Numer 1(6)/2008

Spis treści: 

Czesław Sikorski

Wprowadzenie

CZĘŚĆ I

ZARZĄDZANIE ORGANIZACJĄ

Andrzej Wasiak

Przekształcenia własnościowe przedsiębiorstw państwowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem województwa łódzkiego.

Bożena Piwowarczyk

Rola spółki specjalnego przeznaczenia w procesie sekurytyzacji.

Renata Lisowska, Jarosław Ropęga

Rola konkurencyjności w łańcuchu dostaw w ograniczaniu niepowodzeń gospodarczych firm sektora MSP.

Agnieszka Ścianowska

Rola rachunku kosztów procesów w podnoszeniu rentowności działania banku.

CZĘŚĆ II

ADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA I ZARZĄDZANIE TERYTORIALNE

Magdalena Kalisiak-Mędelska

Struktura demograficzno-zawodowa organów władzy publicznej w wybranych gminach województwa łódzkiego.

Piotr Łaszewski

Nowe rozwiązania w zarządzaniu usługami wodociągowo-kanalizacyjnymi.

Zofia Dolewka

Rozwiązania innowacyjne w zarządzaniu administracją samorządową.

Izabela Wielewska, Daria Sikorska

Znaczenie rozwoju zawodowego pracowników urzędów miast i gmin.

Grzegorz Karwat

Nowe rozwiązania w zarządzaniu usługami wodociągowo-kanalizacyjnymi.

CZĘŚĆ III

ZARZĄDZANIE WIEDZĄ

Paulina Albińska

Zarządzanie wiedzą w organizacji - stały trend czy chwilowa moda?

Joanna Damińska, Renata Lisowska

Organizacyjne i technologiczne aspekty zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie.

Lilla Młodzik

Zachowania stereotypowe i ich następstwa w procesie uczenia się.

Izabela Wielewska

Prawidłowa komunikacja a konflikty interpersonalne w organizacjach.

CZĘŚĆ IV

PROBLEMY GOSPODARSTW DOMOWYCH I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Tomasz Zalega

Czynniki kształtujące potrzeby gospodarstw domowych.

Halina Worach-Kardas, Barbara Dembowska

Ryzyko ubóstwa i metody jego ograniczania w gospodarstwach domowych.

Jan Więcek, Anita Fajczak-Kowalska

Wpływ przynależności do grupy społeczno-ekonomicznej na wyposażenie gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania.

Joanna Miłkowska

Aktywizacja zawodowa ludzi starszych jako źródło zasobów na rynku pracy.

RECENZJA

Halina Worach-Kardas

Elżbieta Trafiałek

Starzenie się i starość.

Streszczenie: 

Andrzej Wasiak

Przekształcenia własnościowe przedsiębiorstw państwowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem województwa łódzkiego

Przedmiotem artykułu jest proces przekształceń własnościowych przedsiębiorstw państwowych w Polsce. Celem zaś próba scharakteryzowania tego procesu na wybranym przykładzie województwa łódzkiego. Artykuł zawiera syntetyczne uwagi dotyczące teoretycznych podstaw i przesłanek procesu przekształceń własnościowych. Przedstawia przebieg procesów przekształceń, które dokonały się w województwie łódzkim w okresie od 1990 do 30 września 2006 roku.
Rok 1990 zapoczątkował wdrażanie w Polsce procesu zasadniczej transformacji ustrojowej. W początkowym okresie transformacji ustrojowej w Polsce następować zaczęły zasadnicze zmiany form organizacyjno-prawnych podmiotów gospodarczych. Proces ten stanowił jeden z podstawowych elementów transformacji ustrojowej, a niezwykle ważnym składnikiem wyżej wymienionych przemian były przekształcenia własnościowe przedsiębiorstw państwowych.

Bożena Piwowarczyk

Rola spółki specjalnego przeznaczenia w procesie sekurytyzacji

Artykuł prezentuje istotę procesu sekurytyzacji aktywów oraz zasady tworzenia spółki specjalnego przeznaczenia, która odgrywa kluczową rolę w przebiegu powyższej transakcji.

