Numer 2(25)/2017

Spis treści: 

ZARZĄDZANIE INNOWACYJNE W GOSPODARCE I BIZNESIE nr 2(25)/2017
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017


Wprowadzenie

Część I
ZARZĄDZANIE ORGANIZACJAMI

Natalia Shura  Anatolij Turilo
The use of clusters to assess the business potential of an enterprise
(Wykorzystanie klastrów do oceny potencjału gospodarczego przedsiębiorstwa)
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_13-22

Agnieszka Chabowska-Litka
Analiza struktury kapitału Grupy Żywiec w kontekście zarządzania ryzykiem finansowym na przykładzie Grupy Żywiec S.A.
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_23-33

Zenon Ślusarczyk
Zarządzanie jakością oferowanych towarów i świadczonych usług w przedsiębiorstwie. Podstawowe zagadnienia
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_35-42

Zenon Ślusarczyk
Przemieszczanie się osób w strefie Schengen Unii Europejskiej
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_43-59

Jolanta Skubisz
Istota bezpieczeństwa 
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_61-77

Część II
ZARZĄDZANIE W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

Valentyn Orlov
The problem of the legal status of electoral commissions as organs of the public administration of elections in post-Soviet countries
(Problem statusu prawnego komisji wyborczych jako organów administracji publicznej wyborów w krajach postsowieckich)

https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_81-88

Joanna Werner
Elektroniczna platforma usług administracji publicznej w relacji urząd – klient
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_89-107

Anna Janus, Radosław Kamiński
The ethical responsibilities of local government employees
(Etyczne cechy  pracy pracownika samorządu terytorialnego)

https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_109-120

Część III
EKONOMIA I WYKORZYSTANIE DÓBR

Tomasz Zalega
Quality of life and active and successful ageing – an outline
(Jakość życia a aktywne i pomyślne starzenie się – zarys problematyki)
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_123-144

Tomasz Zalega
Durable goods possessed by seniors’ households as researched by the author
Wyposażenie gospodarstw domowych seniorów w dobra trwałego użytku w świetle wyników badań własnych

https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_145-158


Część IV
LOGISTYKA I ZARZĄDZANIE TRANSPORTEM

Jerzy Janczewski
Łańcuch logistyczny w eksploatacji pojazdów samochodowych na przykładzie zaopatrzenia w części zamienne
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_161-171

Joanna Werner
Rola i zadania systemu ratowniczego w transporcie lotniczym
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_173-191

Danuta Janczewska
Badanie procesu zarządzania marketingowo-logistycznego w mikroprzedsiębiorstwie
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_193-203

Jerzy Janczewski
Determinanty rozwoju elektromobilności. Wybrane kwestie
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_205-219

Część V
RECENZJE. SPRAWOZDANIA Z KONFERENCJI

Danuta Janczewska
Sprawozdanie z XIV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Przedsiębiorczość w rozwoju układów regionalnych”

Streszczenie: 

Wykorzystanie klastrów do oceny potencjału gospodarczego przedsiębiorstwa
Grupowanie wewnątrzsektorowe pozwala tworzyć podstawę do oceny potencjału gospodarczego danego przedsiębiorstwa. Klastry grupują przedsiębiorstwa o jednorodnych cechach, dla których poziom potencjału może być identyczny. W artykule udowodniono możliwość wykorzystania naturalnych klastrów do oceny potencjału gospodarczego przedsiębiorstwa. Podano definicje potencjalnego klastra, przyjęto odrębny wskaźnik ekonomiczny i zaproponowano połączenie potencjalnych klastrów w sieci stanowiące podstawę oceny potencjału gospodarczego przedsiębiorstwa.
Słowa kluczowe: potencjał przedsiębiorczości, potencjał gospodarczy, ocena potencjału, klaster, metoda klasteryzacji, tworzenie klastrów, potencjalny klaster

