ISSN 1895-5088
e-ISSN 2391-5129
Zenon Ślusarczyk
Działalność gospodarcza i rosnący konsumpcjonizm ludzi to główne czynniki powodujące zmiany klimatyczne w układzie globalnym, regionalnym i lokalnym. Są one ze sobą powiązane i dlatego rozpatruje się je w tych układach. Obecnie określa się je “kryzysem klimatycznym” a nawet “katastrofą klimatyczną”. Przeciwdziałanie tym zjawiskom wymaga większej współpracy organizacji międzynarodowych, władz państwowych i lokalnych. Jak dotychczas na ten temat jest więcej debat, dyskusji i sporów (zwłaszcza wśród polityków), często podważających dowody naukowe o kryzysie klimatycznym niż podejmowania konkretnych decyzji dla rozwiązywania tego problemu. Celem artykułu jest scharakteryzowanie głównych zagrożeń dla środowiska naturalnego i ocena dotychczaspwych działań w zakresie przeciwdziałnia tym zagrożeniom.
Słowa kluczowe: bezpieczeństwo ekologiczne, zmiany klimatyczne, konsumpcjonizm
Zenon Ślusarczyk
Współcześnie zmiany klimatu i postępująca degradacja środowiska naturalnego są największymi wyzwaniami ekologicznymi w układzie globalnym i regionalnym. Stąd też zauważalne działania Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej ujęte w programach i celach na lata 2021 – 2027 i następne. Dotyczy to zwłaszcza odchodzenia od kopalnych źródeł energii i zastępowanie ich źródłami odnawialnymi (pakiet energetyczny). W realizacji tych celów konieczna jest solidarność i odpowiedzialność państw członkowskich, co nie zawsze i nie w pełni następuje z racji ich określonych interesów i kosztów związanych z wprowadzeniem innowacyjnej restrukturyzacji i transformacji sektora energetycznego. Celem artykułu jest wskazanie na najważniejsze zagadnienia w zakresie ochrony klimatu i środowiska naturalnego, które powinny być realizowane z pomocą dotacji z unijnego budżetu na lata 2021-2027. Artykuł ten jest kontynuacją dwóch poprzednich opublikowanych w tym czasopiśmie.
Słowa kluczowe: polityka klimatyczna, ochrona środowiska naturalnego, dotacje z unijnego budżetu
Nebras Al-Masny
Nebras Al-Masny https://orcid.org/0000-0002-9804-8787
Organizacje i stowarzyszenia regionalne państw w zakresie rozwoju współpracy gospodarczej i handlowej stanowią ważny składnik globalnych procesów zmian istotnych dla zarządzania przedsiębiorstwami. Zmiany te rodzą różnego rodzaju wyzwania w stosunkach handlowych państw i ich ugrupowań regionalnych i mają charakter dynamiczny. Stąd też potrzeba dalszego kształtowania międzynarodowego ładu gospodarczego, w tym przez takie stowarzyszenia jak ASEAN, SAARC i Mercosur dążące do pogłębienia i rozszerzenia stosunków handlowych między państwami członkowskimi i innymi. Z uwzględnieniem przepisów międzynarodowych i innych stowarzyszeń np. Unii Europejskiej. Artykuł charakteryzuje regionalne stowarzyszenia wybranych państw z perspektywy globalizacji.
Słowa kluczowe: globalizacja, regionalizm, organizacje międzynarodowe i regionalne
Paulina Nowakowska
Paulina Nowakowska https://orcid.org/0000-0001-5316-3872
e-mail: paulina.nowakowska577@gmail.com
Stale rozwijający się rynek stawia wiele zadań oraz oczekiwań dla przedsiębiorców, ale i oferuje coraz więcej możliwości. Jednak, aby przedsiębiorstwo osiągało jak najwięcej zysków musi ono sprostać ciągłym zmianom otoczenia rynkowego i opracowywać odpowiednie strategie.
