Numer 1(20)/2015

Spis treści: 

Damian Antczak, Maciej Puchała

Lean Management jako metoda optymalizacji procesów logistycznych w magazynie firmy X– cz.2

Krzysztof Bondyra, Tomasz Herudziński

Cywilizacja przemysłowa – nowe elementy ładu. Sfera pracy jako element (nie)ładu cywilizacji późnoprzemysłowej

Radosław Burski

Przedmiot ochrony karnoprawnej przestępstw z rozdziału XXIV kodeksu karnego a pojęcie wolności sumienia i wyznania – cz. 2

Krzysztof Jerzy Gruszczyński, Cezary Tomasz Szyjko

Innowacyjne zarządzanie przemysłem łupkowym w Polsce

Danuta Janczewska

Plan marketingowy jako instrument kształtowania konkurencyjności przedsiębiorstwa  w branży TSL

Jerzy Janczewski

Szara strefa w usługach motoryzacyjnych

Barbara Kamińska

Dyskryminacja jako patologia zarządzania zasobami pracy

Anna Rostek, Tomasz Zalega

Freeganizm wśród młodych polskich i amerykańskich konsumentów

Dorota Siemieniak, Jerzy Janczewski

Proces konstruowania rozkładów jazdy komunikacji zbiorowej na przykładzie MPK- Łódź Sp. z o.o.

Piotr Sieradzki

Przeobrażenia rynku pracy z perspektywy procesów deindustrializacji i reindustrializacji

Jolanta Skubisz

Bezpieczeństwo i respektowanie norm i wartości społecznych w szkole. Zarys problematyki

Piotr Solarz

Społeczne uwarunkowania wprowadzenia euro w Polsce

Tomasz Zalega, Anna Rostek

Smart shopping wśród młodych polskich i amerykańskich konsumentów

Andrzej Dąbek

Nowa pozycja – monografia poświęcona logistyce produkcji, dystrybucji i magazynowania p.t. „Egzamin zawodowy. Część praktyczna z rozwiązaniami”

Mariusz Portalski

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Film naukowy, wczoraj, dziś i jutro”

Streszczenie: 

Lean Management jako metoda optymalizacji procesów logistycznych w magazynie firmy X – cz. 2

Artykuł jest kontynuacją zaprezentowanej w poprzednim numerze (19/2/2014) tematyki sposobu zarządzania magazynem, którego istotą jest "wysmuklanie" przedsiębiorstwa. Część 2 artykułu zawiera charakterystykę firmy X i jej magazynu przed i po wprowadzeniu koncepcji  Lean Management a także opis powstałych z tego tytułu oszczędności. 

Słowa kluczowe: przedsiębiorstwo, koncepcje zarządzania, szczupłe zarządzanie.

 

Cywilizacja przemysłowa – nowe elementy ładu. Sfera pracy jako element (nie)ładu cywilizacji późnoprzemysłowej

  Artykuł jest próbą odnalezienia sposobu opisu i zrozumienia współczesnego świata społecznego. Przyjętą tezą jest stwierdzenie, że koncepcja cywilizacji przemysłowej jest narzędziem umożliwiającym analizę rzeczywistości społecznej. Problematyka artykułu ogniskuje się wokół przeobrażeń w sferze pracy. Są one traktowane jako podstawa nowego ładu społecznego. Zjawiska takie jak: powstanie globalnego rynku pracy i związane z nim przeobrażenia siły roboczej czy zmiany struktury społecznej i pojawienie się prekariatu, zdaniem autorów, nadal mogą być badane z wykorzystaniem koncepcje cywilizacji i społeczeństwa przemysłowego.

Słowa kluczowe: cywilizacja przemysłowa, zmiana społeczna,  rynek pracy

 

Przedmiot ochrony karnoprawnej przestępstw z rozdziału XXIV kodeksu karnego a pojęcie wolności sumienia i wyznania – cz. 2

Druga część artykułu stanowi kontynuacje i  uzupełnienie rozważań poświęconych karnoprawnemu ujęciu wolności sumienia i wyznania, jakie przedstawione zostały w  poprzednim (2(19)/2014) numerze czasopisma. Dokonane spostrzeżenia w omawianym zakresie prawa mogą stanowić cenny materiał do dyskusji nad zmianami ustawodawczymi w polskim prawie karnym.

Słowa kluczowe: wolność, przestępstwo, sumienie, wyznanie.