Analiza struktury kapitału Grupy Żywiec w kontekście zarządzania ryzykiem finansowym na przykładzie Grupy Żywiec S.A.
Kapitał jest niewątpliwie najważniejszym determinantem prowadzenia działalności gospodarczej, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, rodzaju prowadzonej działalności. Problem źródeł finansowania pojawia się już na etapie planowania i organizowania działalności. Praktyka gospodarcza potwierdza, iż przedsiębiorstwo, które ma niewłaściwie opracowaną strukturę kapitału jest narażone na większe ryzyko finansowe. Przedsiębiorstwa mają ograniczony wpływ na ryzyka, których źródła są związane z makrootoczeniem. Nie są w stanie wpływać bezpośrednio na poziom stóp procentowych na rynku czy wahania kursów walutowych, ale mogą zarządzać ryzykiem finansowym, ograniczając jego negatywne skutki z perspektywy odpowiedniego dopasowania źródeł finansowania działalności i rozwoju przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przedstawienie istoty analizy struktury kapitału, będącej częścią analizy finansowej przedsiębiorstwa jako jednego z narzędzi wspomagających proces zarządzania ryzykiem finansowym w jednostce gospodarczej na przykładzie wybranej organizacji.
Słowa kluczowe: kapitał, analiza struktury kapitału, ryzyko finansowe, analiza finansowa, zarządzanie ryzykiem

Zarządzanie jakością oferowanych towarów i świadczonych usług w przedsiębiorstwie. Podstawowe zagadnienia
Oferowanie produktów odpowiedniej jakości stanowi ważny element zarządzania przedsiębiorstwem. Wszystko to ma służyć wzrostowi zaufania i zadowolenia klientów. W zarządzaniu jakością wymienia się takie główne aspekty, jak: planowanie strategiczne, kontrola, audyt wewnętrzny i zewnętrzny. Zagadnienia jakości oferowanych towarów i usług stanowią ważny element zarządzania przedsiębiorstwem. Zarządzanie jakością produktów ma służyć wzrostowi zaufania i zadowolenia klientów, zwiększeniu dochodów i obniżce kosztów ich wytwarzania i obrotu nimi. Artykuł ma na celu prezentację i uporządkowanie podstawowych (zdaniem autora) zagadnień zarządzania jakością oferowanych towarów i świadczonych usług w przedsiębiorstwie.
Słowa kluczowe: Zarządzanie jakością, normy ISO, normalizacja, certyfikaty jakości.

Przemieszczanie się osób w strefie Schengen Unii Europejskiej
Celem artykułu jest prezentacja najważniejszych zagadnień związanych z przemieszczaniem się osób w strefie Schengen Unii Europejskiej i uzasadnienie tezy, że polityka imigracyjna UE jest istotną dziedziną regulacji prawnych, uwzględniającą staż członkowski państw oraz współpracę ich służb granicznych, wymogów azylowych i przyznawania obywatelstwa. W artykule scharakteryzowano istotę strefy Schengen i swobodnego przemieszczania się osób, nielegalną imigrację i kontrolę na granicach, system azylowy oraz współpracę służb granicznych i policyjnych.
Słowa kluczowe: Strefa Schengen, swobodne przemieszczanie się osób, nielegalna imigracja, kontrola na granicach, system azylowy, współpraca służb granicznych i policyjnych.

Istota bezpieczeństwa 
Bezpieczeństwo jest pojęciem obejmującym różne aspekty funkcjonowania państwa i życia społecznego i jest ciągle rozszerzane wraz ze zmianami dokonującymi się w państwie i jego otoczeniu. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym w dobie globalizmu i społeczeństwa informatycznego ciągle aktualne są nowe wyzwania w przedmiocie powstawania nowych form zagrożeń bezpieczeństwa określonego typu, a przede wszystkim w bezpieczeństwie międzynarodowym, a także społecznym i publicznym. Niniejszy artykuł jest próbą prezentacji istoty, struktury i typologii bezpieczeństwa. W sposób naturalny i obiektywny przedstawiono aktualny stan nauki i praktyki w zakresie ciągłego definiowania bezpieczeństwa.
Słowa kluczowe: bezpieczeństwo, struktura  bezpieczeństwa, typologia bezpieczeństwa

Problem statusu prawnego komisji wyborczych jako organów administracji publicznej wyborów w krajach postsowieckich
Artykuł poświęcony jest analizie bieżącej praktyki tworzenia i wdrażania uprawnień przez komisje wyborcze jako organy administracji publicznej wyborów. W swojej działalności identyfikuje się oznaki ciała wykonującego zadania i funkcje państwa, które mają wpływ na specyfikę prawnego statusu komisji wyborczych i ich członków. W związku z tym podkreśla się konieczność dostosowania europejskich doświadczeń w budowaniu systemu administracji publicznej do procesu wyborczego do warunków Ukrainy.
Słowa kluczowe: wybory, komisje wyborcze, organy administracji wyborczej, profesjonalizacja, szkolenia zawodowe członków komisji

