Numer 1(18)/2014

Spis treści: 

Streszczenie: 

Magdalena Adamczyk

Ubóstwo we współczesnej Polsce jako problem społeczno-ekonomiczny w latach 2000–2010

Wraz z rozwojem gospodarki rynkowej w Polsce pojawiło się zjawisko ubóstwa, które na przestrzeni wieków przybierało różny wizerunek i rozmiary. Ze względu na znaczną skalę polskiego ubóstwa zdarzenie to jest ważnym problemem społeczno-ekonomicznym. Zatem analizując kwestie ubóstwa w niniejszym artykule, autorka pragnie wskazać determinanty ubóstwa w Polsce poprzez wnikliwą analizę przy pomocy programu Statistica.

Słowa kluczowe: ubóstwo, granice ubóstwa, kwestia społeczna

 

Paula Daniel, Tomasz Zalega

Rynek pracy w Irlandii

Celem artykułu jest ocena regulacji rynku pracy w Irlandii. W tym celu, po omówieniu źródeł prawa oraz najważniejszych czynników determinujących rozwój społeczno-gospodarczy w Irlandii, w oparciu o opracowany model ekonometryczny podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak ważne dla spadku bezrobocia były przeprowadzone przez rząd irlandzki reformy na rynku pracy. Podsumowanie rozważań i ważniejsze wnioski kończą niniejszy artykuł.

Słowa kluczowe: rynek pracy, elastyczność, regulacja, deregulacja, reformy instytucjonalne, prawo pracy, bezrobocie, porządek prawny

 

Danuta Janczewska

Czynniki oceny zarządzania marketingowo-logistycznego mikroprzedsiębiorstwem – wybrane aspekty

Łączenie działalności marketingowej i logistycznej nie jest obecnie często spotykane w mikroprzedsiębiorstwach. Jednak przyszłość i rozwój mikroprzedsiębiorstw zależy od umiejętności jednoczesnego zastosowania wiedzy marketingowej i logistycznej. Wspieranie działań logistycznych instrumentami marketingu doprowadzi do efektu synergii na rynku. Działalność marketingowa mikroprzedsiębiorstwa nie występuje jako główny element w jego działalności, nie wykorzystują oni też analiz rynkowych do poprawy wyników firmy i rozwoju. Przyszły rozwój firmy mikro zależy od integrowania działalności marketingowej i logistycznej.

Słowa kluczowe: mikroprzedsiębiorstwo, wsparcie marketingowe, proces logistyczny, strategia logistyczna

 

Jerzy Janczewski

Systemy produktowo-usługowe w transporcie – wybrane przykłady

Zaspokajanie potrzeb klientów poprzez dostarczanie produktu z usługą nie jest nową koncepcją i stosowane jest od bardzo dawna, ns przykład wypożyczanie książek w bibliotekach, wypożyczanie samochodów, wynajem mieszkań, apartamentów lub pokoi w hotelach, transport taksówkami czy serwowanie posiłków w restauracjach i wiele innych. Do zaspokojenia potrzeby konsumenta w wielu przypadkach niezbędny jest nie sam produkt, lecz usługa, która ten produkt dostarcza. Celem artykułu jest prezentacja systemów produktowo-usługowych i podanie wybranych przykładów ich zastosowań w transporcie.

Słowa kluczowe: usługi, serwicyzacja, systemy produktowo-usługowe, transport

 

Barbara Kamińska

Zarządzanie zasobami ludzkimi w oparciu o kompetencje

Współcześnie sukces organizacji uzależniony jest od cennego zasobu, jakim jest pracownik – to wiedza, aspiracje, motywacje, talenty, ogólnie ujmując, kompetencje pracowników są siłą napędową organizacji. Rola kompetencji wciąż rośnie, z kolei tempo zachodzących zmian sprawia, że ich rozwijanie staje się koniecznością. Rozwój kompetencji w organizacji jest wynikiem chęci ich posiadania zarówno przez organizacje, jak i samych pracowników. Organizacje dążą do posiadania kompetentnych pracowników w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. Z kolei pracownicy są zainteresowani rozwojem swoich kompetencji, licząc na poprawę własnej pozycji w firmie. Dlatego też zarządzanie kompetencjami staje się jednym z istotnych narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji.

Celem artykułu jest prezentacja modelu zarządzania zasobami ludzkimi w oparciu o kompetencje w małej firmie produkcyjno-handlowej z województwa kujawsko-pomorskiego.