Celem artykułu jest przedstawienie rozwiązań na każdej płaszczyźnie przedsiębiorstwa poczynając od produkcji i sięgając do zarządzania zespołem oraz ukazanie korzyści wynikających z wprowadzania innowacji.
Słowa kluczowe: innowacja, przedsiębiorstwo, strategia, zarządzanie, rynek, marketing
Martyna Jarosz
Martyna Jarosz https://orcid.org/0000-0002-6241-2508
e-mail: martynajarosz.99@wp.pl
Celem podjętych badań jest zaprezentowanie zmian odgrywających się w analizowanym okresie na rynku pracy w Polsce. W części teoretycznej pracy przedstawiono zagadnienia rynku oraz rynku pracy, a także zostały poddane charakterystyce jego poszczególne zasoby. Przybliżono również problematykę bezrobocia oraz jego przyczyny i skutki. W celu dokonania oceny sytuacyjnej rynku pracy w Polsce w latach 2014-2019 została wykonana analiza zasobowa oraz strumieniowa. Badania te zostały oparte na podstawie danych z ww. lat, ich źródło to Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki zostały przedstawione w formie opisowej oraz graficznej. Jak się okazało, sytuacja na rynku pracy z biegiem lat uległa i ulega poprawie. Można zaobserwować wzrost popytu oraz podaży na pracę, lecz dana sytuacja rozwija się w sposób niejednoznaczny.
Słowa kluczowe: rynek pracy, bezrobocie, bezrobotni, aktywni zawodowo, bierni zawodowo, pracujący
Katarzyna Dudziak
Katarzyna Dudziak https://orcid.org/0000-0002-4884-5403
e-mail: katarzyna.dudziak@poczta.fm
Wykluczenie zawodowe dotyka g/Głuchych bez względu na wiek, status majątkowy, poziom wykształcenia czy miejsce zamieszkania. Skala zjawiska wykluczenia zawodowego osób z uszkodzeniem słuchu w Polsce pomimo postępu technologicznego oraz rozwoju w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim, odbiera możliwość pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Gdzie należy szukać przyczyn tego rodzaju marginalizacji? Czy aby respektować prawo człowieka do aktywności zawodowej potrzeba konwencji? Jeśli tak, to czy odpowiedzialność za realizację przepisów i rekomendacji leży po stronie państwa czy organizacji? Wyobrażenia na temat g/Głuchych oraz dysfunkcji słuchu przez lata zbudowały silne uprzedzenia w świecie słyszących. I chociaż dziś sami zainteresowani wychodzą aby manifestować swoją potrzebę aktywności zawodowej, to mimo to, w dalszym ciągu pozostają na marginesie procesu rekrutacji.
Słowa kluczowe: Głusi, wykluczenie zawodowe, proces rekrutacji, stereotypy, zarządzanie różnorodnością
Weronika Głowienka
Weronika Głowienka https://orcid.org/0000-0003-2902-8202
e-mail: weronika_glowienka@gmail.com
Lider to osoba, której nie da się tak łatwo opisać. Głównie dlatego, że jest tak wiele styli przywództwa i każdy ma dowolność wyboru jakim liderem chce się stać. Jednak określenie jego roli w przedsiębiorstwie i zespole jest bardzo potrzebne. To opracowanie ma za zadanie określenie jego roli oraz zachęcenie czytelników do dalszego zgłębiania tego tematu.
W tej pracy uwaga czytelnika zwrócona została na zarządzanie zasobami ludzkimi, w skrócie ZZL. Przedstawiono główne założenia, cele i ogólne informacje na temat tej gałęzi zarządzania. Została wskazana również główna różnica między liderem a menadżerem. Przedstawiono różne style kierowania i to jak wpływają one na zespół. Poruszony został temat relacji lider-pracownik oraz motywacji pracowników do pracy.
