ISSN 1895-5088
e-ISSN 2391-5129
Wprowadzenie
1. Joanna Lipowska
Wypalenie zawodowe a motywacja do pracy
2. Aneta Kożuchowska, Tomasz Zalega
Motywowanie i wpływ wynagrodzenia na motywację pracowników do pracy – ujęcie empiryczne
3. Maria Kotas
Koncepcja kluczowych czynników sukcesu a podejście zasobowe w zarządzaniu
4. Piotr Oleksiak
Zwolnienia monitorowane (outplacement) jako element kształtowania pozytywnego wizerunku organizacji na rynku pracy
5. Tomasz Zalega
Wpływ kryzysu finansowo-ekonomicznego na rynek pracy w Polsce
6. Jacek Cheda, Aneta Kaźmierska-Patrzyczna
Wpływ sądownictwa administracyjnego na funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce
7. Alina Basak
Etyka zawodowa policjantów
8. Dominik Sypniewski
Wpływ regulacji szkolnictwa wyższego na rozwój kształcenia prawników w Polsce i Stanach Zjednoczonych
9. Cezary Tomasz Szyjko
Innowacyjne zarządzanie w środowisku wirtualnym
10. Jerzy Janczewski
Wybrane problemy logistyki zwrotnej w branży usług motoryzacyjnych
11. Radosław Kamiński
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Unii Europejskiej – geneza, rozwój i jej znaczenie dla współczesnej Europy. Część I: okres od 1945 do 1970 r.
1. Joanna Lipowska
Wypalenie zawodowe a motywacja do pracy
Artykuł przedstawia związki wypalenia zawodowego z motywacją do pracy. Najbardziej popularne koncepcje wypalenia zawodowego, są jednocześnie koncepcjami motywacyjnymi, mówiącymi o tym, że wypalenie zawodowe występuje u pracowników wysoce zmotywowanych do pracy, którzy doświadczają rozczarowania i frustracji swoich wysokich, idealistycznych, a nawet nierealistycznych oczekiwań w pracy związanej z intensywnym kontaktem interpersonalnym z pacjentami, uczniami, klientami. Przedstawiona jest także koncepcja wypalenia zawodowego jako przeciwieństwa zaangażowania, w którym jednym z najistotniejszych elementów jest własna stała i zaspokajana motywacja. W artykule przedstawiono środowiskowe oraz indywidualne czynniki sprzyjające wypaleniu zawodowemu. Zaprezentowano także metody zapobiegania wypaleniu zawodowemu, metody zwalczania go i niwelowania jego skutków, a także odzyskiwania utraconej motywacji do pracy poprzez koncentrację na budowaniu zaangażowania, zamiast zwalczania negatywnych czynników facylitujących wypalenie zawodowe. Dzięki koncentracji na zaangażowaniu wymiary wypalenia zawodowego zmieniają się w wymiary zaangażowania: wyczerpanie emocjonalne jest zastąpione przez entuzjazm, zgorzknienie będące wyrazem depersonalizacji, przez współczucie i empatię, a obniżone poczucie osiągnięć osobistych przez efektywność i poczucie kompetencji.
2. Aneta Kożuchowska, Tomasz Zalega
Motywowanie i wpływ wynagrodzenia na motywację pracowników do pracy – ujęcie empiryczne
Kształtowanie wynagrodzeń zajmuje szczególne miejsce w zarządzaniu zasobami ludzkimi na poziomie operacyjnym i strategicznym. Na poziomie operacyjnym wynagrodzenie jest ważnym narzędziem w pozyskiwaniu, stabilizowaniu i motywowaniu pracowników. Z kolei na poziomie strategicznym jest ono wykorzystywane do integrowania zasobów ludzkich wokół realizacji strategii organizacji, rozwijania kapitału ludzkiego oraz kształtowania proefektywnościowej i proetycznej kultury organizacyjnej. Motywacja pracowników do pracy nie jest prostą sumą czynników mających na celu budowanie i podtrzymywanie zaangażowania na pożądanym poziomie. Jest raczej wynikiem synergii tych zmiennych, które się wzajemnie uzupełniają, wzmacniają a nawet korelują. Nie bez znaczenia jest także grupa docelowa pracowników, do której kierowany jest starannie przemyślany zespół bodźców motywacyjnych. Rola poszczególnych determinant motywowania może być zmienna, zależnie od sytuacji w jakiej znajduje się dany pracownik. Z powyższych względów, w artykule, przeanalizowano kluczowe determinanty poziomu motywacji do pracy, do których zaliczono: odczuwane poczucie autonomii w miejscu pracy, staż pracy, ocena komunikacji wewnętrznej, zaangażowanie w pracę, zadowolenie z wynagrodzenia, stosowany w firmie system motywacyjny oraz czynniki motywujące do pracy (w oparciu o dwuczynnikową teorię satysfakcji z pracy Herzberga). Podsumowanie rozważań i ważniejsze wnioski kończą niniejszy artykuł.
3. Maria Kotas
Koncepcja kluczowych czynników sukcesu a podejście zasobowe w zarządzaniu
W odróżnieniu od klasycznego podejścia do strategii, w którym źródeł sukcesu szukano przede wszystkim w umiejętności dostosowania się organizacji do układu warunków zewnętrznym, podejście zasobowe w zarządzaniu docenia możliwości sukcesu, które tkwią w samej organizacji. Kluczowe, czy też krytyczne czynniki sukcesu to te zasoby, kompetencje i umiejętności organizacji, które tworzą jej przewagę konkurencyjną na danym rynku w określonym czasie i mogą zdecydować o możliwości osiągnięcia przez nią sukcesu w przyszłości. Celem artykuł jest analiza koncepcji kluczowych czynników sukcesu w perspektywie podejścia zasobowego w zarządzaniu.
4. Piotr Oleksiak
Zwolnienia monitorowane (outplacement) jako element kształtowania pozytywnego wizerunku organizacji na rynku pracy
Celem artykułu jest zarysowanie problematyki outplacementu jako jednego z instrumentów kreowania pozytywnego wizerunku firmy i podmiotowego traktowania zasobów ludzkich w organizacji. Artykuł przedstawia podstawowe rodzaje outplacementu oraz korzyści wynikające z jego stosowania dla pracodawcy i pracownika, a także główne bariery stosowania tego instrumentu. Zwraca się uwagę, iż efektywne wykorzystanie outplacementu wymaga uświadomienia ważności jego roli wśród kadry kierowniczej oraz przedstawienia jego pozytywnego odziaływania wśród pracowników organizacji.
5. Tomasz Zalega
Wpływ kryzysu finansowo-ekonomicznego na rynek pracy w Polsce
Kryzys finansowo – ekonomiczny zapoczątkowany w końcowych latach pierwszej dekady XXI wieku w Stanach Zjednoczonych, objął swoim zasięgiem gospodarki wszystkich krajów starego kontynentu, w tym również, gospodarkę polską. Tak naprawdę, widoczne spowolnienie gospodarcze będące konsekwencją światowej recesji dotarło do Polski w 2009 r. Konsekwencje zjawisk kryzysowych mają charakter zarówno mikro- jak i makroekonomiczny. Do podstawowych skutków mikroekonomicznych spowolnienia gospodarczego zaliczyć można spadek poziomu konsumpcji i zachowania adaptacyjne konsumentów, zaś do konsekwencji makroekonomicznych – spadek PKB, wzrost bezrobocia (głównie typu koniunkturalnego), wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw z powodu opcji walutowych, problemy w sferze finansów publicznych, zmiany struktury spożycia, pogorszenie sytuacji materialnej gospodarstw domowych oraz zmiany ich stylów zachowań, a także pogorszenie się nastojów konsumenckich.
Podstawowym celem artykułu jest przeanalizowanie konsekwencji spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego na kształtowanie się podstawowych wskaźników makroekonomicznych odnoszących się do rynku pracy, takich jak: współczynnik aktywności zawodowej, wskaźnik zatrudnienia, struktura pracujących według sektorów ekonomicznych, stopę bezrobocia i przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej .
6. Jacek Cheda, Aneta Kaźmierska-Patrzyczna
Wpływ sądownictwa administracyjnego na funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce
Niniejsze opracowanie poświęcone jest wpływowi sądownictwa administracyjnego na funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce. Autor przedstawił istotę sądownictwa administracyjnego. Opisując obecnie funkcjonujący system odniósł się również do historii opisując w szczególności działanie w okresie przedwojennym Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Szczegółowej analizie poddał działające obecnie Naczelny Sąd Administracyjny oraz wojewódzkie sądy administracyjne. Scharakteryzował zakres ich działania, właściwość oraz strukturę organizacyjną. W podsumowaniu podjął próbę oceny działających w naszym kraju sądów administracyjnych oraz potencjalne kierunki zmian obecnie funkcjonującego systemu.