Słowa kluczowe: zarządzanie zasobami ludzkimi, kompetencje zawodowe, małe przedsiębiorstwo

 

Radosław Kamiński

Zasoby ludzkie w jednostkach samorządu terytorialnego. Regulacje prawne i zasady naboru pracowników samorządowych

Proces zarządzania dowolną organizacją we współczesnym świecie ma charakter wieloaspektowy. Każda organizacja, aby wypełnić swoje zadania oraz osiągnąć założony cel, uzyskać przewagę konkurencyjną oraz zapewnić wysoki poziom usług, wykorzystuje w tym celu wszelkie dostępne zasoby, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów ludzkich. W XXI wieku proces zarządzania zasobami ludzkimi należy traktować jako systematyczną procedurę służącą zapewnieniu organizacji kreatywnych kadr, które umożliwią i zapewnią organizacji właściwe funkcjonowanie oraz realizację określonych zadań. Kwestia ta jest szczególnie istotna w odniesieniu do organów administracji publicznej, a przede wszystkim samorządu terytorialnego, który poprzez działalność swoich organów ma zaspokajać – wynikające ze współżycia ludzi w społecznościach – zbiorowe i indywidualne potrzeby obywateli. Artykuł wprowadza w aparat pojęciowy z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz przedstawia ustawową pozycję pracowników samorządowych, którzy, świadcząc pracę, mają zapewnić wysoki i profesjonalny poziom usług świadczonych w administracji samorządowej.

Słowa kluczowe: zarządzanie zasobami ludzkimi, samorząd terytorialny, pracownicy samorządowi, kadry w administracji publicznej

 

Nguyen Van Long

Zarządzanie współczesnym regionalizmem wietnamskim w gospodarce światowej

Regionalizm wydaje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej gospodarki światowej. Ma on szczególne znaczenie dla Wietnamu w kontekście dążeń do jego pełniejszego zintegrowania poprzez podejmowane wysiłki liberalizujące z międzynarodowym systemem handlu. Nowoczesny rozwój azjatyckiego tygrysa analizowany jest na przykładzie integracji z ASEAN oraz relacji z Unią Europejską. Publikacja przedstawia najważniejsze współczesne wyzwania i dylematy integracji regionalnej.

Słowa kluczowe: globalizacja, integracja regionalna, gospodarka światowa

 

Jolanta Skubisz

Skala agresji i przemocy w środowisku szkolnym. Zarys problematyki

Artykuł podaje wiele rodzajów agresji i form przemocy, m.in. werbalną, słowną, fizyczną, czynną, bierną, frustracyjną, wewnętrzną i naśladowczą. Każdy typ agresji i forma przemocy występują w społeczeństwach, a co za tym idzie – możemy je spotkać również w szkołach. Pierwotnej przyczyny występowania agresji i przemocy wśród dzieci należy szukać w środowisku rodzinnym, a dopiero potem w środowisku rówieśniczym i szkolnym. Czynnikami warunkującymi występowanie agresji i przemocy w rodzinie jest brak zainteresowania i ciepła, kłótnie, błędy wychowawcze. W szkole zaś takie zachowania może kształtować presja grupy, negatywne wzorce, naśladownictwo, moda, brak poczucia odpowiedzialności i karności.

Analiza badań własnych pozwala stwierdzić obecność zagrożeń uczniów w środowisku szkolnym. Najczęściej do przemocy dochodzi w czasie przerw śródlekcyjnych i są to zaczepki słowne oraz pobicie. Znaczna część uczniów spotkała się z agresją i przemocą ze strony rówieśników.

Słowa kluczowe: bezpieczeństwo w szkole, agresja, przemoc.

 

Cezary Tomasz Szyjko

Dynamika rozwoju polskiej elektroenergetyki w świetle unijnych norm dotyczących bezpieczeństwa energetycznego

Celem publikacji jest przedstawienie węzłowych problemów bezpieczeństwa energetycznego Polski w roku 2014. Niniejszy artykuł jest próbą pobieżnej analizy zmian polskiego prawa energetycznego podyktowanych nowym pakietem energetycznym UE oraz obecnej sytuacji elektroenergetycznej naszego kraju na tle globalnych wydarzeń geopolitycznych. Opisane aspekty reformy prawa energetycznego są jedynie próbą zarysowania całokształtu dynamicznych zmian dokonujących się nieprzerwanie w polskiej elektroenergetyce. Spowodowane są one z jednej strony koniecznością dostosowania polskiego prawodawstwa do norm unijnych, a z drugiej strony głębokimi zmianami strukturalnymi w polskim sektorze energetycznym. Analiza oparta jest na wybranych aktach normatywnych UE, przepisach polskiego prawa energetycznego oraz rozporządzeniach Ministerstwa Gospodarki.