Słowa kluczowe: lider, zarządzanie, zarządzanie zasobami ludzkimi, relacje, pracownik
Lidia Burakowska-Ogińska
Lidia Burakowska-Ogińska https://orcid.org/0000-0002-8142-2058
e-mail: burakowska.oginska@gmail.com
Artykuł podejmuje temat komunikacji interkulturowej, która w coraz większym stopniu wpływa na kształt i wymagania rynku pracy. Wzrost mobilności zawodowej, realizowany paradygmat rozwoju zawodowego i otwarcie granic stanowią realne wyzwanie dla potencjalnego pracownika. Coraz bardziej zróżnicowane realia socjokulturowe, ich wpływ na rynek pracy oraz stale rosnąca liczba osób funkcjonujących zawodowo w środowisku międzynarodowym wymusza także pewne zmiany w funkcjonowaniu samego poradnictwa zawodowego. Doradcy zawodowi, trenerzy personalni i coachowie stale śledzić muszą proces zachodzących zmian, ponieważ od ich wiedzy zależy jakość świadczonych usług. Koniecznym staje się wyposażanie ich w specjalistyczną wiedzę i kompetencje niezbędne w zróżnicowanym kulturowo społeczeństwie.
Słowa kluczowe: kariera zawodowa, komunikacja interkulturowa, kompetencje interkulturowe, doradca zawodowy, doradca personalny, konsultant, zagraniczne oferty pracy, interkulturowość, wielokulturowość, międzynarodowe korporacje.
Klaudia Nowak
Klaudia Nowak https://orcid.org/0000-0003-3083-5925
e-mail: klaudia.nowakk98.gmail.com
Narzędzia marketingowe są wykorzystywane z powodzeniem w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest promocja miasta lub danego regionu. Wszystkie działania mające na celu poznanie potrzeb mieszkańców, wprowadzenie zmian, które pozwoliłyby je zaspokoić, a także zwiększenie popularności danego regionu nazwać można marketingiem terytorialnym.
Artykuł ma na celu ukazanie kierunków rozwoju miasta poprzez analizę zmian jakie zaszły w nim w ostatnich latach przy uwzględnieniu najważniejszych sposobów promocji Lublina.
Słowa kluczowe: marketing, marketing terytorialny, promocja miasta, media społecznościowe, 4P
Bernard Wardziński
Bernard Wardziński https://orcid.org/0000-0002-2345-6364
e-mail: bernard.wardzinski@gmail.com
Niniejszy artykuł ukazuje sylwetkę Davida Camerona, jako polityka i jako osobliwości. Zamiarem autora było również ukazanie tez dotyczących pragmatyczności polityki Camerona, a także o odejściu Torysów od linii politycznej Margaret Thatcher za sprawą nowego premiera i skierowania działań Wielkiej Brytanii w zupełnie inne obszary polityki wewnętrznej i zagranicznej. Pobocznym celem jest zasygnalizowanie konsekwencji polityki Camerona dla otoczenia zewnętrznego, przede wszystkim spójności Unii Europejskiej, a także – w kontekście polityki imigracyjnej – dla krajów młodej Unii.
Słowa kluczowe: David Cameron, sylwetka polityczna, premier, poglądy, reformy
Damian Kociemba
Damian Kociemba https://orcid.org/0000-0002-6604-858X
e-mail: kociemba.damian.kd@gmail.com
Celem publikacji jest weryfikacja hipotezy mówiącej, że pojazdy produkowane współcześnie pomimo zwiększonej masy własnej, a przez to większej energii kinetycznej uwalnianej podczas zderzenia czołowego potrafią ulegać mniejszym odkształceniom nadwozia. Autor dokonał tego na podstawie dwunastu raportów testów zderzeniowych przeprowadzonych przez amerykańską organizację NHTSA (ang. National Highway Traffic Safety Administration). Sześć spośród nich zostało sporządzonych dla samochodów wyprodukowanych w ostatniej dekadzie XX wieku, reszta natomiast dla pojazdów wyprodukowanych w latach 2011–2015. W oparciu o raporty możliwe było stworzenie porównania głębokości odkształcenia dla tych pojazdów oraz dokonanie obliczeń uwzględniających takie parametry, jak: uwolniona energia kinetyczna, procentowa zmiana w długości całkowitej pojazdów oraz średnia głębokość deformacji.
Słowa kluczowe: deformacja pojazdu, zderzenie czołowe, strefa kontrolowanego zgniotu, bezpieczeństwo pojazdów
Damian Kociemba
Damian Kociemba https://orcid.org/0000-0002-6604-858X
e-mail: kociemba.damian.kd@gmail.com
W niniejszym artykule podjęta została problematyka dotycząca sprowadzenia katastrofy w ruchu drogowym. Autor za cel obiera weryfikację następującej hipotezy: „…w orzecznictwie sądów apelacyjnych wypracowane zostały kryteria pozwalające na stwierdzenie dopuszczenia się przez daną osobę występku lub przestępstwa określonego w art. 173 § 2, § 4 Kodeksu karnego (Dz. U. 1997 Nr 88 poz. 553 z późn. zm.) wspartej pięcioma pytaniami:
Odpowiedź na niejasne kwestie została wsparta między innymi analizą: ustaw, uchwał Sądu Najwyższego, czy też orzecznictwa sądów apelacyjnych.
Słowa kluczowe: art. 173 k.k., bezpieczeństwo w ruchu drogowym, katastrofa w ruchu drogowym.
Danuta Janczewska, Jerzy Janczewski
Danuta Janczewska https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
e-mail: janczewska@republika.pl
Jerzy Janczewski https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
e-mail: jerzyjanczewski@poczta.onet.pl
W artykule przedstawiono wybrane problemy zarządzania jakością procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. Na podstawie studium przypadku omówiono wybrane problemy i wymagania jakościowe zapewniające bezpieczeństwo produkcji w Indykpolu. Przedstawiono szczegółowe wymagania systemu HACCP dla produkcji i przetwórstwa mięsa drobiowego. Ważnymi zjawiskami w przemyśle spożywczym wpływającymi na przebieg procesu produkcyjnego są trendy w otoczeniu, takie jak zmieniające się gusta konsumenckie klientów, nowe surowce, rozwój technologii i technologii, wymagania środowiskowe. Przedstawiono wybrane mierniki jakości procesu produkcyjnego w badanym przedsiębiorstwie.
Słowa kluczowe: branża spożywcza, logistyka produkcji, jakość procesu produkcji
Economic activity and growing consumerism are the main factors causing climate change in the global, regional and local systems. They are related to each other and are therefore considered in these systems. Climate change is now referred to as the "climate crisis" or even "climate catastrophe". Counteracting the climate crisis requires a large degree of cooperation between international organizations, state and local authorities. So far, there is more debate, discussion and dispute (especially among politicians) on this topic – often undermining scientific evidence about the climate crisis – than there is concrete decision-making to solve it. The aim of the article is to characterize the main threats to the natural environment and to evaluate the actions taken so far to counteract these threats.
Keywords: ecological safety, climate change, consumerism
Currently, climate change and the progressive degradation of the natural environment are the greatest ecological challenges in the global and regional systems. Hence the noticeable actions of the European Union for sustainable development and climate neutrality included in the programs and objectives for 2021-2027 and beyond. This applies in particular to moving away from fossil fuels and replacing them with renewable sources. In achieving these goals, solidarity and the responsibility of the Member States are necessary, which do not always or fully occur due to specific interests and the costs related to the introduction of innovative restructuring and transformation of the energy sector. The aim of this article is to indicate the most important issues in the field of climate and environmental protection, which should be implemented with the help of subsidies from the EU budget for 2021-2027. This article is a continuation of two previous articles published in this journal.
Keywords: climate policy, environmental protection, subsidies from the EU budget
Nebras Al-Masny https://orcid.org/0000-0002-9804-8787
In the development of economic and trade cooperation, regional state organizations and associations constitute an important component of the global processes of change relevant to the management of enterprises. These changes pose various challenges in the trade relations of states and their regional groupings and are of a dynamic nature. Hence the need to further shape the international economic order, including by associations such as ASEAN, SAARC and Mercosur, which seek to deepen and expand trade relations between Member States and others. Taking into account international regulations and other associations such as the European Union, the article describes regional associations of selected countries from the perspective of globalization.
Keywords: globalization, regionalism, international and regional organizations
Paulina Nowakowska https://orcid.org/0000-0001-5316-3872
e-mail: paulina.nowakowska577@gmail.com
The constantly developing market sets many tasks and expectations for entrepreneurs, but also offers an increasing number of opportunities. However, in order for a company to achieve maximum profits, it has to cope with the constant changes of the market environment and develop appropriate strategies.
The aim of this article is to present solutions at every level of the company, starting from production and extending to team management, and to show the benefits of introducing innovations.
Keywords: innovation, enterprise, strategy, management, market, marketing
Martyna Jarosz https://orcid.org/0000-0002-6241-2508
e-mail: martynajarosz.99@wp.pl
The purpose of this article is to present the changes that took place in the labour market in Poland during the analyzed period. In the theoretical part of the paper, market and labour market issues are presented and individual resources are characterized. The issues of unemployment and its causes and effects are also presented. In order to make a situational assessment of the labour market in Poland from 2014 to 2019, a resource and stream analysis was performed. This research was based on data from the Local Data Bank of the Central Statistical Office. The results are presented in descriptive and graphic form. As it turns out, the situation on the labour market has been improving over the years and continues to improve. We can observe an increase in demand and supply for labour, but the given situation is developing in an ambiguous way.
Keywords: labour market, unemployment, unemployed, economically active, economically inactive, employed
Katarzyna Dudziak https://orcid.org/0000-0002-4884-5403
e-mail: katarzyna.dudziak@poczta.fm
Occupational exclusion affects the D/deaf of all ages, regardless of their financial status, level of education or place of residence. Despite technological progress and development in the area of human capital management, the scale of the occupational exclusion of people with hearing impairment in Poland makes it impossible for them to fully participate in social life. This raises some disturbing questions: ‘Where should we look for the reasons for this type of marginalization?’ ‘Is a convention needed in order to respect the essential human right to professional activity?’ If so, does the responsibility for implementing such regulations and recommendations rest with the state or private organisations? Over the years, ideas about d/Deaf people and hearing impairment have built up strong prejudices in the world where hearing and speaking is one of the most basic forms of communication. Even though the interested parties themselves come out to manifest their need for professional activity, they still remain on the margins of the recruitment process.
Keywords: the Deaf, exclusion, recruitment process, stereotypes, diversity management
Weronika Głowienka https://orcid.org/0000-0003-2902-8202
e-mail: weronika_glowienka@gmail.com
A leader is a person who cannot be easily described. Mainly because there are so many styles of leadership and everyone is free to choose what kind of leader they want to become. However, defining his/her role in the company and team is very much needed. This study is designed to define the role of the leader and encourage readers to explore the topic further.
In this article, attention is focused on human resource management, or HRM for short. The main assumptions, goals and general information about this branch of management are presented. The main difference between a leader and a manager is also indicated. Different management styles are presented and how they affect the team. The topic of the leader-employee relationship and employees’ motivation to work are discussed.