Elektroniczna platforma usług administracji publicznej w relacji urząd – klient
Artykuł ukazuje konieczność wykorzystywania narzędzi w postaci systemów informatycznych w relacjach urząd–klient, urząd–urząd oraz omawia wady i zalety głównego w Polsce systemu tego typu, tj. Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Oferuje ona już bardzo wiele funkcji, które z założenia mają być stosunkowo proste w obsłudze oraz znacznie usprawnić prowadzenie formalnych i urzędowych spraw przez współczesnego przedsiębiorcę bez konieczności osobistego odwiedzania urzędów. Sprawy te użytkownik platformy ePUAP może już wykonywać zdalnie z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu i w dogodnym dla siebie czasie.
Głównym celem tworzenia e-administracji publicznej jest zwiększenie efektywności świadczonych usług zarówno w zakresie obsługi klienta, jak i usprawniania pracy urzędów. Podstawowym krokiem do sprawnie funkcjonującego systemu elektronicznej administracji jest wprowadzenie nowych technologii, które umożliwią obywatelom i przedsiębiorcom szybkie załatwienie spraw urzędowych oraz łatwy dostęp do informacji.
Pełne korzystanie z dobrodziejstw urzędów online wymaga obecnie czegoś więcej niż samego zarejestrowania się na platformie. Potrzebna jest możliwość podpisywania pism. Profil Zaufany ePUAP to bezpłatny podpis elektroniczny, dzięki któremu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną bez konieczności wychodzenia z domu. Spełnia on funkcje podobne do oferowanych obecnie komercyjnych podpisów elektronicznych. Weryfikacja tożsamości użytkownika stanowi jedno z kluczowych zagadnień w świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Słowa kluczowe: administracja publiczna, elektroniczna platforma, Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Profil Zaufany, e-usługi.

Etyczne cechy  pracy pracownika samorządu terytorialnego
Artykuł charakteryzuje etyczny aspekt pracy pracownika samorządu terytorialnego. W konkluzji artykułu autorzy stwierdzają, że urzędnik jako przedstawiciel instytucji państwa pełni funkcję usługową. Jest to zawód zaufania publicznego – wpływa na zaufanie obywateli do państwa. Dlatego urzędnik musi być uczciwy i rzetelny oraz wzbudzać zaufanie. Powinien godnie reprezentować swoją instytucję. W pracy powinien opierać się na zasadach dobrej administracji, która jest fundamentalnym prawem jednostki w demokratycznym państwie prawa. Obywatele oczekują od polityków i urzędników państwowych bardziej rygorystycznego przestrzegania etycznych standardów uczciwości niż inne grupy zawodowe, jak również działania dla wspólnego dobra. Działania osób sprawujących funkcje społeczne związane z wykonywaniem władzy powinny zawsze być jasne i przejrzyste, nie mogą wzbudzać wątpliwości.
Słowa kluczowe: administracja, etyka, etyka służby cywilnej

Jakość życia a aktywne i pomyślne starzenie się - zarys problematyki
Obserwowane zmiany demograficzne związane głównie z postępującym procesem starzenia się polskiego społeczeństwa wpływają na wzrost znaczenia segmentu seniorów na rynku. Z tego względu coraz istotniejsza staje się jakość życia i skorelowane z nią koncepcje pomyślnego i aktywnego starzenia się, które zostały przyjęte za paradygmat w nowoczesnej polityce społecznej. Jest to zgodne z podstawowymi wartościami wynikającymi z praw człowieka, takimi jak niezależność, uczestnictwo, godność, bezpieczeństwo i samorealizacja.
Celem opracowania jest wyjaśnienie istoty i najważniejszych determinant jakości życia, a także koncepcji pomyślnego i aktywnego starzenia się. Po krótkim wprowadzeniu skupiono się w artykule na interdyscyplinarnym sposobie ujmowania jakości życia. Wyjaśniono pojmowanie jakości życia w ujęciu socjologicznym, psychologicznym, ekonomicznym, społecznym i medycznym. Następnie przeanalizowano kluczowe czynniki determinujące jakość życia jednostki. W dalszej części tekstu zostały omówione koncepcje pomyślnego starzenia się oraz aktywności po przejściu na emeryturę, które nierozerwalnie wiążą się z jakością życia każdego człowieka.
Słowa kluczowe: starość, osoby starsze, jakość życia, pomyślne starzenie się, aktywne starzenie się.