Słowa kluczowe: zarządzanie energią, gospodarka innowacyjna, jednolity rynek energii, prawo europejskie

 

Zenon Ślusarczyk

Istota i znaczenie komunikacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Pojęcie komunikacji ma dwa wyjściowe znaczenia: szerokie, zgodnie z którym wszelkie ludzkie działanie to komunikowanie się, oraz węższe, sprowadzające ją do werbalnego porozumiewania się. Komunikowanie się zależy w zasadniczym stopniu od indywidualnej interpretacji przekazu, choć bazuje ono na grupowym jego znaczeniu. Błędne odczytywanie komunikatów może decydować w dużym stopniu o niepowodzeniu podejmowanych działań. Większość problemów, jakie istnieją w organizacjach wynika z niewłaściwego przekazywania i odbioru informacji.

W artykule dokonano analizy istoty, celu i znaczenia komunikacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Zrozumienie procesów komunikacji w organizacji jest pomocne w ich diagnozie, a później w szkoleniu pracowników.

Słowa kluczowe: komunikowanie, procesy komunikacji, zarządzanie przedsiębiorstwem

 

Tomasz Zalega, Paula Daniel

Regulacje rynku pracy w Polsce

Celem artykułu jest normatywne ujęcie zagadnienia regulacji rynku pracy. W pierwszej części opracowania skoncentrowano się na omówieniu roli państwa w gospodarce. Część druga prezentuje, w ogólnym zarysie, najważniejsze regulacje rynku pracy oraz ich ewolucję w ostatnich latach. Natomiast w trzeciej części artykułu skoncentrowano się na syntetycznym omówieniu źródeł prawa pracy w Polsce. Syntetyczna konstatacja wieńczy niniejszy tekst.

Słowa kluczowe: rynek pracy, elastyczność, regulacja, deregulacja, reformy instytucjonalne, prawo pracy, bezrobocie, porządek prawny

 

Andrzej Zbonikowski, Magdalena Zadworna-Cieślak

Psychologiczna charakterystyka osób bezrobotnych zakładających własną firmę

Celem prezentowanych badań było opracowanie psychologicznej charakterystyki osób bezrobotnych planujących założenie własnej firmy. Docelowymi analizami objęto 99 osób (23 mężczyzn i 76 kobiet) w wieku 18–45 lat (średni wiek 29,9). W badaniach zostały wykorzystane standaryzowane narzędzia psychologiczne: NEO-FFI, EPQ-R, CISS, INTE, a wśród badanych zmiennych znalazły się: neurotyczność, otwartość na doświadczenie, sumienność, inteligencja emocjonalna, styl zadaniowy w radzeniu sobie ze stresem. Uzyskane wyniki pokazały, że osoby badane cechują się przeciętnymi lub wysokimi wynikami w zakresie właściwości psychologicznych predysponujących do skutecznego prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Najważniejsze predyspozycje ujawnione w badaniu dotyczyły: stabilności emocjonalnej (bardzo niski poziom tendencji neurotycznych), sumienności, inteligencji emocjonalnej oraz stylu zadaniowego w radzeniu sobie ze stresem.

Słowa kluczowe: osoby bezrobotne, zasoby psychologiczne, własny biznes

List of Content: 

Introduction

Magdalena Adamczyk

Poverty in contemporary Poland as a problem of socio-economic development in 2000-2010

Paula Daniel, Tomasz Zalega

The labour market in Ireland

Danuta Janczewska

Factors of Evaluation of Marketing and Logistic Management of Micro Enterprise – Selected Aspect

Jerzy Janczewski

Product-Service Systems in the transport - some examples

Barbara Kamińska

Competency-based human resource management

Radosław Kamiński

Human resources in the local government administration

Nguyen Van Long

Management of contemporary Vietnamese regionalism in the world economy

Jolanta Skubisz

Scale of aggression and the violence in the school environment. Outline of issues.

Cezary Tomasz Szyjko

Dynamics of Poland's electroenergy sector development in the scope of EU's norms related to energy security

Zenon Ślusarczyk

The nature and importance of communication in business management

Tomasz Zalega, Paula Daniel

Labour market laws in Poland

Andrzej Zbonikowski, Magdalena Zadworna-Cieślak

Psychological characteristics of unemployed people setting up their own business


Mariusz Portalski

 “Science for economy and economy for science” – Report from Domestic Science Conference, 4th of April 2014, Technical University  Branch in Plock and Chamber of Commerce of Plock Region.

Ewa Bolonek

10th Jubilee Logistic Conference “The Select Aspects of Modern Logistic”, 20-21th of May 2014. Faculty of Organization and Management of Technical University in Lodz.

Andrzej Dąbek

A new position – monograph dedicated to TSL branch entitled “Tutorials and Exercises of Transport, Spedition and Logistic”.

Abstracts: