ISSN 1895-5088
e-ISSN 2391-5129
Jacek Cheda
Jacek Cheda
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
https://orcid.org/0000-0003-2632-8090
Otoczenie każdej instytucji i każdego przedsiębiorstwa – zewnętrzne i wewnętrzne – oddziałuje na skuteczność w sposób ciągły. Zmieniająca się gospodarka, a tym samym otoczenie musi być impulsem do korekt strategii i planów działania organizacji. Posiadająca wiele definicji skuteczność jest kluczowym elementem organizacji działającej zarówno w strefie publicznej, jaki i prywatnej. Miara skuteczności wpływa na wizerunek, wyniki finansowe oraz na stabilny rozwój.
Celem artykułu jest ukazanie zależności pomiędzy otoczeniem organizacji a skutecznością. Pierwszy rozdział traktuje o ogólnej charakterystyce otoczenia i pokazuje wpływ na organizację poprzez czynniki składowe, a także może być źródłem ryzyka. Drugi i trzeci rozdział opisuje otoczenia: zewnętrzne i wewnętrzne. Następuje próba skonfrontowania definicji i cech, które podnoszą lub obniżają zdolność organizacji do osiągania celu, a tym samym do określenia jej jako skutecznej. Kolejny, czwarty rozdział, to poszukiwanie odpowiedzi na to, jakie elementy otoczenia stanowią wsparcie dla organizacji. Okazuje się, że otoczenie może pozytywnie wpływać na skuteczność organizacji przy zachowaniu skutecznego przywództwa i procesowym wdrażaniu założonych wcześniej celów oraz poprzez jego stałe monitorowanie. Monitorowanie to ma być podstawą do wprowadzania potencjalnych zmian i korekt. Wniosek rozważań jest następujący: skuteczność jest miarą zarządzania i określa czy organizacja jest odpowiednio przygotowana, odpowiednio działająca i odpowiednio zarządzana pod wpływem impulsów z otoczenia. Brak ich wychwycenia i właściwej reakcji skuteczność tę może zahamować.
Słowa kluczowe: otoczenie organizacji, skuteczność, skuteczność w zarządzaniu
Jacek Cheda, Bartosz Rzętkiewicz
Jacek Cheda
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
https://orcid.org/0000-0003-2632-8090
Bartosz Rzętkiewicz
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
https://orcid.org/0000-0002-9395-8909
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych rozwiązań zarządzania projektami w administracji publicznej, które nie wynikały z konieczności realizacji zadań związanych z zarządzaniem funduszami UE lub realizacji projektów współfinansowanych z tych funduszy. Chcąc osiągnąć ten cel Autorzy dokonali oceny skuteczności tego rodzaju zarządzania, przede wszystkim przez pryzmat racjonalnego rozporządzania środkami publicznymi, czyli podatkami pochodzącymi od obywateli oraz przedsiębiorstw. W pierwszej części opracowania omówione zostało wykorzystywanie projektów w działalności administracji publicznej. W kolejnych dwóch dokonano charakterystyki zarządzanie projektami w administracji publicznej w Polsce oraz zarządzania projektami Unii Europejskiej w Polsce przez administrację publiczną. W podsumowaniu Autorzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie czy zarządzanie projektami w Polsce wynika wyłącznie z potrzeby pozyskiwania środków z UE, czy z potrzeby sprawniejszej i zarazem skuteczniejszej realizacji zadań publicznych, przy większej współpracy z partnerami prywatnymi. Pomimo wskazania wielu przeszkód, Autorzy artykułu przewidują, że nie w pełni: tam, gdzie będzie to konieczne i wymuszane zewnętrznymi procedurami oraz przepisami – np. w prowadzeniu inwestycji finansowanych ze źródeł Unii Europejskiej – opisane zarządzanie będzie, mimo wszystkich przeciwności, coraz skuteczniejsze.
Słowa kluczowe: projekt, zarządzanie projektami, zarządzanie projektami UE, zarządzanie projektami w administracji publicznej.
Grzegorz Kruk, Krzysztof Stall
Grzegorz Kruk
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
https://orcid.org/0009-0003-2999-3034
Krzysztof Stall
Coventry University, UK
https://orcid.org/0009-0000-6539-4846
O innowacyjności w przedsiębiorstwach można znaleźć wiele artykułów, wskazujących, że są one źródłem rozwoju przedsiębiorstwa i wypracowanie przewagi konkurencyjnej.
Sam konstrukt innowacyjności najczęściej traktowany jest w odosobnieniu od innych, gdzie przecież też nie sama innowacja tworzy wartości. Dopiero gdy innowacja zostanie skomercjalizowana, może mieć wtedy przełożenie na realny rozwój przedsiębiorstwa oraz wypracowanie przewagi konkurencyjnej. W artykule przedstawiono wszystkie istotne elementy oraz procesy, które miały istotny wpływ na ulepszenia z punktu widzenia prowadzenia badanego przedsiębiorstwa. W artykule określono również jak udział przekazanych środków na rozwój innowacji w przedsiębiorstwie przyczynił się do rozwoju innowacji w poszczególnych sektorach przedsiębiorstwa.
Celem artykułu było przedstawienie działalności innowacyjnej przedsiębiorstwa z branży poligraficznej w celu jego rozwoju, że szczególnym wpływem innowacji na dział logistyki, zarządzanie przedsiębiorstwem oraz rozwój Internetu rzeczy. W artykule określono udział przekazanych środków na rozwój innowacji w przedsiębiorstwie, które w latach 2015–2022 przyczyniły się do rozwoju innowacji w poszczególnych sektorach przedsiębiorstwa. Przedstawiono rodzaje innowacji wprowadzonych w przedsiębiorstwie.
W artykule uwzględniono wszystkie istotne elementy oraz procesy, które miały istotny wpływ na ulepszenia z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa. Dane źródłowe zostały zaczerpnięte z danych finansowych badanego przedsiębiorstwa.
W badanym okresie liczba zatrudnionych pracowników byłą w przedziale 49–80 osób.
Słowa kluczowe: innowacje, rodzaje innowacji, przedsiębiorstwo innowacyjne, logistyka, zarządzanie, Internet rzeczy, przemysł 4.0, poziom i struktura nakładów na działalność innowacyjną.
Paulina Nowakowska
Paulina Nowakowska
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
https://orcid.org/0000-0001-5316-3872
Artykuł omawia rolę zarządzania zasobami ludzkimi (HRM) w procesie innowacyjnym przedsiębiorstwa. Artykuł prezentuje różne teorie i podejścia do HRM oraz zwraca uwagę na specyfikę zarządzania w przedsiębiorstwach innowacyjnych. Artykuł wskazuje również na kilka ważnych czynników, które wpływają na sukces HRM w innowacyjnym przedsiębiorstwie, takie jak odpowiednie dobieranie pracowników, kultura organizacyjna, szkolenia i rozwój pracowników oraz motywacja. Wnioski z artykułu wskazują, że HRM ma kluczowe znaczenie w procesie innowacyjnym przedsiębiorstwa. Właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi może przyczynić się do rozwoju kreatywności, innowacyjności i efektywności w przedsiębiorstwie innowacyjnym, co z kolei prowadzi do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej i sukcesu rynkowego.
Słowa kluczowe: przedsiębiorstwo, zarządzanie, hr, innowacje, strategie rozwoju, zasoby ludzkie, pracownik.
Paulina Nowakowska
Paulina Nowakowska
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
https://orcid.org/0000-0001-5316-3872
Artykuł skupia się na nowych technologiach w kontekście rozwoju i zarządzaniu przedsiębiorstwem. Przedstawione zostały w nim różne aspekty wprowadzania nowych technologii, takie jak koszty, szkolenie pracowników czy zmiany w organizacji pracy. Podkreślone również zostały w artykule korzyści oraz zagrożenia związane z implementacją nowych technologii do firmy oraz opisane strategie rozwoju oparte na technologiach np. zastosowanie sztucznej inteligencji w procesie produkcyjnym lub wykorzystanie analityki danych do podejmowania decyzji. Cały artykuł zwieńcza podsumowanie, które wyjaśnia, że wprowadzenie nowych technologii jest nieuniknione dla przedsiębiorstw, które chcą pozostać konkurencyjne na rynku.
Słowa kluczowe: przedsiębiorstwo, zarządzanie, nowe technologie, strategie rozwoju, informatyka, automatyzacja
Bolesław Wójtowicz
Bolesław Wójtowicz
Artykuł stanowi dogłębne spojrzenie na wpływ sankcji w odniesieniu do przepływów metali szlachetnych z Rosji. Jest to jednocześnie próba zmierzenia się z zagadnieniem skuteczności mechanizmów sankcyjnych oraz jednocześnie próba uporządkowania okresu bogatego w wydarzenia w przyczynowo - skutkowym ciągu chronologicznym.
Analiza rozpoczyna się od osadzenia wydarzeń w kontekście Zaznacza się uwarunkowania makroekonomiczne oraz wydarzenia rynkowe mające miejsce w 2021 r. i wcześniej. Wpłynęły one na stabilność logistyki oraz przepływów surowcowych. W rezultacie miało to odzwierciedlenie w napięciu rynków i miejscowych brakach lub opóźnieniach. Poza tłem, przedstawione zostają ruchy cenowe metali szlachetnych wraz z wytłumaczeniem, jakie czynniki natury fundamentalnej sprawiały iż rynki wyceniały te aktywa w dany sposób.
W kolejnym rozdziale następuje opis ekstremalnych ruchów cenowych na metalach szlachetnych, będących odpowiedzią rynków na wybuch wojny na Ukrainie. Powyższe ma miejsce ze szczególnym uwzględnieniem palladu, którego ruchy cenowe były najmocniejsze.
W dalszej części tekstu autor skupia się na ruchach cenowych i przepływach okresu wiosennego, kiedy to wiadomo było już, iż wojna nie zakończy się natychmiastowym zwycięstwem Rosji a przekształci się w długoterminowy konflikt. Było to okres wzmożonych zakupów inwestycyjnych, które dopiero z czasem osłabły. W tym kontekście dokonana jest analiza przepływów rosyjskiego złota na metalowe rynki londyńskie. Jednocześnie następuje odniesienie się do efektu pierwszych mechanizmów sankcyjnych wdrożonych przez Wielką Brytanię i Unię Europejską oraz próby stabilizacji rubla za pomocą złota.
Oburzenie rosyjską napaścią dotyka jednak również rynków metali szlachetnych. Wynikiem tego jest oddolny ostracyzm metali rosyjskiego pochodzenia przez rynki metali szlachetnych w Londynie i USA. Na tym skupia się kolejny rozdział analizy. Pozycja Rosji, jako dostawcy metali jest jednak bardzo silna, w związku z czym tego typu działanie jest problematyczne do wykonania na rynku palladu i platyny, nie pozostając bez wpływu na sektor motoryzacyjny.
Konkluzją analizy jest stwierdzenie, że pierwsze miesiące wojny przyniosły zaskoczenie dla strony rosyjskiej a rządy zachodnie dokonały szybkiego wdrożenia sankcji. Te jednak nie tylko uderzały w finanse Federacji Rosyjskiej, ale również pośrednio w europejski sektor przemysłowy trapiony od kilku lat problemami natury kosztowej i komponentowej.
Słowa kluczowe: zarządzanie mechanizmami sankcyjnymi, rynek metali szlachetnych, przepływy złota, stabilizacja kursu rubla
Jerzy Janczewski, Danuta Janczewska
Jerzy Janczewski
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
Danuta Janczewska
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
Zarządzanie mikromobilnością można odnieść do koordynacji działań i usług, które umożliwiają bezpieczne i efektywne korzystanie z środków transportu mikromobilności, takich jak: elektryczne hulajnogi, rowery, skutery, mikrosamochody deskorolki, rolki, segwaye i inne tego typu urządzenia.