Wyposażenie gospodarstw domowych seniorów w dobra trwałego użytku w świetle wyników badań własnych
Poziom wyposażenia gospodarstw domowych w dobra trwałego użytku jest nie tylko istotnym miernikiem poziomu zamożności i jakości życia, ale także ważnym wskaźnikiem pozycji konsumpcyjnej każdego gospodarstwa domowego. Należy pamiętać, że dobra trwałego użytku, które są gromadzone i konsumowane przeważnie w długim okresie, stanowią ważną część majątku konsumpcyjnego w gospodarstwach domowych w postaci zasobów pieniężnych i niepieniężnych. Ich rola i znaczenie wynika ze zdolności do zaspokajania całego spektrum potrzeb ludzkich, które ciągle się zmieniają i ulegają stopniowej modyfikacji.
Artykuł prezentuje wyposażenie w niektóre dobra trwałego użytku miejskich gospodarstw domowych osób w wieku 65 lat i starszych. Jego głównym celem jest przybliżenie infrastruktury domowej seniorów.
Po krótkim wprowadzeniu, w pierwszej części tekstu skoncentrowano się na konceptualizacji badań oraz opisie próby i jej cech charakterystycznych. W dalszej części opracowania w sposób syntetyczny poddano analizie wyposażenie miejskich gospodarstw domowych osób w starszym wieku w zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt informacyjno-rozrywkowy i sprzęt mobilny. Przeanalizowano także poziom zaspokojenia potrzeb osób starszych w zakresie dóbr trwałego użytku.
Słowa kluczowe: osoby starsze, infrastruktura domowa, dobra trwałego użytku.

Łańcuch logistyczny w eksploatacji pojazdów samochodowych na przykładzie zaopatrzenia w części zamienne
Łańcuchy logistyczne w eksploatacji pojazdów samochodowych mogą być rozważane na tle całego systemu technicznego, jego podsystemów lub wybranych elementów i grup tego systemu. Sektor serwisowania samochodów charakteryzuje bardzo wysoki poziom i odmienność asortymentu części zamiennych, co jest konsekwencją różnorodności pojazdów samochodowych i dużej liczby marek. Zadaniem logistyki jest zaopatrzenie warsztatów w części zamienne do napraw i w materiały do obsługi technicznej. Logistyka części zamiennych jest kluczowym czynnikiem zysku dla każdego serwisu samochodowego.
W artykule wyjaśniono pojęcie łańcucha towarów i łańcucha logistycznego, przytoczono wybrane definicje łańcucha logistycznego i kryteria jego podziału. Rozważania poparto przykładem z eksploatacji samochodów opisującym logistyczny łańcuch zaopatrujący serwisy samochodowe w części zamienne.
Słowa kluczowe: logistyka, łańcuch logistyczny, serwis samochodowy, części zamienne


Rola i zadania systemu ratowniczego w transporcie lotniczym
W artykule przedstawiono zadania i organizację działań ratowniczych. Ze względu na liczne zagrożenia niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie wypadków czy incydentów lotniczych. Służba poszukiwania i ratownictwa lotniczego w Polsce jest przeznaczona do poszukiwania i ratowania życia ludzi, znajdujących się w sytuacjach zagrożenia lub związanych bezpośrednio z wypadkiem lotniczym.
Poza zazwyczaj wykorzystywanymi w systemie poszukiwania i ratownictwa statkami powietrznymi Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych używane mogą być również inne statki powietrzne lotnictwa wojskowego, a także Lotnictwa Pogotowia Ratunkowego, Policji czy Straży Granicznej. Polski system poszukiwania i ratownictwa (SAR) opiera się na strukturach administracji rządowej państwa, którymi są: ministerstwo właściwe do spraw wewnętrznych, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i ministerstwa zajmujące się transportem i infrastrukturą.
Słowa kluczowe: poszukiwania, ratownictwo lotnicze, bezpieczeństwo lotów, wypadki lotnicze

Badanie procesu zarządzania marketingowo-logistycznego w mikro przedsiębiorstwie
Artykuł ma na celu ukazanie potrzeby integracji marketingu i logistyki, ich poszczególnych zadań oraz problemów z nimi związanych. Poprzez wybrane aspekty marketingowo-logistycznego zarządzania uwidacznia specyfikę nowoczesnych metod zarządzania. Zarządzanie marketingowo-logistyczne integruje problematykę marketingu i logistyki w sektorze MŚP. Sektor ten stanowi największy liczebnie sektor w gospodarce i jest obecnie przedmiotem badań. Wzrost konkurencyjności sektora MŚP jest jednym z ważniejszych celów w dziedzinie zarządzania. Procesy zarządzania marketingowo-logistycznego były przedmiotem badań własnych w grupie 69 przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim. Przedstawione wyniki badań potwierdziły korzyści z wprowadzenia zarządzania marketingowo-logistycznego w badanej grupie mikroprzedsiębiorstw.
Słowa kluczowe: logistyka, marketing, zarządzanie, MŚP

Determinanty rozwoju elektromobilności. Wybrane kwestie
Trend proekologiczny i niższe koszty przemieszczania się samochodem elektrycznym mogą znacznie przyspieszyć przynajmniej częściowe ograniczenie użytkowania tradycyjnego samochodu z silnikiem spalinowym. Samochód powinien stać się dzięki temu bardziej przyjazny środowisku, bardziej ekonomiczny dla budżetu rodzinnego, mechanicznie mniej skomplikowany i prostszy w budowie. Obecnie już wszystkie liczące się na rynku firmy motoryzacyjne oferują swoim klientom samochody z silnikiem elektrycznym. Pojazdy te w niedalekiej przyszłości mogą dominować w transporcie, szczególnie na krótszych odcinkach, np. w miastach, ale także w dalszych podróżach. Celem artykułu jest prezentacja istotnych zagadnień elektromobilności i analiza najważniejszych czynników jej rozwoju w kontekście użytkowania zarówno tradycyjnych pojazdów silnikowych, jak i pojazdów z napędem elektrycznym.
Słowa kluczowe:  samochód elektryczny, samochód konwencjonalny,  elektromobilność 

List of Content: 

ZARZĄDZANIE INNOWACYJNE W GOSPODARCE I BIZNESIE nr 2(25)/2017
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017

PART I
ORGANISATIONS MANAGEMENT

Natalia Shura  Anatolij Turilo
The use of clusters to assess the business potential of an enterprise
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_13-22

Agnieszka Chabowska-Litka
Analysis of the capital structure of the Zywiec Group in the context of financial risk management
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_23-33

Zenon Ślusarczyk
Quality management of goods and services offered by companies. Basic issues
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_35-42

Zenon Ślusarczyk
Movement of people in the Schengen area of the European Union
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_43-59

Jolanta Skubisz
The nature of security
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_61-77

PART II
PUBLIC ADMINISTRATION MANAGEMENT

Valentyn Orlov
The problem of the legal status of electoral commissions as organs of the public administration of elections in post-Soviet countries
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_81-88

Joanna Werner
Electronic Public Service Administration Platform in office-citizen relations (e-Government)
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_89-107

Anna Janus, Radosław Kamiński
The ethical responsibilities of local government employees
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_109-120

PART III
ECONOMY AND USE OF GOODS

Tomasz Zalega
Quality of life and active and successful ageing – an outline
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_123-144

Tomasz Zalega
Durable goods possessed by seniors’ households as researched by the author
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_145-158

PART IV
LOGISTICS AND TRANSPORT MANAGEMENT

Jerzy Janczewski
The logistics chain in the motor vehicle sector: spare parts supply
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_161-171

Joanna Werner
The role and tasks of the rescue system in air transport
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_173-191

Danuta Janczewska
Marketing-logistics management processes in microenterprises
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_193-203

Jerzy Janczewski
The determinants of electromobility. Selected issues
https://doi.org/10.25312/2391-5129.25/2017_205-219

PART V
REVIEWS. REPORTS FROM THE CONFERENCE

Danuta Janczewska
Report from the 14th International Scientific Conference "Entrepreneurship in the development of regional systems”

Abstracts: 

The use of clusters to assess the business potential of an enterprise
Intra-sectoral clustering provides a basis to estimate the economic potential of a particular enterprise. Clusters group enterprises with homogeneous characteristics. The level of economic potential of these enterprises can be identical. This article shows the possibility of using natural clustering to assess the business potential of an enterprise. A definition of a potential cluster is given. To assess the business potential of an enterprise it is suggested that different economic indicators are used and the presence of different businesses within the cluster network assessed.

Keywords: potential of enterprise, economic potential, estimation of potential, cluster, clusterisation method, forming of clusters, potential cluster.

Analysis of the capital structure of the Zywiec Group in the context of financial risk management
Capital is certainly the most important determinant of business activities regardless of the size and the type of enterprise. The issue of funding source arises at the stage of business planning and organising. Business practice confirms that enterprises with an inappropriately designed capital structure are exposed to  higher financial risk. Enterprises have limited impact on risks connected with the macro-environment. Businesses cannot directly affect the interest rate level on the market or exchange rate fluctuations. However, enterprises can manage the financial risk, minimising its negative effects by appropriately adjusting the sources of finance and development. This article provides a capital structure analysis of the Zywiec Group. Capital structure analysis is part of business financial analysis and supports the process of financial risk management in an enterprise.
Keywords: capital, capital structure analysis, financial risk, financial analysis, risk management

Quality management of goods and services offered by companies. Basic issues
Offering quality products is an important part of business management. Such products increase confidence and customer satisfaction. Quality management covers such core aspects as strategic planning, control, internal and external auditing. The quality of offered goods and services is an important element of company management. Product quality management is designed to increase customer trust and satisfaction, increase revenue, and reduce the cost of manufacturing and marketing. This article discusses basic (in the author's opinion) issues involved in managing the quality of goods and services offered by companies.
Keywords: Quality management, ISO standards, standardisation, quality certificates

Movement of people in the Schengen area of the European Union
This article discusses the most important issues related to the movement of people in the Schengen area of the European Union. It contends that EU immigration policy is an important area of legal regulation that takes into account the membership status of states and the cooperation of their border services, asylum requirements and citizenship. The essence of the Schengen area and the free movement of people, illegal immigration and border control, the asylum system and the cooperation of border and police services are outlined.
Keywords: Schengen area, free movement of persons, illegal immigration, border control, asylum system, cooperation of border and police services.

The nature of security
Security is a concept that covers various aspects of the functioning of the state and social life. It is constantly being reformulated along with changes taking place in the state and in the wider environment. Along with the development of civilisation in the era of globalisation and the information society, new forms of security threats of a certain type have emerged, above all in international security, as well as social and public security. This article is an attempt to present the essence, structure and typology of security. The current state of knowledge and practice in the area of defining of security is presented in a natural and objective manner.
Keywords: security, security structure, security typology

The problem of the legal status of electoral commissions as organs of the public administration of elections in post-Soviet countries
The article analyses the current practice of forming election commissions and the way they fulfill their tasks as a part of public administration. The tasks and functions of the state are identified. The state shapes the legal status of electoral commissions and impacts on the commissions’ members. The article focuses on Ukraine. It is argued that the European experience of developing public administration, and electoral commissions in particular, could be a model for Ukraine.
Keywords: elections, election commissions, electoral administration bodies, professionalisation, professional training of commission members

Electronic Public Service Administration Platform in office-citizen relations (e-Government)
The article shows the necessity of using tools in the form of IT systems in state-citizen relations, and discusses the advantages and disadvantages of the main system in Poland, i.e. the ePUAP platform. It offers many features that are supposed to be relatively easy to use and to significantly improve the conduct of formal and official affairs by a citizen without having to personally visit the offices. The user of the ePUAP platform can access the system remotely from anywhere, with access to the Internet and at his/her own convenience.
Keywords: public administration, electronic platform, Electronic Service Administration Platform (ePUAP), Trusted Profile, e-services.

The ethical responsibilities of local government employees 
This article discusses the ethical responsibilities of a local government employee. The authors argue that an official, as a representative of a state institution, performs a service function. Civil service is a profession of public trust. The employee of local government can affect citizens' trust in the state. Therefore, she/he is required to be honest, reliable and deserving of trust. She/he should behave with dignity. In his work she/he should rely on the principles of good administration, which is a fundamental right of the individual in a democratic state of law. Citizens expect politicians and public officials to abide by ethical standards of integrity in a more rigorous manner than other professional groups, and to work for the common interest. The actions of persons who perform social functions related to the exercise of power should always be transparent and pure from this perspective, and should raise no doubts.
Keywords: administration, ethics, civil service ethics

Quality of life and active and successful ageing – an outline
The observed demographic changes involving mainly the progressive ageing of the Polish population are leading to the increased market importance of the senior segment. Therefore, a stronger emphasis is put in on quality of life and its related concepts of successful and active ageing that have been recognised as a paradigm in modern social policy. This is justified by the fact that quality of life is consistent with the core values ensuing from human rights, such as independence, participation, dignity, security and self-realisation.
The purpose of this study is to clarify the essence and the key determinants of quality of life, as well as the concepts of successful and active ageing. The structure of this article is as follows. After a brief introduction, the focus is on the interdisciplinary understanding of quality of life. Quality of life is explained in sociological, psychological, economic, social and medical terms. Afterwards, the crucial factors determining quality of life are analysed. Further, the concepts of successful ageing and post-retirement activity that are inextricably linked to the quality of everyone’s life are discussed.
Keywords: old age, seniors, quality of life, successful ageing, active ageing.

Durable goods possessed by seniors’ households as researched by the author
Durable goods possessed by households are not only an important measure of wealth and quality of life but also a meaningful indicator of the consumer position of each household. It should be borne in mind that durable goods that are accumulated and consumed predominantly over the long term constitute a vital part of household consumer wealth in the form of cash and non-cash resources. Their role and significance ensue from their capacity for meeting the whole range of human needs that continually change and undergo gradual modification.
This article presents some durable goods possessed by urban households of people aged 65 and more. Its key objective is to provide some insight into seniors’ household infrastructure. The structure of this article is as follows. After a brief introduction, the first section focuses on the research conceptualisation and a description of the sample and its characteristics. The later part of the article synthetically analyses mechanised household appliances, infotainment and mobile equipment possessed by urban households of older people. The level of satisfaction of seniors’ demand for durable goods is also examined.
Keywords: seniors, household infrastructure, durable goods.

The logistics chain in the motor vehicle sector: spare parts supply
Logistic chains in the motor vehicle sector may be considered against the background of the entire technical system, its subsystems or selected components and groups of this system. The car servicing sector is characterised by a very high level and variability of the spare parts range, which is a consequence of the variety of motor vehicles and the large number of brands. Logistics here refers to the supply of spare parts for repairs and maintenance materials. Parts logistics is a key driver for any car service.
    The article explains the concept of the chain of goods and the logistics chain, cites definitions that characterise the logistics chain and the criteria for its division. The logistics supply chain of car spare parts provides an empirical case study.
Keywords: logistics, logistics chain, car service, spare parts

The role and tasks of the rescue system in air transport
The article presents the tasks and organisation of rescue operations. Due to the high number of hazards, it is impossible to completely eliminate accidents or incidents. The air search and rescue service in Poland is designed to search for and save the lives of people in distress or directly related to an air accident.
In addition to the normally used search and rescue aircraft of the Air Force, Navy, and Land Forces, other military aircraft can also be used, as well aircraft from the Emergency Aircraft, Police Aviation and Border Guards. The Polish search and rescue system (SAR) is based on the structures of the state administration, which are the Ministry of the Interior, the Ministry of National Defense, the Ministry of Health and the Ministry of Transport and Infrastructure.
Keywords: search, rescue, flight safety, aviation accident

Marketing-logistics management processes in microenterprises
This article aims to show the need to integrate marketing and logistics, their individual tasks and related problems. Through focusing on selected aspects of marketing and logistic management, the article highlights the specificity of modern management methods. Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) constitute the largest sector of the economy. The role and importance of SMEs in the economy is the subject of much debate. Increasing the competiveness of SMEs is now one of the main goals in the field of management. The article presents research on the logistics-marketing management processes of SMEs in 69 enterprises in the Kujawsko-Pomorskie region. It is argued that there are possibilities to enhance SMEs’ competitiveness by providing marketing-logistic management support.

Keywords: logistics, management, marketing, SMEs

The determinants of electromobility. Selected issues
The pro-ecological trend and lower costs of moving an electric car can significantly accelerate, and at least partially limit the use of a traditional car with an internal combustion engine. The car should become more environmentally friendly, more beneficial for the family budget, mechanically less complicated and easier to build. Currently, all major automotive companies on the market offer their customers cars with an electric engine. These vehicles may dominate in transport in the near future, especially on shorter distances, e.g. in cities but also on further journeys. The aim of this article is to present the important issues of electromobility and analyse the most important factors for its development in the context of traditional motor vehicles as well as vehicles with electric drive.
Keywords: electric car, conventional car, electromobility