Keywords: leader, management, human resources management, relations, employee
Lidia Burakowska-Ogińska https://orcid.org/0000-0002-8142-2058
e-mail: burakowska.oginska@gmail.com
The aim of this article is to demonstrate the influence of knowledge, skills and competencies in the field of intercultural communication. These qualifications are very important because they have a profound impact on the shape of the labour market. They are also essential for success in educational and professional activity. The increase in occupational mobility, the implemented paradigm of professional development and the opening of borders are a real challenge for a potential employee. The sociocultural context with the growing number of intercultural workers enforces certain changes in the functioning of vocational counselling. Career counsellors, personal trainers and coaches must constantly monitor the process of labour market changes, but the quality of counselling depends on their knowledge and skills. It becomes necessary to equip them with specialist knowledge and competencies in the field of intercultural competence.
Keywords: professional career, intercultural communication, Intercultural Competence, employment counsellor, career consultant, international job offers, competencies, interculturalism, multiculturalism, international corporations
Klaudia Nowak https://orcid.org/0000-0003-3083-5925
e-mail: klaudia.nowakk98.gmail.com
Marketing tools are used successfully in many areas. One of them is the promotion of a city or a given region. All activities aimed at learning about the needs of residents, introducing changes that would meet them, and increasing the popularity of a given region can be called territorial marketing.
This article aims to show the directions of the city's development by analyzing the changes that have occurred in recent years, taking into account the most important ways of promoting Lublin.
Keywords: marketing, territorial marketing, city promotion, social media, 4P
Bernard Wardziński https://orcid.org/0000-0002-2345-6364
e-mail: bernard.wardzinski@gmail.com
This article discusses David Cameron both as politician and personality. Additionally, the author presents theses concerning the pragmatic nature of Cameron’s policy as well as the Tories’ departure from Margaret Thatcher’s political line with the new Prime Minister, and the shift of Great Britain’s activities to completely different areas of domestic and foreign policy. A secondary goal is to indicate the consequences of Cameron’s policy for the external environment, primarily the cohesion of the European Union, but also – in the context of immigration policy – for the countries of the young EU.
Keywords: David Cameron, political, profile, Prime Minister, views, reforms
Damian Kociemba https://orcid.org/0000-0002-6604-858X
e-mail: kociemba.damian.kd@gmail.com
The aim of this article is to verify the following hypothesis: modern vehicles, despite the increased curb weight, and thus greater kinetic energy released during a frontal collision, can undergo less body deformation. The author tests this hypothesis on the basis of twelve crash test reports conducted by the American organization NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Six of them were prepared for cars manufactured in the last decade of the 20th century, the rest for vehicles manufactured in 2011-2015. It was possible to compare the deformation depth for these vehicles and to make calculations taking into account such parameters as: released kinetic energy, percentage change in the total length of vehicles and the average deformation depth.
Keywords: vehicle deformation, frontal collision, crumple zone, vehicle safety
Damian Kociemba https://orcid.org/0000-0002-6604-858X
e-mail: kociemba.damian.kd@gmail.com
This article addresses the issue of bringing about a road disaster. The author's goal is to verify the following hypothesis: “… in the case-law of the courts of appeal, criteria have been developed to allow a person to commit an offense or crime specified in art. 173 § 2, § 4 of the Penal Code (Official Gazette of 1997, No. 88, item 553, as amended) supported by five questions:
The exploration of these unclear issues was undertaken by an analysis of the acts and resolutions of the Supreme Court, and the rulings of the courts of appeal.
Keywords: Art. 173 of the Penal Code, road safety, road disaster.
Danuta Janczewska https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
e-mail: janczewska@republika.pl
Jerzy Janczewski https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
e-mail: jerzyjanczewski@poczta.onet.pl
The article presents selected problems of quality management of the production process in enterprises in the food industry. On the basis of a case study, selected problems and quality requirements ensuring production safety at Indykpol are discussed. The specific requirements of the HACCP system for the production and processing of poultry meat are presented. Important phenomena in the food industry affecting the course of the production process include trends in the environment such as changing consumer tastes of customers, new raw materials, development of technology and environmental requirements. Selected quality measures for the production process in the examined enterprise are presented.
Keywords: food industry, production logistics, quality of the production process