Numer 2(21)/2015

Spis treści: 

Zarządzanie Innowacyjne w GiB nr 2(21)/2015

 

CZĘŚĆ I   PROBLEMY RYNKU PRACY I ZARZĄDZANIA REGIONEM

Piotr Sieradzki  Instytucjonalizacja elastycznego rynku pracy

Andrzej Zbonikowski  Czynniki osobowościowe warunkujące podejmowanie aktywności zarobkowej przez studentów

Radosław Kamiński  Kompetencje, prawne podstawy działania oraz miejsce organu wykonawczego w strukturze organizacyjnej podstawowej jednostki samorządu terytorialnego

 

CZĘŚĆ II   PROBLEMY LOGISTYKI I ZARZĄDZANIA TRANSPORTEM

Adam Fik, Maciej Puchała  Funkcjonowanie patroli saperskich jako przykład współdziałania logistyki cywilnej i wojskowej

Danuta Janczewska  Jakościowy aspekt logistycznych decyzji zaopatrzeniowych w przedsiębiorstwach w branży cukierniczej

Jerzy Janczewski  Outsourcing w firmie transportowej. Wybrane przykłady

Jerzy Janczewski  Wynajem jako forma współużytkowania samochodów. Wybrane kwestie

 

CZĘŚĆ III   PROBLEMY ORGANIZACJI I GOSPODARSTW DOMOWYCH

Bartłomiej Stopczyński  Sposoby kształtowania przewagi konkurencyjnej we współczesnym turbulentnym otoczeniu

Krzysztof Bondyra, Tomasz Herudziński  Reindustrializacja – w kierunku nowej polityki przemysłowej UE

Michał Malesa, Tomasz Malesa  Centra finansowe rajów podatkowych w Unii Europejskiej

Tomasz Zalega  Tendencje rozwojowe konsumpcji gospodarstw domowych w Polsce

Tomasz Zalega  Irracjonalność zachowań konsumentów a popyt niefunkcjonalny na rynku

 

CZĘŚĆ IV   PROBLEMY BEZPIECZEŃSTWA

Luiza Bogucka  Bezpieczeństwo w twórczości Jana Kochanowskiego

Tomasz Herudziński, Krzysztof Bondyra  Flexicurity jako forma bezpieczeństwa socjalnego w dobie kryzysu

 

Streszczenie: 

Streszczenia artykułów

 Instytucjonalizacja elastycznego rynku pracy

Projekty elastycznego rynku pracy przygotowywane przez polskie organizacje pracodawców promowane są jako sposób walki z bezrobociem. O ile w debacie wokół warunków rozwoju gospodarczego Polski, na początku pierwszej dekady XXI wieku dominowała retoryka zbyt sztywnego prawa pracy, to w codziennej praktyce zatrudnienia i rynku pracy dokonała się gruntowna zmiana – umowy na czas nieokreślony stały się zdecydowanie mniej popularne przy równoległym upowszechnieniu umów czasowych. Popularność i proporcje między tymi typami umów są tylko jednym z przejawów coraz bardziej elastycznego rynku pracy.

Przeprowadzone w powyższym artykule analizy przekonują, że elastyczny rynek pracy oznacza faktyczne wycofywanie się pracodawców z szeregu wcześniejszych standardów, wcześniejsze gwarancje i zobowiązania socjalne nie mają charakteru obligatoryjnego, lecz w najlepszym przypadku fakultatywny. Analitycy rynku pracy wskazują, że zasada elastyczności nie tyle rodzi nowe nierówności, co umacnia i pogłębia stare.

Słowa kluczowe: rynek pracy, instytucjonalizacja, elastyczność

 

Czynniki osobowościowe warunkujące podejmowanie aktywności zarobkowej przez studentów

Celem przeprowadzonych badań było ustalenie osobowościowych uwarunkowań podejmowania przez studentów aktywności zarobkowej. Jako zmienne osobowościowe uwzględniono cechy z modelu pięcioczynnikowego Costy i McCrae (neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność), poczucie własnej wartości, nadzieję, postawę być vs mieć oraz poczucie sensu życia. Badaniami objęto grupę 267 studentów studiów stacjonarnych kierunku pedagogika. Przeprowadzona analiza porównawcza pokazała, iż studenci podejmujący w czasie studiów stacjonarnych aktywność zarobkową w porównaniu ze studentami niepodejmującymi zarobkowania cechują się wyższym poziomem ekstrawersji, ugodowości, wyuczonej akceptacji oraz nadziei.

Słowa kluczowe: młodzież akademicka, osobowość, praca zarobkowa

 

Kompetencje, prawne podstawy działania oraz miejsce organu wykonawczego w strukturze organizacyjnej podstawowej jednostki samorządu terytorialnego

Zarządzanie współczesną gminą, której z jednej strony ustawową rolą jest wykonywanie wielu zadań publicznych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, z drugiej natomiast poprawa warunków życia wspólnoty lokalnej, wymaga podejmowania przez organ wykonawczy szeregu działań o charakterze administracyjno-organizatorskim, ze szczególnym uwzględnieniem kreatywności i właściwego zarządzania podległym kapitałem ludzkim. Niniejszy artykuł wprowadza w aparat pojęciowy z zakresu sprawowania kierownictwa na poziomie gminy oraz przedstawia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jako kierownika urzędu, z podkreśleniem jego kompetencji, prawnych podstaw działania oraz jego miejsca w strukturze organizacyjnej gminy.

Słowa kluczowe: zarządzanie gminą, organy wykonawcze gminy, wójt, burmistrz, prezydent, urząd gminy, urząd miasta, samorząd terytorialny

 

Funkcjonowanie patroli saperskich jako przykład współdziałania logistyki cywilnej i wojskowej

Przygotowanie i prowadzenie działań militarnych w ostatnich dziesięcioleciach stało się przedsięwzięciem planistycznym i logistycznym. Organizacja współczesnej armii wymaga obecności wyspecjalizowanych jednostek logistycznych, które nie tylko zadbają o właściwe zaopatrzenie, ale przede wszystkim zapewnią odpowiednią koordynację działań zarówno w sferze strategicznej, jak i taktycznej. Współpraca pomiędzy różnymi służbami zaangażowanymi w rozwiązanie sytuacji kryzysowej jest kluczem do właściwego wykorzystania posiadanych sił i środków. Patrole saperskie odpowiedzialne za usuwanie materiałów niebezpiecznych i wybuchowych korzystają z osiągnięć współczesnej logistyki, trwale eliminując zagrożenie dzięki współpracy różnych służb.

Słowa kluczowe: logistyka wojskowa, działania saperskie, współpraca jednostek wojskowych i samorządowych

 

Jakościowy aspekt logistycznych decyzji zaopatrzeniowych w przedsiębiorstwach w branży cukierniczej

Decyzje zaopatrzeniowe w ujęciu logistycznym w przedsiębiorstwie obejmują m.in. wybór źródeł zakupów, wybór środka transportu i przewoźnika, ustalenie cen oraz jakości kupowanych pozycji materiałowych. Nierzadko liczba tych pozycji przekracza kilkanaście tysięcy. Decyzje zaopatrzeniowe nie należą do najprostszych ze względu na konieczność brania pod uwagę licznych parametrów uwzględniających wymagania procesu produkcyjnego. Do najważniejszych uwarunkowań działalności rynkowej przedsiębiorstwa należą kwestie jakościowe, które w branży cukierniczej wiążą się ze spełnieniem określonych standardów, oraz parametry ekonomiczne kosztów i osiąganych zysków. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu aspektów jakościowych na proces podejmowania logistycznych decyzji zaopatrzeniowych w przedsiębiorstwach MSP w branży cukierniczej. W artykule zostały zaprezentowane studia literaturowe oraz badania własne przedsiębiorstw MSP z branży cukierniczej prowadzone w latach 2009–2014. Badania prowadzono metodą obserwacji uczestniczącej, metodą case study oraz dyskusji z ekspertami.

