Numer 2(19)/2014

Spis treści: 

Wprowadzenie

Jabrel S.M. Abdoalhkim   Innowacyjne zarządzanie reformami w sektorze ochrony zdrowia w wybranych krajach członkowskich Unii Europejskiej

Magdalena Adamczyk   Przestępstwa przeciwko mieniu w południowo-zachodnim regionie Polski

Damian Antczak, Maciej Puchała   Lean Management jako metoda optymalizacji procesów logistycznych w magazynie firmy X – cz. 1

Radosław Burski   Przedmiot ochrony karnoprawnej przestępstw z rozdziału XXIV kodeksu karnego a pojęcie wolności sumienia i wyznania – cz. 1

Danuta Janczewska   Koncepcja modelu biznesowego w zarządzaniu marketingowo- logistycznym mikro przedsiębiorstwem w branży TSL

Jerzy Janczewski   Bariery wdrażania procesów logistyki zwrotnej w usługach motoryzacyjnych

Radosław Kamiński   Kadry w administracji. Regulacje prawne i zasady naboru pracowników do organów administracji publicznej

Dorota Siemieniak, Jerzy Janczewski   Organizacyjne i techniczne cechy procesu tworzenia rozkładów jazdy komunikacji miejskiej na szczególnym  przykładzie MPK- Łódź Sp. z o.o.

Cezary Tomasz Szyjko   Innowacyjne zarządzanie technologiami środowiskowymi w gospodarce francuskiej

Zenon Ślusarczyk   Motywacja jako ważny czynnik rozwoju innowacyjnych zachowań pracowników

Tomasz Zalega   Ekonomia behawioralna jako nowy nurt współczesnej ekonomii

Tomasz Zalega   Konsumpcja dóbr luksusowych w polskich gospodarstwach domowych

Andrzej Zbonikowski   Osobowościowe uwarunkowania postawy mieć vs być młodych dorosłych u progu kariery zawodowej

Streszczenie: 

Jabrel S.M. Abdoalhkim

Innowacyjne zarządzanie reformami w sektorze ochrony zdrowia w wybranych krajach członkowskich Unii Europejskiej

Unia Europejska nie odgrywa zasadniczo formalnej roli w dziedzinie opieki zdrowotnej. Nie istnieją bowiem normy unijne w zakresie organizacji opieki zdrowotnej. Organizacja służby zdrowia i systemu ubezpieczeń zdrowotnych należy do kompetencji państw członkowskich. Kraje te we własnym zakresie reformują swoje systemy ochrony zdrowia. Systemy ochrony zdrowia w poszczególnych krajach UE różnią się więc między sobą. Analizie porównawczej poddano systemy trzech wybranych krajów: Włoch, Polski i Wielkiej Brytanii.

 

Magdalena Adamczyk

Przestępstwa przeciwko mieniu w południowo-zachodnim regionie Polski

Artykuł jest próbą prezentacji postępowań wszczętych w relacji do przestępstw stwierdzonych przeciwko mieniu oraz ich wykrywalności w Polsce w latach 2000–2012. Przedmiotem rozważań stały się podstawowe kategorie grupy przestępczości: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem oraz przestępstwa rozbójnicze w odniesieniu do całego kraju i poszczególnych województw.

 

Damian Antczak, Maciej Puchała

Lean Management jako metoda optymalizacji procesów logistycznych w magazynie firmy X – cz. I

Gospodarka globalna wymusza na przedsiębiorcach dążenie do wprowadzania zmian związanych z zarządzaniem produkcją i zasobami ludzkimi, jak i poszukiwania oszczędności w każdym z etapów produkcyjnych. Znanych jest wiele metod zmieniających charakterystykę działania przedsiębiorstwa, mających na celu jak najlepsze dostosowanie go do warunków panujących na rynku i przyniesienie jak największych zysków. Jedną z najbardziej znanych i uznanych metod na całym świecie jest Lean Management. W cz. I artykułu przedstawiono koncepcję Lean Management (zwaną w skrócie Lean), natomiast cz. II (opublikowana w następnym numerze ZIwGiB) zaprezentuje wyniki, jakie uzyskano, analizując przy pomocy koncepcji Lean procesy magazynowe zachodzące w jednym z oddziałów firmy X.