Renata Lisowska, Jarosław Ropęga

Rola konkurencyjności w łańcuchu dostaw w ograniczaniu niepowodzeń gospodarczych firm sektora MSP

Pozycja konkurencyjna wielu polskich firm sektora MSP wymaga poprawy. Braki w tym zakresie skutkują dużą liczbą niepowodzeń gospodarczych w wyniku niezamierzonych przyczyn. Wiele z nich wynika z błędów w zarządzaniu. Firmy sektora MSP potrzebują nowych rozwiązań wspomagających decyzje w zarządzaniu. Takiego wsparcia dostarcza zarządzanie logistyczne, w szczególności wybrane systemy związane z łańcuchem dostaw takie jak między innymi ECR wykorzystujący JiT czy EDI.

Agnieszka Ścianowska

Rola rachunku kosztów procesów w podnoszeniu rentowności działania banku

Celem artykułu jest prezentacja znaczącej roli jaką rachunek kosztów procesów odgrywa w zwiększaniu rentowności. działania banku. Wzrost rentowności banku jest możliwy tylko wówczas gdy poziom rentowności każdej operacji przewyższa koszt zainwestowanego kapitału. Dla obliczenia rentowności każdej operacji konieczne jest przypisanie jej wszystkich kosztów i przychodów związanych. Instrumentem który to umożliwia jest rachunek kosztów działań. Badanie przeprowadzone na polskich bankach obejmuje okres 6 lat. Wyniki pokazują efektywność zarządzania kosztami osiągniętą dzięki wprowadzeniu rachunku kosztów działań.

CZĘŚĆ II

ADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA I ZARZĄDZANIE TERYTORIALNE

Magdalena Kalisiak-Mędelska

Struktura demograficzno-zawodowa organów władzy publicznej w wybranych gminach województwa łódzkiego

Opracowanie jest próbą sformułowania ogólnych wniosków dotyczących sposobu organizacji i jakości organów władzy publicznej szczebla gminnego. Obejmuje ono wyniki badania przeprowadzonego w kolejnych gminach województwa łódzkiego, jako kontynuacja badań podjętych w tym zakresie w 2004 r.

Piotr Łaszewski

Nowe rozwiązania w zarządzaniu usługami wodociągowo-kanalizacyjnymi

Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia dotyczącego programów pomocowych. Programy pomocowe są aktami normatywnymi (ustawami albo rozporządzeniami lub uchwałami), które określają zasady, warunki, formy oraz podstawy prawne przyznawania konkretnego wsparcia przedsiębiorcom. Zawierają podstawowe elementy dotyczące udzielania pomocy, m.in. przeznaczenie (np. na szkolenia, badania i rozwój, ochronę środowiska, zwiększanie zatrudnienia, restrukturyzacje) i formy (dotacja, rozłożenie na raty płatności podatku, gwarancja, poręczenie i przede wszystkim w przypadku miast zwolnienia od podatku od nieruchomości). Autor analizuje programy pomocowe jako narzędzie, nowy instrument, który powinien być wykorzystany przez osoby zarządzające jednostką samorządu terytorialnego w kreowaniu rozwoju lokalnego.

Zofia Dolewka

Rozwiązania innowacyjne w zarządzaniu administracją samorządową

Problematyka podjęta w artykule została poświęcona problemom zastosowania rozwiązań innowacyjnych w administracji samorządu terytorialnego w Polsce. Opracowanie jest próbą prezentacji i analizy zarządzania jakością w urzędach administracji samorządu gminnego, ich wdrażania oraz wskazanie korzyści wynikających z ich zastosowania. Jako całość artykuł ma charakter problemowy i prowokuje do podjęcia dyskusji na ten temat.

Izabela Wielewska, Daria Sikorska

Znaczenie rozwoju zawodowego pracowników urzędów miast i gmin

Rozwój zasobów ludzkich w organizacji oznacza ogół zmian, zarówno ilościowych, jak i jakościowych w systemie społecznym organizacji, które powodują w końcowym efekcie podniesienie wartości rynkowej zasobów ludzkich oraz efektywności pracy. Stwarzanie możliwości rozwoju pracowników, a wiec uczenia się, rozwoju i szkolenia sprzyja wyzwalaniu się ukrytego potencjału pracowników, rozwojowi ich kreatywności i zwiększeniu ich zaangażowania w wykonywaną pracę.
Bardzo istotne jest w powiększaniu i ulepszaniu kapitału intelektualnego urzędu, dbanie o stały i odpowiednio kierowany rozwój pracowników. W ten sposób każdy z pracowników będzie posiadał wiedzę, umiejętności i kompetencje konieczne do właściwego wykonywania zadań.

Grzegorz Karwat

Nowe rozwiązania w zarządzaniu usługami wodociągowo-kanalizacyjnymi

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, tak jak pozostałe przedsiębiorstwa infrastrukturalne funkcjonują w warunkach, które w zasadniczy sposób odbiegają od założeń efektywnego rynku. Specyfika usług wodociągowo-kanalizacyjnych, a szczególnie sposób dostawy tych usług wykorzystujący urządzenia sieciowe powoduje, że działalność ta pozbawiona jest znamion konkurencji, a przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zaliczane są do monopoli naturalnych (infrastrukturalnych). Właśnie monopol naturalny i charakter potrzeb zaspokajanych przez te przedsiębiorstwa, staje się podstawą do ingerencji państwa w gospodarkę i finanse przedsiębiorstw.
Przyjęte w Polsce w 2001 r. rozwiązania prawne, powierzyły gminie funkcję regulatora usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Do podstawowych narzędzi regulacyjnych gminy, należy wydawanie przedsiębiorstwom zezwoleń na prowadzenie działalności i określanie w regulaminach świadczenia usług określonych standardów oraz zasad ich realizacji. Ponadto regulator zatwierdza plany inwestycyjne, a przede wszystkim, weryfikuje i zatwierdza budżety przedsiębiorstw w procesie ustalania taryf. Tym samym, regulator ma pełny wpływ na funkcjonowanie oraz wyniki przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

CZĘŚĆ III

ZARZĄDZANIE WIEDZĄ

Paulina Albińska

Zarządzanie wiedzą w organizacji - stały trend czy chwilowa moda?

Od zarania swoich dziejów ludzkość korzystała z niezbędnej do egzystencji wiedzy. Ten wytwarzany w ludzkich umysłach nieklasyczny zasób został jednak w pełni doceniony dopiero w wieku XX. Wtedy bowiem podmioty zaangażowane w tworzenie biznesowej rzeczywistości zaczęły postrzegać go w kategoriach wartości wspierającej walkę z konkurencją. Nowoczesne przedsiębiorstwa zaczęły głosić prymat zarządzania wiedzą, popierany zarówno przez ekonomistów-teoretyków jak również przez zgłębiających to zagadnienie od strony praktycznej menadżerów. Rosnąca popularność zarządzania wiedzą sprawiła, iż w niedługim czasie ta stosunkowo młoda koncepcja zarządzania zyskała sobie równie liczne grono zwolenników co zagorzałych wrogów.


Narosłe wokół tematyki zarządzania wiedzą kontrowersje skłoniły autorkę do zabrania głosu w dyskusji na temat rzeczywistej wartości tego kierunku zarządzania. Koncentrując się na miękkim aspekcie tej problematyki autorka zwraca uwagę nie tylko na wartość zasobów wiedzy w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstwa jako całości, ale także pojedynczego pracownika. Wychodząc od genezy zarządzania wiedzą i analizy sposobów praktycznego wdrażania omawianej koncepcji w nowoczesnych przedsiębiorstwach, autorka zgłębia zagadnienie strukturalno-kulturowych zmian zachodzących w organizacjach zarządzanych wiedzą. Uogólniona refleksja autorki dotykająca również problemu barier i korzyści wdrażania opisywanej koncepcji zarządzania dokonana w oparciu o dogłębną analizę literatury przedmiotu staje się poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o wartość praktyczną tej koncepcji i przyszłość wiedzy w nowoczesnych organizacjach.

Joanna Damińska, Renata Lisowska

Organizacyjne i technologiczne aspekty zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie

Era wiedzy i informacji powoduje wyścig technologiczny, dlatego też wiedza szybko traci na wartości. Aby temu zapobiec, z punktu widzenia przedsiębiorstwa ważnym jest aby systematycznie obserwować i aktualizować aktywa intelektualne. Artykuł opisuje dwa podejścia zarządzania wiedzą: podejście organizacyjne, w którym ważnym aspektem jest ukształtowanie struktury organizacyjnej oraz podejście technologiczne skupione na sprzęcie i technologiach informacyjnych możliwych do wdrożenia w przedsiębiorstwie.

Lilla Młodzik

Zachowania stereotypowe i ich następstwa w procesie uczenia się

W artykule wskazano na zależności między zachowaniami stereotypowymi oraz ich negatywnymi następstwami w kontekście organizacji uczącej się. Opisano sposoby modyfikowania stereotypów oraz formy zachowań stereotypowych: kategoryzację, generalizację, petryfikację i projekcję. Omówiono dezorganizujące skutki tych zachowań. Wskazano na konieczność uczenia się i reagowania na dystans poznawczy poprzez wprowadzanie informacji do systemu wiedzy, a nie poprzez stosowanie stereotypów. Próbowano wyjaścić istotną rolę kierownika w procesie uczenia się.

Izabela Wielewska

Prawidłowa komunikacja a konflikty interpersonalne w organizacjach

Komunikacja międzyludzka ma ogromne znaczenie wrelacjach panujących w zespołach, np. w szkole, w pracy, w grupie rówieśniczej. Dzięki niej możemy sprawniej i efektywniej realizować zadania, ułatwia ona grupowe procesy podejmowania decyzji, udrażnia przepływ informacji między członkami zespołu, a dzięki temu usprawnia nasze codzienne działania. Umożliwia ona również kreatywne rozwiązywanie problemów, przed którymi staje grupa. Kiedy jest wadliwa dochodzi do powstania konfliktów interpersonalnych.
Konflikty mogą wystąpić między dwiema grupami, na przykład między związkiem zawodowym i kierownictwem przedsiębiorstwa, które nie mogą porozumieć się w sprawie wynagrodzeń czy warunków pracy.
Ważne jest aby przy ich rozwiązywaniu kierować się zawsze zdrowym rozsądkiem, a nie emocjami czy ambicjami.

CZĘŚĆ IV

PROBLEMY GOSPODARSTW DOMOWYCH I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Tomasz Zalega

Czynniki kształtujące potrzeby gospodarstw domowych

W artykule przeanalizowano podstawowe determinanty egzo- i endogeniczne, które w istotny sposób wpływają na zachowania konsumentów. Wśród czynników wewnętrznych omówiono rozwój fizyczny i intelektualny jednostki, osobowość, styl życia oraz dotychczasowe potrzeby i chęć ich zaspokojenia. Z kolei przy opisie czynników zewnętrznych skoncentrowano się na ogólnych warunkach społeczno-ekonomicznych(tj. dochody rozporządzalne i dochody do dyspozycji, zmiany cen nabywanych dóbr i związany z tym popyt funkcjonalny i niefunkcjonalny, skład gospodarstwa domowego, cykl życia rodziny), a także na uwarunkowaniach kulturowych i edukacji konsumenta.

Halina Worach-Kardas, Barbara Dembowska

Ryzyko ubóstwa i metody jego ograniczania w gospodarstwach domowych

Na przestrzeni ostatnich 20-tu lat wyodrębniła się w Polsce nowa grupa osób, które zaliczyć można do ubogich. Wcześniej zjawisko to dotyczyło głównie osób z różnych przyczyn nie podejmujących pracy- emerytów i rencistów o najniższym wymiarze świadczeń, osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Aktualnie do sfery ubóstwa, oprócz wyżej wymienionych, dołączyły też rodziny pracownicze o najniższych dochodach.
W artykule przedstawiono różne definicje pojęcia ubóstwa oraz zaprezentowano różne podejścia do statystycznego określenia granic ubóstwa. Na podstawie dostępnych badań wykazano, że w latach 1996-2005 odsetek ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwa w Polsce wzrósł blisko trzykrotnie. Przyjmując do analiz ustawową granicę ubóstwa w roku 2005 wykazano, że najmniejsze zagrożenie ubóstwem występowało podobnie jak w roku poprzednim, w gospodarstwach domowych małżeństw bez dzieci (2,5%), zaś największe w gospodarstwach domowych małżeństw 4 i więcej dzieci (63%).

W oparciu o minimum egzystencji odsetek osób zagrożonych ubóstwem był również najmniejszy (2,7%)wśród małżeństw bez dzieci i największy wśród rodzin wielodzietnych z 4 lub więcej dziećmi na utrzymaniu (43,5%). Znaczne zagrożenie ubóstwem zgodnie z tym kryterium występuje także w rodzinach wielodzietnych z 3 dzieci na utrzymaniu (22%) oraz w rodzinach niepełnych, tj. samotnych ojców i matek z dziećmi (14,5%).

Jan Więcek, Anita Fajczak-Kowalska

Wpływ przynależności do grupy społeczno-ekonomicznej na wyposażenie gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania

W artykule zaprezentowano analizę dotyczącą wyposażenia polskich gospodarstw domowych należących do różnych grup społeczno-ekonomicznych. Uwzględniono gospodarstwa: pracowników, których "głowa" była zatrudniona na stanowisku robotniczym, gospodarstwa pracowników, których "głowa" była zatrudniona na stanowisku nierobotniczym, gospodarstwa pracowników użytkujących gospodarstwo rolne, gospodarstwa rolników, gospodarstwa pracujących na własny rachunek oraz gospodarstwa emerytów i rencistów. Analizą objęto dwadzieścia dóbr trwałego użytku, wykorzystując do tego wyniki badań budżetów gospodarstw domowych dla lat 1993-2005.

Joanna Miłkowska

Aktywizacja zawodowa ludzi starszych jako źródło zasobów na rynku pracy

W obliczu intensywnie zwiększającego się udziału ludzi starszych w populacjach świata zachodniego przed państwami i społecznością globalną staje konieczność rozwiązania szeregu problemów związanych ze starzeniem się społeczeństw. Wiele państw UE podjęło już kroki, by zapobiec negatywnym skutkom zmian demograficznych. Humanistyczny systemu wartości nakazuje działać na rzecz podnoszenia jakości życia seniorów. Przeprowadzone badania prowadzą do wniosku, że wszechstronna aktywność ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie psychologiczne osób starszych. Przyczynia się do zwiększenia poczucia sensu życia oraz zmniejszenia poziomu depresji. Tak więc zarówno z punktu widzenia gospodarki i społeczeństwa (obniżanie społecznych kosztów utrzymania osób starszych, zapewnienie społeczeństwu wartościowych, wręcz niezastąpionych, w określonych funkcjach i rolach, pracowników), jak i z punktu widzenia komfortu życia osób starszych, istotne jest aktywizowanie tej grupy wiekowej, w tym poprzez przedłużanie ich aktywności zawodowej.

Abstracts: 

PART I

Andrzej Wasiak

Ownership transformations of state owned enterprises in Poland with special regard to the Łódzkie Voivodeship

The subject of the article is the ownership transformation process of state owned enterprises in Poland; and its aim is to characterise the process on the selected example of the Łódzkie Voivodeship. The article contains synthetic remarks about the theoretical basis and premises of the ownership transformation process. It presents the course of transformation processes that have taken place in the Łódzkie Voivodeship since 1990 till 30 September 2006.

The fundamental political and economic transformation in Poland started in 1990. In the initial period of the political and economic transformation the fundamental changes in the organisational and legal forms of business units were launched. The process was one of the basic elements of the political and economic transformation, and ownership transformations of state owned enterprises were a vital component of the above mentioned changes.

Bożena Piwowarczyk

The part of Special Purpose Vehicle (SPV) in a securitization process

The article presented the essence of asset securitization process and showed how difficult and important problem is a creation of Special Purpose Vehicle in this transaction.

Renata Lisowska, Jarosław Ropęga

The importance of competitiveness in supply chain in reducing business failure of SME's

The competitive position of many Polish SME's requires the improvement. Defects are resulting in the big number of economic failures of non-voluntary reasons in the effect in this kind of reasons. Many of them are resulting from mistakes in management. SME sector need new solutions assisting decisions at administration. Logistic administration, systems chosen in particular tied with the supply chain are delivering such support as for example ECR using JiT or EDI systems.

Agnieszka Ścianowska

The Role of Activity Based Costing in Improving of Bank Rentability

The aim of this paper is presentation of importance of Activity Based Costing for bank rentability. Increase of rentability is determined by the level of rentability of each operation, which has to be higher than the cost of the invsted capital. In order to calculate rentability of each operation it is necessary to assign all costs and incomes related to it. The instrument, which enables it is Activity Based Costing. The research conducted on Polish banks covers the period of six years (2000-2006). The results show the effectivness of cost management achieved thanks to introduction of Activity Based Costing.

PART II

Magdalena Kalisiak-Mędelska

Demographic and occupational structure of the public authority in communes of the Lodz voivodship

Author of the article tries to define general conclusions concerning the way local government is organized as well as its quality. The analysis contains results of researches carried out in next communes of Lodz Voivodship as the continuation of researches from 2004.

Piotr Łaszewski

State aid schemes as a new instrument for local government's management

This article presents problems of state aid schemes. State aid schemes are normative acts (statutory acts or regulations and local resolutions) which determine the terms and conditions, as well as the forms and legal bases for granting aid to given enterprise. More precisely, the schemes set forth the purpose of the aid (e.g. trainings, research and development, environment protection, increase of employment, restructuring) and its forms (state grants, dividing tax due into instalments, state guarantees and first of all in this case city property tax relief). The author analyzes state aid schemes as a tool, new instrument which should be used by a local government unit manager for creating local development.

Zofia Dolewka

The innovation solutions in management in the administration of local government

Undertaken issues in this article concern implementation innovation solutions in the local government in Poland. This paper attempts to present and review quality management in the public administration of self - government. It will also demonstrate how to implement them and point out major advantages of such implementation. As the whole the article underlines some problems and provokes to take up the discussion on this topic.

Izabela Wielewska, Daria Sikorska

The meaning of town and commune employees' professional development

The development of employees means the whole of quantitive and qualitative changes in the social system of the organization. These changes are, in the end, important factors that increase employees` market value and work efficiency. If employees are able to learn, develop, and train, they will release their hidden potencial, creativity, and engagement in their work.
The permanent and properly led development of officials is a very essential factor that icnreases and improves tha intellectual capital of the office. In this way every official would have specific knowledge, skills, and competences to work properly.

Grzegorz Karwat

New solutions in management of water supply and sewage system's services

The enterprises of water supply and sewage system and also the similar infrastructure enterprises work in special market environment, which are different from the assumption of efficient market play. The water supply and sewage system is unique and particular the system of delivering and using the water supply and sewage system's devices makes that, this activity is deprived of quality competition, and these enterprises of water supply and sewage system are included in the natural monopoly. Hence the natural monopoly and the way of fulfilling the needs by these enterprises contribute to the whole economy and company finances by the state interference. Resolutions, passed by the law, in 2001 in Poland, gave the regulation functions of enterprises of water supply and sewage system's service to the community. The basic regulation devices of community are: issuing the permission for conduct the enterprise's activity and describing the some standard benefits in statute and also the competition rules. Furthermore the service regulator endorses the investments projects and first of all it verifies and endorses the company budgets in fixing tariff process. The regulator has a full influence on the market enterprises's activity and also on the enterprises of water supply and sewage system's scores as well.

PART III

Paulina Albińska

Knowledge management in an organization - permanent trend or temporary fashion

From the very beginning of its history the humanity used knowledge that was essential to its existence. This non-classical resource created in human minds has not been fully appreciated until the 20th century. At this point entities shaping economic reality became aware that knowledge contributes to their competitiveness. Modern companies acknowledged the superiority of the knowledge-based management, which was also supported by economy theoreticians and experienced managers. Because of the growing popularity of the knowledge management, this relatively fresh management theory soon gained large of supporters and enemies.
Growing controversies about the knowledge management prompted the author to join the discussion on real value of this management theory. The author concentrates on the soft aspect of the issue and points not only on the knowledge resources in the context of company operation as a whole, but also on individual employee. Referring to the very genesis of the knowledge management and analysis of its practical application in the modern company, the author penetrates the issue of structural-cultural changes taking place in knowledge-based management organizations. The author's general reflection on obstacles and advantages of this concept introduction, based on thorough analysis of a relevant literature, becomes a search for an answer to a question on practical value of the analyzed idea and future of knowledge in modern organizations.

