, agreeableness, conscientiousness. Correlation analysis based on the r-Pearson coefficient confirmed the statistically significant associations between bournout and three personality traits: neuroticism, openness to experience and agreeableness. These factors, however, are associated with only two dimensions of burnout: emotional exhaustion and depersonalization. Other traits - extraversion and conscientiousness, as well as self-esteem did not confirm their relationship to the level of burnout at the subjects.

Keywords: bournout, personality, self-esteem, the Big Five model.

Bartłomiej Bąk, Tomasz Zalega

E-marketing strategies as illustrated by the case of the BlaBlaCar company

Many market entities would like to distinguish themselves from their competitors by achieving competitive advantages in different aspects of their business. The adoption of e-marketing certainly offers such advantages, if it is well understood and properly implemented. To ensure effective implementation of e-marketing, the company must look at its activities from a wider perspective. Its strategy, the operations of the sales department and online and offline marketing must be put together. The purpose of the article is to present new marketing concepts and tools available to companies that wish to use the Internet as their advertising medium. In the first part of the article, the notion and nature of Internet marketing are explained and then the most important, classical tools of it are concisely presented. In the second part, e-marketing activities of the company BlaBlaCar are analysed. The article ends with a summation of the discussion and major conclusions.

Keywords: e-marketing, consumer, social media, collaborative consumption, carpooling.

Jerzy Janczewski

Logistics of micro and small enterprise

The article presents basic information about the organization of logistics and logistics activities in micro and small enterprises. The arguments supported by research which aimed to answer the question what actions logistical and to what extent are most common in micro- and small enterprises.

In summary study found that in micro or small enterprise logistics position need not be uniquely determined and logistics infrastructure of a typical manufacturing company or service, micro or small, may include similar components. You can also point out the relationship between the profile and scale of operations, financial situation or micro and small business solutions used and the activity of logistics companies.

Keywords: logistics, logistics activities, micro and small enterprises.

Robert Walasek

Cultural conditions of customer communication

The main objective of the paper is an attempt to define contemporary methods of communication with the customer, to characterize their impact on the decision-making processes and determine the benefits obtained from the use of selected communication tools. This is due to the fact, that today in order to meet the new demands of the market, most companies focus on tasks aimed at highlighting the role of individual approach to action aimed at relevant relationships with their customers. In contrast, the primary factor in interaction with various entities functioning in an environment of cooperation is the way to communicate with them and between them.

Keywords: communication, customer management, enterprise

Karolina Malesa, Tomasz Malesa

A mortgage as the main source of financing for real estate investments

The aim of this article is characterizing the mortgage as an example of the method of financing residential real estate in Poland. After explaining the concept of a mortgage and its basic types, the rest of this article focuses on discussing the fundamental credit conditions and being one of limited rights in rem which is the mortgage. In addition, it presents basic information on supply and demand in the property market in Poland. Then presented the current situation on the mortgage market in Poland. This paper concludes with a summary containing important conclusions.

Keywords: loan, mortgage, property, real estate, bank, Government housing support program in Poland “Rodzina na swoim” (Rns), “Mieszkanie dla Młodych” (MdM), index “loan to value” (ltv)

Tomasz Zalega

Evolutionary Economics as a Trend in Modern Economics: An Overview

Evolutionary economics is considered to be part of heterodox economics, which focuses on developments in the economic system, their reasons and consequences. Accepting that the reality is dynamic, modern evolutionary economics examines the ways in which the economy evolves, seeking origins and mechanisms of its dynamics. These statements reflect the fundamental ontological and methodological characteristics of evolutionary economics.

This article aims at defining evolutionary economics and presenting its historical roots, current views and prospects for development. The issues put forward do not describe its entire range, but only selected elements. This paper is theoretical and consists of five parts. The first part concentrates on explaining the concept and key assumptions of evolutionism in social sciences. Further, the essence of evolutionary economics and its origins are discussed. Owing to the length requirements, the focus is exclusively on presenting the views of the most prominent representatives of this scientific discipline. The final part synthesises fundamental weaknesses of evolutionary economics and prospects for its development.

Keywords: evolution, evolutionism, evolutionary economics, evolutionary processes, natural selection.

Magdalena Adamczyk

Violence in the family in the years 2000-2011

The study shows the issues related do domestic violence in the years 2000-2012. Shows the form and the effects of violence. Returned also attention to the significant impact of total interventions carried out in relation to domestic violence. In addition to this indicated both the dynamics of the victims as well as perpetrators. In addition, discusses the procedure for "Blue cards". Taken consideration of the issues of crime, are the result of the available sources of information.

Keywords: violence, the victim, the perpetrator.

Luiza Bogucka

Krym in the system of regional security and international

According to international law Crimea is still part of Ukraine. In early 2014 Crimea became the focus of the worst crisis since the Cold War. The article consists of two chapters, which presented the geopolitical situation of Crimea. This article includes also a short presentation of the armed forces of Ukraine and Russia. The annexation of the Crimea, made by Russia, is a new reality for the residents and the new challenges for Ukraine and international organizations.

Keywords: regional security, escalation of conflicts, national borders, independence, international agreements, sanctions, the strategic importance of places and objects of conflict.