Słowa kluczowe: zarządzanie jakością, decyzje zaopatrzeniowe, logistyka zaopatrzenia

 

Outsourcing w firmie transportowej. Wybrane przykłady

Publikacja prezentuje wybrane usługi obejmujące elementy procesu przewozowego i jego organizacji zlecane przez firmy transportu drogowego na zewnątrz. W artykule wykorzystano próbne badania ankietowe pięciu wybranych firm branży transportowej, których celem było rozpoznanie rzeczywistego zakresu outsourcingu w różnych firmach transportu drogowego, a także najważniejszych powodów oraz trudności stosowania tej koncepcji w tych firmach. Wprawdzie rezultatów prezentowanych badań ze względu na ich pilotażowy charakter i niewielką próbę badawczą nie można uogólniać na całą populację firm transportowych, niemniej można zauważyć, że niektóre usługi w firmach transportowych są bardzo chętnie oddawane w outsourcing, a inne nie. Nie bez znaczenia też pozostaje w tym przypadku wielkość firmy.

Słowa kluczowe: outsourcing, usługi logistyczne, firma transportowa

 

Wynajem jako forma współużytkowania samochodów. Wybrane kwestie

Artykuł prezentuje formy wynajmu samochodów ze szczególnym uwzględnieniem mało rozpowszechnionego w Polsce współużytkowania samochodów, tzw. carsharingu opartego na wynajmie krótkoterminowym. Jako studium przypadku posłużyła prezentacja systemu carsharingu w Kopenhadze i Paryżu oraz zarys koncepcji wypożyczalni samochodowej dla aglomeracji łódzkiej. Zagadnienie wspólnego używania różnego typu dóbr nie jest jeszcze dostatecznie rozpowszechnione w naszym kraju i tym samym rozpoznane. Wydaje się, że Łódź, podobnie jak Warszawa i Wrocław, mogłaby stać się prekursorem rozwoju w Polsce carsharingu.

Słowa kluczowe: wynajem, wypożyczalnie samochodów, carsharing

 

Sposoby kształtowania przewagi konkurencyjnej we współczesnym turbulentnym otoczeniu

Osiągnięcie trwałej przewagi konkurencyjnej jest prawie dzisiaj niemożliwe. Niemniej jednak organizacje muszą formułować strategię konkurencji, a jej podstawowym narzędziem wciąż jest przewaga konkurencyjna. W artykule autor przedstawia, jak zmieniły się sposoby zdobywania przewagi konkurencyjnej w dzisiejszym turbulentnym świecie.

Słowa kluczowe: organizacja, konkurencja, przewaga konkurencyjna

 

Reindustrializacja – w kierunku nowej polityki przemysłowej UE

Artykuł odnosi się do roli przemysłu w ramach nowej wizji rozwoju gospodarczego, określanej wprost jako reindustrializacja Europy, który to zdaje się odzyskiwać ważną pozycję. Współcześnie pojawia się nie tylko wizja nowego przemysłu, ale także nowej roli, jaką ma on odgrywać w wyłaniającym się nowym porządku kapitalistycznym. W tej sytuacji zdaniem autorów artykułu wręcz jaskrawym zaniedbaniem wydaje się blisko półwieczne przesunięcie tematyki przemysłu na boczny tor głównego nurtu rozważań prowadzonych w obszarze nauk społecznych.

Słowa kluczowe: reindustrializacja, przemysł, rozwój gospodarczy

 

Centra finansowe rajów podatkowych w Unii Europejskiej

Raje podatkowe są związane z tematyką agresywnej optymalizacji podatkowej dokonywanej przez przedsiębiorców. Są one najczęściej kojarzone z małymi wysepkami, państwami satelitarnymi, w których ustawodawstwo jest na niskim poziomie i jest ono w pełni dopasowane do potrzeb przedsiębiorców, którzy transferują tam swoje zyski. Celem artykułu jest identyfikacja jurysdykcji państw UE – rajów podatkowych oraz wskazanie głównych czynników warunkujących przyporządkowanie do tej kategorii.

Nie ma jednej i uniwersalnej definicji raju podatkowego, dlatego nie można jednoznacznie określić, czy dany kraj można zaliczyć do tej kategorii. Niniejszy artykuł wskazuje, że stereotypowe podejście do kwestii rajów podatkowych, przedstawione powyżej, nie jest wyczerpujące, a tematyka ta dotyka także dużych i ważnych z punktu widzenia Unii Europejskiej gospodarek. W szczególności istotne są występujące w tych krajach preferencyjne warunki opodatkowania oraz trudności w uzyskaniu informacji finansowych o działalności spółek.

Słowa kluczowe: raje podatkowe, centrum finansowe offshore, oazy podatkowe, unikanie opodatkowania, uchylanie się od opodatkowania, agresywna optymalizacja podatkowa, tajemnica finansowa, preferencje podatkowe

 

Irracjonalność zachowań konsumentów a popyt niefunkcjonalny na rynku

W literaturze ekonomicznej popyt niefunkcjonalny wynika z zachowań konsumentów wywołanych oddziaływaniem tzw. efektów zewnętrznych na użyteczność, kształtujących się pod wpływem subiektywnej oceny zachowania się ogółu konsumentów na rynku. Ten rodzaj popytu jest skorelowany z irracjonalnymi zachowaniami konsumentów. Celem artykułu jest omówienie najważniejszych rodzajów popytu niefunkcjonalnego. Z tego też względu w pierwszej części tekstu skoncentrowano się na wyjaśnieniu irracjonalności zachowań konsumentów, natomiast w drugiej przeanalizowano najważniejsze rodzaje popytu niefunkcjonalnego, takie jak: efekt demonstracji, konsumpcja ostentacyjna, konsumpcja statusowa, efekt snobizmu oraz efekt sceny.

Słowa kluczowe: irracjonalność, popyt niefunkcjonalny, efekt demonstracji, konsumpcja ostentacyjna, konsumpcja statusowa, efekt snobizmu, efekt sceny

 

Tendencje rozwojowe konsumpcji gospodarstw domowych w Polsce

Artykuł porusza problem tendencji rozwojowych konsumpcji gospodarstw domowych w Polsce w latach 2007–2013. Jego kluczowym celem jest przeanalizowanie, w oparciu o dane wtórne, zmian w konsumpcji realnej, czyli konsumpcji wyrażonej w jednostkach naturalnych. Struktura artykułu jest następująca. Po naświetleniu najważniejszych zmian w spożyciu artykułów żywnościowych przeanalizowano zmiany w wyposażeniu polskich gospodarstw domowych w zmechanizowany sprzęt gospodarczy, sprzęt informacyjno-rozrywkowy oraz sprzęt mobilny. Podsumowanie rozważań i ważniejsze wnioski kończą niniejszy tekst.

Słowa kluczowe: konsumpcja, gospodarstwa domowe, wydatki konsumpcyjne, artykuły żywnościowe, dobra trwałego użytku

 

Bezpieczeństwo w twórczości Jana Kochanowskiego

Artykuł przedstawia sytuację polityczną w Koronie i w Wielkim Księstwie Litewskim, a po 1569 roku – w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Celem niniejszego artykułu jest ustalenie prawdy historycznej w twórczości Jana Kochanowskiego poprzez konfrontację źródeł historycznych z utworami poety. Praca ta pokazuje również punkt widzenia poety na bezpieczeństwo państwa, konflikty zbrojne czy służbę wojskową.

Słowa kluczowe: Jan Kochanowski, Unia Lubelska, Rzeczpospolita Obojga Narodów, wolna elekcja

 

Flexicurity jako forma bezpieczeństwa socjalnego w dobie kryzysu

Artykuł odnosi się do zasadniczej z form bezpieczeństwa socjalnego, jaką jest bezpieczeństwo pracy. Idea flexicurity, która zdobyła szczególną popularność w Europie, potraktowana jest tu jak narzędzie państwa opiekuńczego podlegającego procesom integracji na poziomie przekraczającym jego granice. Procesy globalne, takie jak światowy kryzys gospodarczy czy zmiany demograficzne, powodują konieczność poszukiwania nowych rozwiązań bezpieczeństwa na rynku pracy. Flexicurity stanowi odpowiedź na sprzeczne potrzeby społeczeństwa. Pracodawców kładących nacisk na konkurencyjność oraz pracowników oczekujących bezpieczeństwa socjalnego. Wysoki poziom konkurencyjności zapewniać ma elastyczność rozumiana jako płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi etapami kariery zawodowej. W szczególności dotyczy to: poszukiwania pierwszej pracy, zmiany pracy, udzielania pomocy w okresie bezrobocia oraz etapu przejścia na emeryturę. Bezpieczeństwo traktowane jest tu jako ukształtowanie pozycji pracownika na rynku pracy, co uzyskuje się między innymi poprzez ustawiczne kształcenie pracownika. Referat obejmuje dwie zasadnicze części. W pierwszej koncentruje się na charakterystyce pojęcia flexicurity. Następnie omówione zostały różne modele flexicurity. Na przykładzie Danii i Holandii opisano dwa różne sposoby realizacji idei flexicurity. Przykłady Niemiec i Polski wykorzystano, aby wskazać wybrane problemy związane z wdrażaniem idei flexicurity.

Słowa kluczowe: flexicurity, państwo opiekuńcze, rynek pracy, globalizacja, kryzys gospodarczy

 

List of Content: 

Contents

Introduction

 

PART I

PROBLEMS OF THE LABOUR MARKET AND MANAGEMENT REGION

 

Piotr Sieradzki

Institutionalization of the flexible labour market

 

Andrzej Zbonikowski

Personality factors conditioning the undertaking paid activities by students

 

Radosław Kamiński

Competences, the legal basis for the action and place the executive body of the organizational structure of the basic unit of local government

 

 

PART II

PROBLEMS LOGISTICS AND TRANSPORT MANAGEMENT

 

Adam Fik

Maciej Puchała

Patrols sapper functioning as an example of cooperation between civil and military logistics

 

Danuta Janczewska

Quality aspect of logistics decisions of supply in enterprises in confectionery branch

 

Jerzy Janczewski

Outsourcing the transport company. Selected examples

 

Jerzy Janczewski

Rental as a form of car-sharing. Selected issues

 

 

PART III

PROBLEMS OF ORGANIZATION AND HOUSEHOLDS

 

Bartłomiej Stopczyński

The Methods of Forming a Competitive Advantage in Today's Turbulent Environment.

Krzysztof Bondyra

Tomasz Herudziński

Reindustrialization – towards a new EU industrial policy

 

Michał Malesa

Tomasz Malesa

Financial centers tax havens in the European Union

 

 

Tomasz Zalega

Trends in consumption of Polish households in 2007–2013

 

Tomasz Zalega

Irrationality of Consumer Behaviours and Nonfunctional Demand on the Market

 

 

PART IV

SECURITY PROBLEMS

 

Luiza Bogucka

Safety in work of Jan Kochanowski

 

Tomasz Herudziński

Krzysztof Bondyra

Flexicurity as a form of social security in the current economic crisis

 

Abstracts: 

Abstracts

 

Institutionalization of the flexible labour market

The project’s of the flexible labour market prepared by polish employers organizations are presented as solution the unemployment problems. In the first decade of the 21st century in the debats on economic development has dominated the rhetoric heavy-handed employer legislation. At the same time on the labour market widespread short-term contracts and another unstable forms of employment. Performed analysis argue that flexible solutions called “flexicurity” withdraw the existing form of support for employee. The new offered form of support are somewhat more optional. It gives rather opportunity than reassurance. Flexible organization of the labour market doesn’t create a new inequalities, but it enhance the old social divisions.

Keywords: labour market, institutionalization, flexibility

 

Personality factors conditioning the undertaking paid activities by students

The aim of the study was to establish the personality conditions of the taking paid employment by students. As personality variables they were included the traits of five-factor model of Costa and McCrae (extraversion, neuroticism and openness to experience, agreeableness and conscientiousness), self-esteem, hope and attitude to be vs to have. The research comprised group of 267 full-time students of Pedagogy. Comparative analysis showed that individuals undertaking paid activities while studying differ from students not taking up earning, and difference concerns: extraversion, agreeableness, learned acceptance and hope (the higher level of each of these variables).

Keywords: academic youth, personality, paid employment

 

Competences, the legal basis for the action and place the executive body of the organizational structure of the basic unit of local government

Managing a modern municipality, which on the one hand, the statutory role is to perform multiple tasks in his own name and on its own responsibility, on the other hand, while improving the living conditions of the local community, requires making by the Executive Body on a number of the both activities of an administrative as well organizational, with a particular focus on creativity and proper management of the underlying human capital. This article introduces the conceptual apparatus from the scope of the management at the level of municipalities and presents a mayor (Mayor, Mayor of the city) as the Manager of the Office, with particular regard to its competence, the legal basis of the action and its place in the organizational structure of the municipality.

Keywords: management of the municipality, the regulatory authorities of the municipality, Mayor, President, municipal office, the Office of the city, local government

 

Patrols sapper functioning as an example of cooperation between civil and military logistics

The preparation and the conduct of military operations in the last decades has become a planning and logistic challenge. The structure of the modern army requires the presence of specialized logistic units, which will take care not only about the right equipment, but above all, ensure appropriate coordination of action, both in strategic and tactical areas. Co-operation between the various services involved in the solution to the crisis is the key to the proper use of resources and measures. Sappers patrols which are responsible for the removal of hazardous materials and explosives could benefit from the achievements of modern logistics, permanently eliminating the threat thanks to the cooperation of various services.

Keywords: military logistics, sapper action, cooperation of military units and government units

 

Quality aspect of logistics decisions of supply in enterprises in confectionery branch

In article presented short characteristics of confectionery branch in Poland. Basis own researches presented area of manger’s decisions in supply logistics. Described the quality systems of supply raw materials and Dynamic changes in environment of enterprises make systems in confectionery branch in buying process. Formulated two hypothesis before researches and they were verify.

Keywords: management of quality, supply decisions, supply logistics

 

Outsourcing the transport company. Selected examples

The publication presents a selection of services, including elements of the transport process and its organization contracted by the company's road outside. The article uses a test survey of five selected companies transport industry, whose aim was to recognize the true extent of outsourcing in different road transport companies, as well as the most important reasons and difficulties in the application of this concept in these companies. Although the results of this study because of their pilot nature and small sample of the research can not be generalized to the entire population of transport companies that can be seen, however, that some services in the transport companies are very willing to put in outsourcing, while others do not. And, they remain in this case the size of the company

Keywords: outsourcing, logistics services, transport company

 

Rental as a form of car-sharing. Selected issues

The article presents the forms of car rental with special emphasis on less widespread in Poland, the so-called car-sharing. Car-sharing based on short-term rental. He was used as a case study presentation of car sharing in Copenhagen and Paris and outline for a car rental company for the agglomeration of Łódź. The issue of joint use of various types of goods is not yet sufficiently widespread in our country and thereby recognized. It seems that the boat, like Warsaw and Wroclaw could become a forerunner in the development of car sharing in Poland.

Keywords: rental, car rentals, car-sharing

The Methods of Forming a Competitive Advantage in Today’s Turbulent Environment

Achieving a sustainable competitive advantage is nearly impossible these days. However, organizations need to formulate competitive strategy and its primary tool is still a competitive advantage. In this article the author shows how to change the ways of gaining the competitive advantage in today's turbulent world.

Keywords: organization, competition, competitive advantage

 

Reindustrialization - towards a new EU industrial policy

Article relates to the role of industry in the new vision for economic development referred to simply as reindustrialization Europe, which it seems to regain an important position. Today there is not only a vision of a new industry, but also the new role that he has to play in the emerging new order of capitalism. In this situation, according to the authors of the article, even gross negligence seems to be close to half a century of shifting industry issues sidelined the mainstream considerations leading in the field of social sciences.

Keywords: reindustrialization, industry, economic development

 

Tax havens financial centers in the European Union

Tax havens are related to the subject of aggressive tax optimization made by entrepreneurs. They are commonly associated with small islands, satellite countries where the legislation is at a low level and is fully tailored to the needs of entrepreneurs who transfers the profits therein. This article aims to identify the jurisdiction of EU tax havens, with an indication of the main factors determining the classifications into this category.

There is no single, universal definition of a tax haven, so you cannot clearly determine whether the country can fall into this category.

This article indicates that the stereotypical approach to tax havens, presented above is not exhaustive and also touches the economies that are large and important from the European Union’s point of view. Particularly important are occurring in these countries preferential tax conditions and the difficulty in obtaining financial information about the activities of companies.

Keywords: tax havens, offshore financial center, tax oasis, tax avoidance, tax evasion, aggressive tax optimization, financial secrecy, tax preferences

 

Irrationality of Consumer Behaviours and Nonfunctional Demand on the Market

In the economic literature, nonfunctional demand results from consumer behaviours triggered off by the impact of the so-called “utility externalities”, which develop under the influence of a subjective evaluation of market behaviour of consumers in general. This type of demand is correlated with irrational consumer behaviours. This paper aims to discuss major types of nonfunctional demand. Therefore, the first part of the text focuses on explaining the irrationality of consumer behaviours, while the second part analyses major types of nonfunctional demand, such as: demonstration effect, conspicuous consumption, status consumption, snob effect and bandwagon effect.

Keywords: irrationality, nonfunctional demand, demonstration effect, conspicuous consumption, status consumption, snob effect, bandwagon effect

 

Trends in consumption of Polish households in 2007–2013

The article describes trends in consumption of Polish households in 2007-2013. Its key objective is to analyse, on the basis of secondary data, changes in real consumption, i.e. consumption expressed in natural units. The structure of the article is as follows. A presentation of key changes in food consumption is followed by an analysis of changes in mechanised household appliances, infotainment equipment and mobile equipment possessed by Polish households. Finally, a conclusion of the analysis and major findings end this text.

Keywords: consumption, households, consumption expenditure, food products, durable goods

 

Safety in work of Jan Kochanowski

The article presents the political situation in Crown of the Kingdom of Poland and Grand Duchy of Lithuania and after 1569 – Polish-Lithuanian Commonwealth. The aim of this article is to confront analyzed historical sources with the Jan Kochanowski’s famous Polish poet witnessing reality at the time, point of view on security, armed conflicts and military service in the 16th century presented in his poetry.

Keywords: Jan Kochanowski, Union of Lublin, Polish–Lithuanian Commonwealth, Royal elections in Poland

 

Flexicurity as a form of social security in the current economic crisis

The paper refers to the basic form of social security which is a work safety. The concept of flexicurity, which won particular popularity in Europe, is treated here as a tool of the welfare state subject to integration processes crossing national borders. Global processes such as the global economic crisis and demographic changes make it necessary to look for new security solutions on the labor market. Flexicurity is the answer to conflicting needs of society. Employers with an emphasis on competitiveness and social security of workers waiting. The high level of competitiveness is to provide flexibility understood as a smooth transition between different phases their careers. In particular: searching for their first job, job changes, assistance for the unemployed and the stage of retirement. Safety is treated here as a form employee's position in the labor market which is achieved inter alia through lifelong learning to the employee. In the first part article focuses on the characteristics of the concept of flexicurity. Subsequently discussed the different models of flexicurity. For example, Denmark and the Netherlands have been described two different ways to implement the idea of flexicurity. Examples of German and Polish used to point to selected problems related to the implementation of ideas flexicurity.

Keywords: flexicuruty, welfare state, labour market, globalisation, economic crisis