 

Radosław Burski

Przedmiot ochrony karnoprawnej przestępstw z rozdziału XXIV kodeksu karnego a pojęcie wolności sumienia i wyznania – cz. 1

W pierwszej części artykułu przedstawiono zagadnienie pojęcia wolności sumienia i wyznania i wskazano na jego obecność w wielu dziedzinach prawa, przede wszystkim konstytucyjnego, międzynarodowego, cywilnego i wyznaniowego. Zagadnienie to przeanalizowano na płaszczyźnie filozoficznej i religijnej. Następnie skoncentrowano się na płaszczyźnie prawa karnego, gdzie przeanalizowano, jak przedstawia się problem wolności sumienia i wyznania jako przedmiotu ochrony prawa karnego. Wykazano również, iż wolność sumienia i wyznania stanowi zarówno rodzajowy przedmiot ochrony określonego rozdziału kodeksu karnego, jak i indywidualny przedmiot ochrony poszczególnych typów czynów zabronionych chroniących dane jej przejawy.

 

Danuta Janczewska

Koncepcja modelu biznesowego w zarządzaniu marketingowo-logistycznym mikroprzedsiębiorstwem w branży TSL

Łączenie działalności marketingowej z procesami logistycznymi jako nowoczesna metoda zarządzania nie jest zjawiskiem zbyt częstym w praktyce przedsiębiorstw mikro, które nie posiadają nowoczesnej infrastruktury i środków transportu. Wraz ze wzrostem konkurencyjności branży TSL mikroprzedsiębiorstwa poszukują wsparcia dla uzyskiwania lepszej pozycji rynkowej. Wdrażając nowoczesne metody zarządzania zauważana jest konieczność integracji wiedzy marketingowej i logistycznej. Koncepcja modelu biznesowego w logistyce może być użyteczna dla osiągania pozycji konkurencyjnej na rynku usług TSL, jednak koncepcja ta wymaga szerokiej wiedzy o możliwych do zastosowania instrumentach marketingowych, w tym produktach, rynku TSL oraz jego uczestnikach.

 

Jerzy Janczewski

Bariery wdrażania procesów logistyki zwrotnej w usługach motoryzacyjnych

W artykule dokonano analizy wybranych czynników hamujących skuteczne wdrażanie procesów logistyki zwrotnej, a zatem i jej rozwój w firmach z sektora usług motoryzacyjnych. Szczególną uwagę poświęcono warsztatom zajmującym się obsługą i naprawą samochodów.

Wdrażanie procesów logistyki zwrotnej w firmach z sektora usług motoryzacyjnych napotyka wiele barier, z których najważniejsze to nieistotność logistyki zwrotnej wobec innych procesów przebiegających w przedsiębiorstwie i drugorzędne traktowanie idei logistyki zwrotnej w stosunku do pozostałych zagadnień w firmie, brak ekonomii skali i niewielkie korzyści ekonomiczne, zatem brak zainteresowania u zarządzających, występowanie szarej strefy i nieskuteczne uregulowania prawne. Bariery te pochodzą zarówno z otoczenia wewnętrznego przedsiębiorstwa, jak i z jego otoczenia zewnętrznego.