Celem artykułu jest przedstawienie istoty zarządzania mikromobilnością i zweryfikowanie hipotezy badawczej, że mikromobilność i jej dalszy rozwój wymaga wielu skoordynowanych działań, np. planowania tras, zapewnienia odpowiedniej infrastruktury, zarzadzania flotą mikropojazdów, monitorowania bezpieczeństwa, współpracy uczestników mikromobilności i stałej wymiany danych. Metodami badawczymi wykorzystanymi w pracy były analiza literatury przedmiotu obejmującej pozycje literaturowe, raporty i informacje od interesariuszy. Zastosowano również metodę opisu, analizy i dedukcji. Całość zwieńczono podsumowaniem.
Słowa kluczowe: mobilność, mikromobilność, zrządzanie mikromobilnością
Jacek Cheda
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
https://orcid.org/0000-0003-2632-8090
The environment of every institution and enterprise – external and internal – affects effectiveness on a continuous basis. The changing economy, and thus the environment, must be the impetus for adjustments to an organization’s strategy and action plans. Having many definitions, effectiveness is a key element of an organization operating in both the public and private spheres. Measures of effectiveness affect the image, financial performance, and stable development of an organization.
The aim of this article is to show the link between an organization’s environment and effectiveness. The first chapter deals with the general characteristics of the environment and shows the impact on an organization through component factors that can also be a source of risk. The second and third chapters describe environments: external and internal. An attempt is made to confront the definitions and features that raise or lower an organization’s ability to achieve goals, and thus its effectiveness. The next, fourth chapter is the search for answers to what elements of the environment support an organization. It turns out that the environment can have a positive impact on the effectiveness of an organization while maintaining effective leadership and process implementation of previously established goals and through its constant monitoring. This monitoring is to be the basis for introducing potential changes and corrections.
The conclusion reports that effectiveness is a measure of management and determines whether the organization is properly prepared, properly operating and properly managed under the influence of impulses from the environment. If they are not detected and reacted to appropriately, effectiveness may be inhibited.
Keywords: organizational environment, effectiveness, effectiveness in management
Jacek Cheda
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
https://orcid.org/0000-0003-2632-8090
Bartosz Rzętkiewicz
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
https://orcid.org/0000-0002-9395-8909
The aim of this article is to present selected solutions for project management in public administration, which did not result from the need to perform tasks related to the management of EU funds or the implementation of projects co-financed from these funds. In order to achieve this goal, the authors assessed the effectiveness of this type of management, primarily through the prism of rational disposal of public funds, i.e. taxes from citizens and enterprises. In the first part of the study, the use of projects in the activities of public administration was discussed. In the next two parts, project management in public administration in Poland and the management of European Union projects in Poland by public administration were characterized. In conclusion, the authors attempted to answer the question whether project management in Poland results only from the need to obtain EU funds, or from the need for more efficient and effective implementation of public tasks, with greater cooperation with private partners. Despite indicating many obstacles, the authors of the article predict that where it is necessary and enforced by external procedures and regulations – e.g. in conducting investments financed from European Union sources – the described management will, despite all adversities, be more and more effective.
Keywords: project, project management, EU project management, project management in public administration
Grzegorz Kruk
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
https://orcid.org/0009-0003-2999-3034
Krzysztof Stall
Coventry University, UK
https://orcid.org/0009-0000-6539-4846
Many articles can be found about innovation in enterprises, indicating that it is a source of enterprise development and the development of competitive advantage.
The construct of innovation itself is most often treated in isolation, but it is not innovation alone that creates value. It is only when innovation is commercialised that it can then translate into real business development and the development of a competitive advantage. This article presents all the relevant elements and processes that have had a significant impact on improvements from the point of view of running the company under investigation. The article also identifies how the share of donated funds for the development of innovation in the enterprise contributed to the development of innovation in the individual sectors of the enterprise.
The aim of the article is to present the significance of innovation activities of a company from the printing industry for its development, and to show that the innovation had a particular impact on the logistics department, business management and the development of the Internet of Things. The article identifies the share of donated funds for the development of innovations in the company, which, between 2015–2022 contributed to the development of innovations in each sector of the company. The types of innovations introduced in the enterprise are presented.
The article considers all relevant elements and processes that have had a significant impact on improvements from the point of view of running the enterprise. The source data were taken from the financial data of the company under study.
The number of employees was between 49 and 80 during the period under study.
Keywords: innovations, types of innovations, innovative enterprise, logistics, management, Internet of Things, industry 4.0, level and structure of expenditures on innovative activity
Paulina Nowakowska
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
https://orcid.org/0000-0001-5316-3872
The article “Human Resource Management in Innovative Enterprises” discusses the role of human resource management (HRM) in the innovation process of an enterprise. The article presents various theories and approaches to HRM, and highlights the specificity of management in innovative enterprises. The article also points out several important factors that influence the success of HRM in an innovative enterprise, such as appropriate employee selection, organizational culture, employee training and development, and motivation. The conclusions from the article indicate that HRM is crucial in the innovation process of an enterprise. Proper management of human resources can contribute to the development of creativity, innovation, and effectiveness in an innovative enterprise, which in turn leads to achieving a competitive advantage and market success.
Keywords: company, management, HR, innovation, development strategies, human resources, employee
Paulina Nowakowska
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
https://orcid.org/0000-0001-5316-3872
This article focuses on new technologies in the context of development and management of enterprises. It presents various aspects of introducing new technologies, such as costs, employee training, or changes in work organization. The article also highlights the benefits and risks associated with implementing new technologies into a company. It also describes development strategies based on technologies, such as the use of artificial intelligence in the production process or the use of data analytics for decision-making. The whole article is summarized by explaining that the introduction of new technologies is inevitable for companies that want to remain competitive in the market.
Keywords: enterprise, management, new technologies, innovations, development strategies, information technology, automation
Bolesław Wójtowicz
This article offers an in-depth look at the impact of sanctions on precious metals flows from Russia. At the same time, it attempts to answer questions on the effectiveness of the sanction mechanisms.
This article begins by contextualizing the events. The macroeconomic conditions and market events taking place in 2021 and earlier are noted. These impacted on the stability of logistics and commodity flows. As a result, there was market tightness and local shortages or delays. In addition, price movements of precious metals are presented along with an explanation of what fundamental factors caused markets to price these assets in such way.
The subsequent part of the article describes extreme price movements in precious metals in response to the outbreak of war in Ukraine. This is done with reference to palladium, whose price movements were the strongest.
Later in paper, the author focuses on the price movements and flows of the spring period, when it was known that the war would not end in an immediate Russian victory but would develop into a long-term conflict. This was a period of increased investment purchases, which weakened over time. In this context, an analysis is made of the flows of Russian gold into the London metal markets. At the same time, reference is made to the effect of the first sanction mechanisms implemented by the UK and the European Union and the attempt to stabilise the rouble with gold.
However, outrage at the Russian made onslaught also affected the precious metals market. The result was a bottom-up ostracisation of Russian-originating metals by the precious metals markets in London and USA. However, Russia’s position as a supplier of metals is very strong, and therefore this type of action is problematic to execute in the palladium and platinum markets, especially in regards to the potential impact on the automotive sector.
The conclusion indicates that the first months of the war took the Russian side by surprise and Western governments implemented sanctions quickly. However, these not only hit the finances of the Russian Federation but also, indirectly, the European industrial sector that has been plagued for several years by rising costs and problems sourcing components.
Keywords: management of sanction mechanisms, precious metals market, gold flows, ruble exchange rate stabilisation
Jerzy Janczewski
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
https://orcid.org/0000-0002-6994-2683
Danuta Janczewska
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
https://orcid.org/0000-0003-1013-5665
Micromobility management can be referred to as the coordination of activities and services that enable the safe and effective use of micromobility means of transport, such as: electric scooters, bicycles, scooters, microcars, skateboards, rollerblades, segways and other devices of this type.
The aim of this article is to present the essence of micromobility management and to verify the research hypothesis that micromobility and its further development requires many coordinated activities. The research methods used in the work include an analysis of the literature on the subject, reports and information from stakeholders. The method of description, analysis and deduction was also used. The article ends with a summary.
Keywords: mobility, micromobility, micromobility management