Joanna Damińska, Renata Lisowska

Organisational and technological aspects of knowledge management in an organisation

The age of knowledge and information brings about a technological race, this is why the up-to-date value of knowledge decreases day by day. In order to prevent this happening, from the point of view of an enterprise, it is important to observe and update the intellectual assets systematically.
The article presents two approaches to knowledge management: organisational approach, in which the aspect of shaping the organisational structure is a significant one and technological approach which focuses on equipment and IT solutions that are applicable in an enterprise.

Lilla Młodzik

Stereotipical behaviour and them after-effect in the learning process

In article were indicated to dependences beetwen sereotipical behaviour and after-effect in the context knowledge management. It was described the way and metods modification those forms behaviour like: classification, generalisation, petricication and projection. It was covered demanding results stereotipical behaviour. It was indicated to nessesity learning in organization. It was suggested in order to inrodiuse information to knowledge system not to use the stereotypes.It was attempted to explain an impotant role managers in the learning process.

Izabela Wielewska

Proper communication vs interpersonal conflicts in the organization

Interhuman communication has a great impact on mutual relations between people in groups: at school, at work, between people of the same age. Due to it we can work better and more efficiently. Interhuman communication facilitates decision-making processes makes information flows easier inside the group. Simply, it facilitates our daily activities. It helps to solve some problems of the group creatively. If it is imperfect, it will create interpersonal conflicts.
Conflicts can be observed between two groups, for instance, between the trade union and the management. They are not able to agree about salaries or work conditions.
It very important to solve problems using common sense rather than emotions or ambitions.

PART IV

Tomasz Zalega

Factors determining housheolds' needs

The article analyses basic exogenous and endogenous determinants that significantly influence consumers' behaviour. Some of the discussed endogenous factors are the physical and intellectual development of an individual, personality, life style, as well as the existing needs and the wish to satisfy them. The description of the exogenous factors concentrates on the general socio-economic conditions (such as disposable income, changes in the prices of purchased goods and the related functional and non-functional demands, household composition, family life cycle), cultural determinants, and consumer's education.

Halina Worach-Kardas, Barbara Dembowska

Methods of limitation the poverty risk

In Poland, within the space of 20 years a new social group emerged which can be recognized as poor. Earlier this phenomenon mainly concerned people who did not take up a job for different reasons - senior citizens and pensioners with the lowest benefits' level, the chronically ill and the disabled. Now this poverty class has been joined by, apart from the above-mentioned groups and some single-parent- and numerous families because of understandable reasons, by working families with the lowest incomes.
There are define the state of poverty in Poland in this article. There are presented four limits which are used to measure the poverty. As it shown in this paper in the years 1996-2005 the percentage of people living in Poland below the subsistence level has increased nearly three times. On the basis of the statutory poverty line, in 2005 the lowest poverty risk occurred in households of marriages without children, similarly to the previous year (2.5 per cent) whereas the highest risk was observed in households of marriages with four and more children (63 per cent). On the basis of the subsistence level, the percentage of people threatened by poverty was also the lowest among marriages without children (2.7 per cent) and the highest among large families with four and more supported children (43.5 per cent).

Jan Więcek, Anita Fajczak Kowalska

Influence of belonging to various socio-economic groups on equipment of households in permanent used goods

The article showed an analysis regarding equipment of Polish households belonging to various socio-economic groups. It considered households of workers employed as blue collar workers and households of workers employed as white collar workers, farms, households of self employed and households of retired workers. The analysis included twenty permanent used goods, using the results of studies of household budgets from the years 1993-2005.

Joanna Miłkowska

Activation of elderly people as a source of resource on a job market

Presently, as a result of growing rate of elderly people in western populations it is necessary for countries and global society to solve many problems connected with ageing of societies. Many UE countries had taken steps to stop negative results of demographical changes. Humanistic system of values involves acting for the benefit of elderly people by increasing their quality of life. Conducted surveys prove that complex activity has a positive impact on psychological functioning of elderly people. It increases the level of sense in life and diminishes the depression level. Either from within the economical and social point of view (decreasing social costs of caregiving/maintaining elderly people, providing society with valueable workforce for particular functions) or from within the point of view of comfort of living of elderly people it is important to activate this age group, among other things by maintenance of their professional activity.