 

Innowacyjne zarządzanie przemysłem łupkowym w Polsce

Krajowe zasoby gazu łupkowego otwierają przed polską gospodarką znaczące możliwości. Gaz łupkowy może być dla Polski szansą, ale również poważnym wyzwaniem. Dzięki przeprowadzonej analizie możliwości pozyskania gazu łupkowego w Polsce poprzedzonej jego charakterystyką, oceną wielkości jego zasobów w kraju, wpływu wydobycia gazu łupkowego na rozwój polskiej gospodarki, roli gazu łupkowego w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, w artykule wykazano, że zarówno surowiec energetyczny, jak i technologia jego wydobycia w sposób istotny są związane z innowacyjnymi sposobami pozyskiwania energii. Publikacja analizuje innowacyjne metody zarządzania perspektywicznym przemysłem łupkowym w Polsce w świetle ustawodawstwa Unii Europejskiej w roku 2015.

Słowa kluczowe: innowacyjne zarządzanie, bezpieczeństwo energetyczne, przemysł wydobywczy gazu łupkowego, geopolityka, prawo UE

 

Plan marketingowy jako instrument kształtowania konkurencyjności przedsiębiorstwa  w branży TSL

Dynamiczne zmiany w otoczeniu przedsiębiorstw sprawiają, iż osiągnięcie sukcesu rynkowego wymaga poznania i stosowania innowacyjnych metod zarządzania. Jednym z interesujących  kierunków zarządzania przedsiębiorstwem jest dynamiczne wdrażanie działań marketingowych na rynku. Plan marketingowy obejmuje całokształt działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo na rynku. W literaturze przedmiotu opracowania dotyczące zastosowania marketingowo- logistycznego podejścia do zarządzania przedsiębiorstwem MSP w branży TSL przedstawione są w pracach Matwiejczuka (2006), Ciesielskiego (2004), Blaika (2010), Rucińskiej ( 2011) oraz wielu innych. W artykule podjęto tematykę kreowania planu marketingowego jako elementu strategii marketingowej oraz jego roli w systemie zarządzania marketingowo - logistycznego przedsiębiorstwa TSL. Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia marketingu w aspekcie kształtowania konkurencyjności przedsiębiorstwa z branży TSL. W artykule zostały zaprezentowane  badania własne przedsiębiorstw z branży TSL prowadzone w latach 2010-2014 wśród firm z branży TSL.

Słowa kluczowe: plan marketingowy, czynniki konkurencyjności, strategia marketingowa, zarządzanie logistyczne TSL

 

Szara strefa w usługach motoryzacyjnych

  W artykule zaprezentowano i dokonano analizy przykładów występowania szarej strefy w usługach motoryzacyjnych. Wskazano także na przyczyny występowania szarej strefy w tym sektorze a także na negatywne i pozytywne jej skutki.   Jeśli zgodzimy się z autorem co do tezy, że znaczącym źródłem istnienia szarej strefy w usługach motoryzacyjnych jest użytkowanie wyeksploatowanych samochodów, liberalne prawo ubezpieczeniowe a także nadmierny fiskalizm państwa, to jej ograniczenia należy oczekiwać przede wszystkim wtedy, kiedy Polacy będą kupowali więcej nowych samochodów a   radykalnemu zmniejszeniu ulegną płatności przedsiębiorstw na rzecz państwa. Również konieczne jest stałe oddziaływanie na świadomość kierowców co do wyboru warsztatu i rodzaju używanych części zamiennych.   

Słowa kluczowe: szara strefa, usługi motoryzacyjne, warsztaty samochodowe.

 

Dyskryminacja jako patologia zarządzania zasobami pracy

Zjawisko dyskryminacji na runku pracy staje się coraz bardziej widoczne. Częstymi powodami występowania dyskryminacji w procesie pracy są powszechnie przyjęte stereotypy oraz uprzedzenia, które powodują wyłączenie osoby dyskryminowanej z grupy, przez co czuje się ona gorsza np. od pozostałych pracowników. Innym powodem może być też niewłaściwie realizowana polityka personalna w obszarze rekrutacji, wynagradzania czy awansowania. Niezależnie jednak od przyczyn zjawisko dyskryminacji należy zwalczać. Celem artykułu jest przybliżenie zjawiska dyskryminacji kobiet: wyjaśnienie podstawowych pojęć, przyczyn i skutków jego występowania oraz próba potwierdzenia hipotezy, iż pomimo zakazu dyskryminacji pracowników w Polsce nadal istnieje dyskryminacja kobiet w procesie pracy. Dla potrzeb zrealizowania celu przestudiowano liczne źródła literaturowe w zakresie tematu, opracowania statystyczne GUS oraz wyniki badań zastanych.

Słowa kluczowe: dyskryminacja, dyskryminacja kobiet, patologia zarządzania zasobami pracy

 

 

Freeganizm wśród młodych polskich i amerykańskich konsumentów

Celem artykułu jest przybliżenie istoty freeganizmu jako alternatywnego trendu konsumenckiego w zachowaniach młodych polskich i amerykańskich konsumentów. Po wyjaśnieniu freeganizmu i filozofii freegan, skoncentrowano się w opracowaniu na przybliżeniu najważniejszych zasad którymi kierują się osoby uważające się za freegan. W dalszej części opracowania, po scharakteryzowaniu próby badawczej, przeanalizowano freeganizm w świetle wyników badań własnych. Podsumowanie rozważań i ważniejsze wnioski kończą niniejszy artykuł.

Słowa kluczowe: freeganizm, trend konsumencki, konsument, zachowania konsumpcyjne

 

Proces konstruowania rozkładów jazdy komunikacji zbiorowej na przykładzie MPK- Łódź Sp. z o.o.

W artykule zaprezentowano etapy tworzenia rozkładów jazdy w MPK- Łódź Sp. z o.o.   z uwzględnieniem chronologii podejmowanych decyzji oraz odpowiednich działań technicznych i technologicznych.  Przedstawione treści pokazują, że sporządzanie rozkładów jazdy jest procesem twórczym – pewnego rodzaju kreacją umiejscowionego w czasie i przestrzeni – zdarzenia przewozowego.

Słowa kluczowe: transport miejski, oferta przewozowa, rozkład jazdy

 

Przeobrażenia rynku pracy z perspektywy procesów deindustrializacji i reindustrializacji+

             

Celem tego artykułu jest przedstawienie zarysu zmian, jakim uległ polski rynek pracy pod wpływem deindustrializacji, która dokonała się w Polsce po roku 1989. W okresie tym, w sposób ewidentny zmieniła się sytuacja przemysłu, co wynikało z nałożenia się wielu procesów. W pierwszej części tekstu znajdzie się charakterystyka szybkich zmian w polskim przemyśle na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, w drugiej części – charakteryzowane będą skutki tego procesu dla poziomu zatrudnienia i miejsc pracy, natomiast w trzeciej zostanie przedstawiony postulat reindustrializacji kraju – sygnalizowany już nie tylko w obrębie naukowej debaty, ale coraz bardziej obecny w dyskursie publicznym.

       Popularny skrót myślowy obecny w czasach transformacji głoszący iż wkraczamy w epokę społeczeństwa usługowego, gdzie rola przemysłu w kreowaniu miejsc pracy jest drugorzędna, okazał się całkowicie chybiony. Przewiduje się że udział przemysłu przetwórczego w PKB w gospodarkach wysokorozwiniętych  będzie się zwiększał a nie ograniczał, jak to było do tej pory błędnie prognozowane.

Słowa kluczowe: Rynek pracy, deindustrializacja, reindustrializacja

 

Normy społeczne w systemie wychowania i bezpieczeństwa szkolnego.  Zarys problematyki       

 Szkoła działa, opierając się na przyjętych wartościach i społecznie akceptowanych normach, wzmacnia, wspiera i rozwija je w społeczności szkolnej.  Szkoła ze względu na to, iż uczniowie spędzają w niej znaczną ilość czasu, może wzmocnić prezentowane przez dzieci postawy oraz wesprzeć i rozwijać je u tych uczniów, którzy w tym obszarze potrzebują pomocy. Bez właściwego stosowania norm społecznych w środowisku szkolnym, nie ma możliwości realizacji zasad wychowawczych i bezpieczeństwa szkolnego.

Słowa kluczowe: bezpieczeństwo, wartości i normy społeczne

 

Społeczne uwarunkowania wprowadzenia euro w Polsce

W artykule dokonano próby przedstawienia całościowej i uporządkowanej wiedzy na temat „ Społecznych uwarunkowań wprowadzenia euro w Polsce”. Uzasadniono tezę, że wprowadzenie euro w Polsce postawi społeczeństwo  przed trudnymi problemami ekonomicznymi. Zdaniem autora wprowadzenie euro przyniesie podwyższenie cen a co za tym idzie wpłynie niekorzystnie na społeczne nastroje wobec wspólnej waluty.

Słowa kluczowe:  euro, unia gospodarcza, unia walutowa

 

Smart shopping wśród młodych polskich i amerykańskich konsumentów

Celem artykułu jest uchwycenie istoty smart shoppingu jako nowego trendu konsumpcyjnego w zachowaniach młodych polskich i amerykańskich konsumentów. W pierwszej części artykułu, po wyjaśnieniu pojęcia i cech smart shoppingu, skoncentrowano się na omówieniu najważniejszych czynników napędzających jego rozwój, oraz kluczowych strategii tego trendu. Natomiast w części drugiej, po scharakteryzowaniu próby badawczej, przeanalizowano smart shopping w świetle wyników badań własnych. Podsumowanie rozważań i ważniejsze wnioski kończą niniejszy artykuł.

Słowa kluczowe: smart shopping, sprytny konsument, konsumpcja, zachowania konsumpcyjne.

List of Content: 

Damian Antczak, Maciej Puchała

Lean Management as a method for optimizing logistic processes in the warehouse company X - part 2

Krzysztof Bondyra, Tomasz Herudziński

Industrial civilization - the new elements of the social order in the world of work

Radosław Burski

Object of protection criminal law offenses of Chapter XXIV of the Criminal Code and the concept of freedom of conscience and religion - part. 2

Krzysztof Jerzy Gruszczyński, Cezary Tomasz Szyjko

Innovative management of Poland's shale industry

Danuta Janczewska

Marketing plan as instrument element of competitiveness of enterprises in TSL branch

Jerzy Janczewski

Shadow economy in the automotive services

Barbara Kamińska

Discrimination as a pathology of labour resource management

Anna Rostek, Tomasz Zalega

Freeganism among young Polish and American consumers

Anna Rostek, Tomasz Zalega

Smart shopping among young Polish and American consumers

Dorota Siemieniak, Jerzy Janczewski

The process of constructing the public transport timetables for example MPK- Lodz Ltd

Piotr Sieradzki

Tranformations of the labour market in the perspective of deindustrialization and reindustrialization processes

Jolanta Skubisz

Safety and respecting of social norm in school. Outline of issues

Piotr Solarz

Social determinants of adoption of the euro in Poland

Abstracts: 

Lean Management as a method for optimizing logistic processes in the warehouse company X - part 2

This article is a continuation presented in the previous issue (19/02/2014) theme how to manage the warehouse, the essence of which is the "slender" company. Part 2 of article contains the characteristics of the company X and its stock before and after the introduction of Lean Management as well as a description of the resulting savings on this account.

Keywords: enterprise, management concepts, lean management.

Industrial civilization - the new elements of the social order in the world of work

This article is an attempt to find a way to describe and understand the contemporary social world. An accepted thesis is that the concept industrial civilization is a tool enabling the analysis of social reality. Problems the article focuses around transformations in the area of work. They are considered as the basis for a new social order. Phenomena such as create a global labor market and the associated transformations the labor force or changes in the social structure and the emergence of precarity, according to the authors still can be studied using the concepts civilization and the industrial society.

Keywords: industrial civilization, social change, labor market

The object of offence and protection of crimes from chapter XXIV polish Criminal codification and idea of freedom of conscience and confession - part 2

Article presents the problem of crimes against the freedom of conscience and confession, with special emphasis on the object of offence and protection connected with these crimes. Study also gives an opportunity to get acquaint with short characteristics of rest elements of each crime. Author also offers a possibility to analyse the problem named in the title of the article in the context of constitutional and international law, both with philosophical conception of freedom of conscience and confession. That allows to study this question in the interdisciplinary dimension.

Keywords: freedom, crime, conscience, confession.

Innovative management of Poland's shale industry

This publication provides an analysis of the legal, policy, and environmental challenges associated with the development of shale gas in Poland. The economic significance of shale gas in Poland cannot be underestimated. In 2015 Poland is considered among the most promising of European countries for replicating the American shale gas boom. A study undertaken by the United States Energy Information Administration placed Poland first among European countries in terms of technically recoverable reserves. Later reports downgraded the estimate of recoverable gas. In the EU member states were increasing reliance on imports from outside the EU, especially from Federation of Russia. In addition, geopolitical factors, in the light of Ukrainian developments, may make shale gas in the EU more expensive to produce, and there are also infrastructure challenges. Other challenges include fracking litigation both in the United States and UK with the potential aftermath for European courts.

Keywords: innovative management, energy security, shale gas industry, geopolitics. EU law

Marketing plan as instrument element of competitiveness of enterprises in TSL branch

Dynamic changes in environment of enterprises make that reaching the success in the market need the knowledge and using the innovative methods of management. One of the most interesting direction of management is using the marketing analysis and marketing planning. The marketing plan including the overall view of activity of enterprises in the market. In article are presented the issues of creation of marketing planning as elements of strategy and position in management system of TSL enterprise. The aim of article is presentation of meaning the marketing methods in creation of competitiveness. There are presented the own researches of SMEs enterprises from TSL branch, realized in years 2010-2014.

Keywords: marketing planning, competitiveness factors, marketing strategy, logistic management

Shadow economy in the automotive services

The paper presents and analyzes the shadow economy of occurrences of automotive services. Also identifies the cause of the shadow economy in the sector as well as its positive and negative effects. If we agree with the author of the thesis that there is a significant source of the shadow economy in services is the use of depleted automotive cars, liberal insurance law as well as excessive fiscal stringency of the state, its limitations should be expected especially when the Poles will buy more new cars and radical businesses will reduce the payments to the state. Also necessary is a solid impact on the consciousness of drivers the choice of technique and type of used spare parts.

Keywords: shadow economy, automotive services, automobile workshops.

Discrimination as a pathology of labour resource management

The phenomenon of discrimination on the labour market is becoming more visible. It exists on social, political as well as legal ground. The main aims of occurring discrimination in the world are commonly established stereotypes and prejudices which are extremely hard to fight against. They result in a person’s exclusion from a group which makes her or him feel inferior of the others. Unfortunately, the analysis of numerous research outcomes reveals that the discrimination phenomenon, especially against women, as early as over the application process of the future employees and then in the job progress, is becoming even more common. The aim of the article is to approach a subject of women discrimination: an explanation of the main terms, the causes and effects of its occurrence as well as an attempt to confirm the hypothesis that despite a ban on employee discrimination in Poland the phenomenon of discrimination against women still exists in the work process. For the purposes of achieving this aim many literary references, statistical reports of the Main Statistical Office altogether with ambient studies concerning this issue, have been studied.

Keywords: discrimination, women discrimination, pathology of labour resource management

Freeganism among young Polish and American consumers

The purpose of this article is to the essence of the freeganism as an alternative consumer trend in the behavior of young polish and american consumers. The explanation of the explanation of the freeganism and freegan philosophy is followed by approximation of the most important principles which guide the people who consider themselves as a freegan. In the following part of the paper, the description of the research sample is followed by analysis of freeganism in the light of the results of own research. The article concludes with a summation of the discussion and major conclusions.

Keywords: freeganism, consumer trend, consumer, consumer behaviour

The process of constructing the public transport timetables for example MPK- Lodz Ltd

The article presents the steps of creating timetables in MPK- Lodz Ltd taking into account the chronology of decisions and the relevant technical and technological activities. The contents show that the preparation of timetables is a creative process - a kind of creation localized in time and space - an event of lading.

Keywords: urban transport, transport offer, timetable

Tranformations of the labour market in the perspective of deindustrialization and reindustrialization processes

In the time of social-economic transformation in Poland has considerable decrease number of work place. After five years since the beginning transformation the national economy recovered production level from 1989 year, but it was not able to rebuild a former employment level. General change caused by deindustrialization process was limiting of worforce demand. Currently, after twenty-five years of economic reforms it's obvious that industry is necessary for creating sustainable work places. This is particularly the factor given a development of trade and services sector. The new industrialization need to base on innovations, high technologies and on international cooperation.

Keywords: Labour market, deindustrialization, reindustrialization

Social norms in system of education and school safeties. Outline of (plot of) problems

School acts, on accepted (catched on) values basing (resist) and socially accepted norms, it intensifies, it leans and it develops it (them) in school community. School from the point of view of it, that pupils (disciples) spend considerable amount of time in (to) her (it), present can intensify by children of postures and lean and develop it (them) at these pupils (disciples), they need which (who) in this area equipment (assistance). Without proper (suitable) application of social norm in school environment, does not have capability of realization of educational principle and school safeties.

Keywords: safety, values and social norms

Social determinants of adoption of the euro in Poland

The article attempts to provide a comprehensive and structured knowledge on "Social determinants of adoption of the euro in Poland." Justified by the argument that the introduction of the euro in Poland will put public face difficult economic problems. According to the author of the introduction of the euro will have to raise prices and thus adversely affect the public sentiment towards the single currency.

Keywords: euro, economic union, monetary union

Smart shopping among young Polish and American consumers

The purpose of this article is to capture the essence of smart shopping as a new consumption trend in the behaviour of young Polish and American consumers. In the first part of the article, the explanation of the concept and characteristics of smart shopping is followed by a overview of the most important factors supporting the development of smart shopping and an overview of the key strategy of this trend. While in the second part, the description of the research methodology is followed by an analysis of smart shopping in the light of the results of own research. The article concludes with a summation of the discussion and major conclusions.

Keywords: smart shopping, smart consumer, consumption, consumer behavior.