 

Radosław Kamiński

Kadry w administracji. Regulacje prawne i zasady naboru pracowników do organów administracji publicznej

Współcześnie funkcjonująca administracja publiczna działa w imieniu i na rachunek państwa lub innego, odrębnego od państwa podmiotu władzy publicznej, a jej organy zobowiązane są działać w interesie publicznym, na podstawie i w granicach prawa, w celu realizacji szeroko pojętego dobra wspólnego. Stanowiąc jeden z podstawowych czynników gwarantujących stabilność codziennego funkcjonowania państwa, musi działać w sposób ciągły i stabilny. Tym samym jej funkcjonowanie oparte powinno być na pracy zawodowego, fachowego personelu. Świadczenie w ramach administracji publicznej pracy przez zawodowy personel gwarantowane jest szeregiem norm prawnych (m.in. ustawy o pracownikach urzędów państwowych, o pracownikach samorządowych czy też o służbie cywilnej). Niniejszy artykuł porusza kwestie związane z funkcjonowaniem kadr w administracji publicznej, na podstawie i zgodnie z ustawą o służbie cywilnej z 21 listopada 2008 roku.

 

Dorota Siemieniak, Jerzy Janczewski

Organizacyjne i techniczne cechy procesu tworzenia rozkładów jazdy komunikacji miejskiej na szczególnym przykładzie MPK-Łódź sp. z o.o.

W artykule scharakteryzowano rodzaje i znaczenie czynników wpływających na ofertę przewozową oraz ich związek z procesem tworzenia rozkładów jazdy. Zaprezentowano również na szczególnym przykładzie MPK-Łódź sp. z o.o. proces tworzenia rozkładów jazdy z uwzględnieniem systemów gromadzenia danych (w tym informatycznych) oraz sposobu i technik ich przetwarzania.

 

Cezary Tomasz Szyjko

Innowacyjne zarządzanie technologiami środowiskowymi w gospodarce francuskiej

Publikacja stanowi próbę praktycznego ujęcia problematyki ekoinnowacji przede wszystkim pod kątem wypracowanych „zielonych”, czyli prośrodowiskowych modeli organizacyjnych i marketingowych. Zarówno w warunkach francuskich, jak i międzynarodowych rozwój rynku ekoinnowacji wymaga zaangażowania poszczególnych obywateli, jak również małych i średnich przedsiębiorstw. Autor na konkretnych przykładach prezentuje podstawowe koncepcje w zakresie ekoinnowacyjności oraz proste, a zarazem innowacyjne praktyki umożliwiające redukcję negatywnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze oraz poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw

 

Zenon Ślusarczyk

Motywacja jako ważny czynnik rozwoju innowacyjnych zachowań pracowników

W artykule zaprezentowano podstawowe stwierdzenia na temat znaczenia motywacji (emocji) w innowacyjnych zachowaniach pracowników oraz regulacji prawa pracy i zarządzania personelem. W podsumowaniu stwierdzono, że do najważniejszych zadań przedsiębiorców (pracodawców) można zaliczyć zaspokojenie potrzeb pracownika odpowiednią reakcją na jego personalną motywację i emocje, głównie przez okresowe oceny wyników jego pracy i sformułowanie nowych zadań.

 

Tomasz Zalega

Ekonomia behawioralna jako nowy nurt współczesnej ekonomii

Ekonomia behawioralna jest szybko rozwijającym się nurtem współczesnej ekonomii, powiązanym z badaniami empirycznymi i eksperymentalnymi. Wyróżniającą się cechą ekonomii behawioralnej jest jej interdyscyplinarność. Obserwacja podmiotów wymaga badań psychologicznych i socjologicznych, a budowanie teorii behawioralnych integracji wiedzy płynącej z nauk społecznych. Wymaga to od ekonomistów nie tylko poszerzenia obszaru zainteresowań, ale także zerwania z założeniem racjonalności podmiotów. Ekonomia behawioralna oznacza więc wyjście poza wąskie granice narzucone przez koncepcję homo oeconomicus. Celem artykułu jest przybliżenie dokonań ekonomii behawioralnej. Przedstawione w opracowaniu zagadnienia nie opisują całego jej spektrum, a jedynie wybrane elementy. W pierwszej części tekstu skupiono się na związkach ekonomii z psychologią oraz genezie, pojęciu i cechach ekonomii behawioralnej. W dalszej części artykułu omówiono najważniejsze zarzuty wobec podejścia behawioralnego w ekonomii, a także przedstawiono behawioryzm w innych nurtach ekonomii. Ważniejsze wnioski kończą niniejsze opracowanie.

 

Tomasz Zalega

Konsumpcja dóbr luksusowych w polskich gospodarstwach domowych

Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty luksusu oraz konsumpcji dóbr luksusowych w polskich gospodarstwach domowych. W pierwszej części opracowania, w oparciu o przegląd literatury światowej, skoncentrowano się na zdefiniowaniu luksusu, jego względnego pojmowania oraz segmentacji nabywców dóbr luksusowych. W drugiej części artykułu, w oparciu o czwartą edycję raportu KPMG, przeanalizowano konsumpcję dóbr luksusowych w Polsce przez pryzmat segmentów tego rynku. Ważniejsze wnioski kończą niniejsze opracowanie.

 

Andrzej Zbonikowski

Osobowościowe uwarunkowania postawy mieć vs być młodych dorosłych u progu kariery zawodowej

Celem przeprowadzonych badań było ustalenie osobowościowych uwarunkowań postawy być vs mieć młodych dorosłych u progu kariery zawodowej. Jako zmienne osobowościowe uwzględniono cechy z modelu pięcioczynnikowego Costy i McCrae. Badaniami objęto grupę 267 studentów kierunku pedagogika. Przeprowadzona analiza korelacyjna potwierdziła istotne statystycznie związki postawy być z ugodowością, ekstrawersją, neurotycznością i otwartością (wskaźniki r-Pearsona odpowiednio: 0,52; 0,32; –0,31; 0,26; wszystkie na poziomie istotności statystycznej p < 0,01). Z kolei analiza regresji wykazała kluczowe znaczenie ugodowości jako predyktora postawy być (skorygowane R-kwadrat = 0,27; beta = 0,44; p < 0,001), przy czym pozostałe predyktory osobowościowe (neurotyczność i otwartość na doświadczenie) odpowiadały łącznie jedynie za 5% wariancji wyników w zakresie poziomu postawy być.

 

List of Content: 

Introduction

Jabrel S.M. Abdoalhkim   Innovative management of healthcare sector reforms in the chosen Member-States of European Union

Magdalena Adamczyk   Crimes against property in the south-western region of Poland

Damian Antczak, Maciej Puchała   Lean Management as a method for optimizing logistic processes in the warehouse company X - part 1

Radosław Burski   Object of protection criminal law offenses of Chapter XXIV of the Criminal Code and the concept of freedom of conscience and religion - part 1

Danuta Janczewska   The conception of business model in marketing & logistics management of micro enterprise in TSL branch

Jerzy Janczewski   Barriers to implementation  processes of reverse logistics in the automotive services

Radosław Kamiński   Staff in administration. Regulations and rules for the recruitment of staff to public administrations

Dorota Siemieniak, Jerzy Janczewski   Organizational and technical characteristics of the process of creating timetables of public transport on a particular example MPK-Lodz Ltd

Cezary Tomasz Szyjko   Innovative management of environmental technologies  within French economy

Zenon Ślusarczyk   Motivation as an important factor in the development of innovative behavior of employees

Tomasz Zalega   Behavioural Economics as a New Trend in Modern Economics

Tomasz Zalega   Consumption of luxury goods in Polish households

Andrzej Zbonikowski   Personality determinants of the attitude to be vs to have by young adults at the threshold of their careers

 

Abstracts: 

Jabrel S.M. Abdoalhkim

Innovative management of healthcare sector reforms in selected Member States of the European Union

The aim of this article is to show that, despite widely held views to the contrary, national healthcare systems in the EU were not as shielded from the influence of EU law as originally thought. The paper investigates  the management of healthcare reforms in selected countries,   and attempts to better understand the main legislation  of healthcare standards across the EU. It aims to identify good practices that may lead to greater efficiency and effectiveness in healthcare systems aiming to protect health while taking into account country-specific circumstances in Italy, Poland and the UK. Finally, a number of recommendations are made and  the main challenges that healthcare systems across the EU face are identified. The degree of development and the specific features of each national system are noted.

Keywords: innovative management of healthcare, European Union law, system of public health

 

Magdalena Adamczyk

Crimes against property in the south-western region of Poland

Portraying the forming is a purpose of the article oneself of tendency of proceedings initiated in the relation for stated crimes against possessions and their detectability in Poland in years of 2000-2012. Basic categories of this group of crime were discussed: the theft of the another person's thing, a burglary and robbery crimes with reference to the entire country and individual provinces.

Keywords: stated crimes, initiated proceedings, theft, a burglary, robbery, robbery theft, racketeering and extortion, detectability

 

Damian Antczak, Maciej Puchała

Lean Management as a method for optimizing logistic processes in the warehouse company X – part I

The global economy forces the entrepreneurs striving to make changes related to production management and human resources as well as the search for savings in all stages of production. There are many methods of changing performance characteristics of the company, in order to best adapt to the conditions prevailing in the market and bring the biggest profits. One of the most famous and recognized methods around the world is Lean Management. In part I the article presents the concept of Lean Management (hereinafter abbreviated as Lean), while the part. II (published in the next issue ZIwGiB) will present the results of which were obtained by analyzing using Lean warehouse processes taking place in one of the branches of a company X.

Keywords: enterprise, management concepts, lean management

 

Radosław Burski

Object of protection criminal law offenses of Chapter XXIV of the Criminal Code and the concept of freedom of conscience and religion - part I

Article presents the problem of freedom of conscience and confession. Author offers a possibility to analyse the problem named in the title of the article in the context of constitutional and international law, both with philosophical conception of freedom of conscience and confession. Study also presents crimes against te freedom of conscience and confession, with special emphasis on the object of offence and protection connected with a whole chapter XXIV of a polish Criminal Code and a confession discrimination crime.

Keywords: freedom, crime, conscience, confession

 

Danuta Janczewska

The conception of business model in marketing & logistics management of micro enterprise in TSL branch

Connecting of marketing and logistic activities is now not co often used in micro enterprises, who not possess the modern transport and infrastructure. For the reason of growing competitiveness the micro enterprises looking for support of their market position. Involving the modern methods of organization and management need the integration the marketing and logistic knowledge. Using the conception of business model can be useful to reach the competitive position on the market of TSL services. Integration the marketing and logistic activities needs the wide knowledge about instruments as products, market and participants of TSL branch.

Keywords: micro enterprise logistic process, logistic strategy

 

Jerzy Janczewski

Barriers to implementation processes of reverse logistics in the automotive services

This article analyzes some of the factors impeding the effective implementation of the reverse logistics processes and therefore its development in companies from the automotive sector. Particular attention was devoted to workshops involved in servicing and repairing cars.

The implementation of processes of reverse logistics in companies from the automotive sector faces many barriers, of which the most important are the insignificance of reverse logistics to other processes in your company and secondary treatment of the idea of reverse logistics in relation to other issues in the company, the lack of economies of scale and therefore little economic benefit lack of interest in the management, the presence of the shadow economy and ineffective regulation. These barriers come from both internal enterprise environment as well as with its external environment.

Keywords: reverse logistics, automotive services, barriers, automobile workshops

 

Radosław Kamiński

Staff in administration. Regulations and rules for the recruitment of staff to public administrations

Today functioning public administration acts on behalf of and for the account of the State or another, separate from the State entity of public authority, and its institutions are obliged to act in the public interest, on the basis of and within the limits of the law, in order to carry out the wider common good.

As one of the primary factors guaranteeing the stability of the everyday functioning of the State must operate in a continuous and stable. Thus its operation should be based on the work of a professional, expert staff. Service within the public service by a professional staff is guaranteed a number of rules of law (including the law on employees of State authorities or local government employee of the civil service). This article raises issues related to the functioning of the human resources in the public administration, on the basis of and in accordance with the Civil Service Act of 21 November 2008 year.

Keywords: human resources management, public administration, human resources in public administration

 

Dorota Siemieniak, Jerzy Janczewski

Organizational and technical characteristics of the process of creating timetables of public transport on a particular example MPK-Lodz Ltd.

The article describes the types and importance of the factors affecting the transport offer and their relationship with the process of creating schedules. Also presented in the particular example MPK-Łódź Ltd. the process of creating schedules taking into account the data collection systems (including information technology) and method of processing techniques.

Keywords: urban transport, transport offer, schedule buses

 

Cezary Tomasz Szyjko

Innovative management of environmental technologies in the French economy

There is a substantial potential to eco-innovate in the EU. The article presents good practice

examples from across France proving that these activities can be enhanced and ramped up throughout the EU. Visions set out an ambitious pathway for environmetal technologies in the future, but also reveal that the opportunities are both plentiful and within reach. Author sees the impact of the financial and economic crises as the biggest challenge facing the green innovations today. In 20 years, however, the impacts of climate change, resource constraints and changed demographics are expected to have the strongest impact on the ecosector.

Keywords: environmental technologies, innovative management, green economy

 

Zenon Ślusarczyk

Motivation as an important factor in the development of innovative behavior of employees

The article presents the basic statements about the importance of motivation (emotions) in the innovative behavior of employees and the regulation of labor law and personnel management. It was concluded that the most important tasks of entrepreneurs (employers) may include meeting the needs of the employee adequate response to his personal motivation and emotion, mainly by periodic assessment of the results of his work and the formulation of new tasks.

Keywords: employee motivation, innovative behavior of employees, company management

 

Tomasz Zalega

Behavioural Economics as a New Trend in Modern Economics

Behavioural economics is a fast developing field in modern economics and is associated with empirical and experimental studies. A distinct characteristic of behavioural economics is its multidisciplinary nature. The observation of subjects requires psychological and sociological research, and, in order to define behavioural theories, it is necessary to integrate the knowledge developed within social sciences. Hence, economists must not only extend their area of interest, but also abandon the assumption about rational individuals. Behavioural economics thus goes beyond the narrow limits imposed by the homo economicus concept. This article aims to present the achievements of behavioural economics. The issues presented in this study do not describe the whole range of behavioural economics, but only refer to selected elements. The first part focuses on the relationship between economics and psychology, and the origins, concept and characteristics of behavioural economics. Further, the most important objections against the behavioural approach to economics are discussed, together with behaviourism in other trends in economics.

Keywords: behavioural economics, psychology of decisions, choice, homo economicus, evolutionary economics, experimental economics, neuroeconomics, behavioural macroeconomics, behavioural finance.

 

Tomasz Zalega

Consumption of luxury goods in Polish households

The purpose of this article is to explain the notions of luxury and luxury goods consumption in Polish households. The first part of the study concentrates on defining luxury, its relative understanding, and the segmentation of luxury goods purchasers. The second part of the article analyses consumption of luxury goods in Poland in view of the segments of this market, based on the fourth edition of the KPMG report.

Keywords: luxury, luxury goods, luxury brand, consumption, household.

 

Andrzej Zbonikowski

Personality determinants of the attitude to be vs to have by young adults at the threshold of their careers

The aim of the study was to establish the personality conditions of attitude to be vs to have by young adults at the threshold of their careers. As personality variables included the characteristics between five-factor model of Costa and McCrae. The research comprised group of 267 students of Pedagogy. Correlation analysis confirmed a statistically significant associations between attitude to be and agreeableness, extraversion, neuroticism and openness to experience (r-Pearson coefficients respectively: 0.52, 0.32, –0.31, 0.26, all at significance level of p < 0.01). On the other hand, regression analysis showed agreeableness as the most important predictor of attitude to be (adjusted R-squared = 0.27, beta = 0.44, p < 0.001), and the other predictors of personality (neuroticism and openness to experience) correspond to a total of only 5% of the variance results in the level of attitude to be.

Keywords: young adults, attitude to be vs to have, the Big Five model