7. Alina Basak
Etyka zawodowa policjantów
Każda grupa społeczna ma swój swoisty kodeks etyczny. Od policji, jako służby dla społeczeństwa, wymaga się, aby była pomocna dla ludzi, broniła ich dobra, a jednocześnie, aby sama postępowała z godnością i w zaufaniu społeczeństwa, aby przestrzegała określonych dla niej zasad etycznych. Legalność i zaufanie są kompleksowymi i powiązanymi ze sobą zagadnieniami w etyce policjanta. Legalność wskazuje, do jakiego stopnia słuszne lub sprawiedliwe są działania policjanta, natomiast zaufanie odnosi się do wiary w ich sprawiedliwość proceduralną. Zasady etyki zawodowej mają być z założenia wsparciem dla policjanta, wyznacznikiem ważności poszczególnych zasad, którymi policjant powinien się kierować. To właśnie tutaj w pierwszej kolejności policjant powinien szukać odpowiedzi na pytania i kwestie moralne. Dopiero, gdy ich tam nie znajdzie, może posłużyć się normami powszechnie obowiązującymi w społeczeństwie, mając na uwadze praworządność i dobre imię służby.
8. Dominik Sypniewski
Wpływ regulacji szkolnictwa wyższego na rozwój kształcenia prawników w Polsce i Stanach Zjednoczonych
Od kilku lat trwa w Polsce dyskusja na temat podniesienia jakości szkolnictwa wyższego. Wprowadzone zmiany zwiększyły uprawnienia regulacyjne ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz wprowadziły Polską Komisję Akredytacyjną – niezależny organ, którego zadaniem jest ocena jakości kształcenia. Artykuł prezentuje doświadczenie szkolnictwa wyższego w Stanach Zjednoczonych, które pokazują że kluczowymi czynnikami podnoszenia jakości szkolnictwa wyższego są: szeroka autonomia uczelni oraz niezależny system akredytacyjny ukierunkowany nie tylko na zapewnianie jakości, ale również jej podnoszenie. Analiza systemu akredytacyjnego została przeprowadzona na przykładzie akredytacji szkół prawa przyznawanej przez American Bar Association.
9. Cezary Tomasz Szyjko
Innowacyjne zarządzanie w środowisku wirtualnym
Autor w artykule przedstawił korzyści i trudności związane z wdrażaniem strategii wirtualizacji oraz technologii chmury komputerowej z perspektywy klienta z sektora małych i średnich firm. Omówił zarówno plusy, jak i minusy nowoczesnej strategii informatycznej, a także dokonał oceny wpływu wprowadzenia innowacyjnych zmian na sposób działania firmy. Artykuł poświęcony jest korzyściom i wyzwaniom dotyczącym zwirtualizowanych aplikacji o znaczeniu krytycznym. Poruszane zagadnienia obejmują aktualny stan rynku, szczegółowe informacje na temat wzrostu łatwości zarządzania, dostępności i wydajności oraz kwestie licencjonowania i pomocy technicznej ze strony niezależnych dostawców oprogramowania.
10. Jerzy Janczewski
Wybrane problemy logistyki zwrotnej w branży usług motoryzacyjnych
Rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów, ustawodawstwo, a także względy ekonomiczne zmuszają do zainteresowania się powtórnym użyciem produktów i materiałów. Wybrane problemy logistyki zwrotnej przedstawiono dla zarządzania częściami zamiennymi w branży usług motoryzacyjnych. Zaprezentowano wyniki badań na temat możliwości ponownego wykorzystania w naprawach części samochodowych pochodzących zarówno z demontażu samochodów przeznaczonych do likwidacji jak i z ich regeneracji.
11. Radosław Kamiński
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Unii Europejskiej – geneza, rozwój i jej znaczenie dla współczesnej Europy. Część I: okres od 1945 do 1970 r.
Geneza współczesnego systemu bezpieczeństwa światowego sięga schyłku drugiej wojny światowej, po której zaczął się tworzyć nowy – dwubiegunowy układ sił. Aktualny system współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa jest wynikiem długoletniego procesu, którego geneza sięga drugiej połowy lat czterdziestych XX wieku. Jego tworzenie opierało się na wielu kompromisach zawieranych pomiędzy państwami członkowskimi. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa – ustanowiona Traktatem z Maastricht z 7 lutego 1992r. jako efekt żmudnych starań członków Unii – jest instrumentem wzmacniania europejskiej tożsamości i niezależności, wspierania pokoju, bezpieczeństwa oraz postępu w Europie i na świecie. Celem artykułu jest przybliżenie procesu kształtowania się WPZiB oraz celów i znaczenia jakie odgrywa w kształtowaniu się współczesnych stosunków międzynarodowych. Część pierwsza publikacji obejmuje swym zakresem okres od zakończenia drugiej wojny światowej i tworzenia się nowego ładu europejskiego do utworzenia Europejskiej Wspólnoty Politycznej (1945 -1970).
1. Joanna Lipowska
Job burnout and work motivation
2. Aneta Kożuchowska, Tomasz Zalega
Motivating and the effect of remuneration on employees’ motivation for work –
an empirical approach
3. Maria Kotas
The concept of critical success factors and Resource management approach
4. Piotr Oleksiak
Outplacement as the element of shaping the positive image of the organization on the labour market
5. Tomasz Zalega
The influence of the financial and economic crisis on the labour market in Poland
6. Jacek Cheda, Aneta Kaźmierska-Patrzyczna
The influence of administrative judiciary on the functioning of public administration
in Poland
7. Alina Basak
Aspects of professional ethics of police officers
8. Dominik Sypniewski
Regulation and accreditation as a quality improvement tools in higher education in the context of the experience U.S.
9. Cezary Tomasz Szyjko
Innovative management in the virtual environment
10. Jerzy Janczewski
Some Problems of Reverse Logistics Management in The Automotive Services
11. Radosław Kamiński
Foreign and security policy of the European Union – genesis, development and importance for contemporary Europe. Part 1: period 1945 – 1970.
Introduction
1. Joanna Lipowska
Job burnout and work motivation
The article presents relations of job burnout and work motivation. Most popular concepts of burnout are motivational theories, based on assumption that burnout concerns highly motivated employees, who experience disappointment and frustration of their idealistic and/or unrealistic job expectancies at work with intensive interpersonal contact with patients, pupils, clients. A concept of burnout as an opposite to engagement with its most essential element of sustainable motivation and satisfaction has been described. Environmental, situational and individual factors facilitating burnout have been presented. Methods of preventing and banishing burnout have been described as well as methods of recovering work motivation by building engagement with increased number of positives, have been described. When burnout is counteracted with engagement, three dimensions of burnout are replaced by dimensions of engagement: emotional exhaustion is changed into enthusiasm, bitterness into compassion and empathy, and finally lowered self-efficacy into efficacy and self-competence.
2. Aneta Kożuchowska, Tomasz Zalega
Motivating and the effect of remuneration on employees’ motivation for work – an empirical approach
The setting of employee remuneration has a special role in managing human resources at the operational and strategic levels. At the operational level, remuneration is important for acquiring, stabilizing and motivating the workforce. At the strategic level, it should enable the integration of human resources and thereby the implementation of the organizational strategy, the development of human capital and the creation of corporate culture improving efficiency and ensuring ethical conduct. Motivating employees is more than just a sum of factors intended to create and keep their commitment at the desired level. It rather requires the synergy of variables that complement, strengthen and even correlate with each other. The group of employees to which a well-defined set of incentives is addressed is also important, as the role of particular incentives may vary depending on the situation of an employee. This is the context in which the article analyses (based on Herzberg' two-factor work satisfaction theory) key determinants of motivation for work, such as the perception of one’s autonomy in the workplace, employee’s length of service, the opinion about internal communication and involvement in work, satisfaction with remuneration, firm’s motivation system and motivators for work. The final section contains a summary of the discussion and major conclusions.
3. Maria Kotas
The concept of critical success factors and Resource management approach
In contrast to the classical approach to strategy, in which the sources of success sought primarily in the ability to adapt the organization to the external conditions, Resource management approach recognizes the possibility of success, which lie in the same organization. Key or critical success factors are the resources, skills and organization skills that make it a competitive advantage in a given market at a given time, and may decide to permit it to achieve success in the future. The aim of the article is the analysis of the concept of critical success factors in perspective zasobowego management approach.
4. Piotr Oleksiak
Outplacement as the element of shaping the positive image of the organization on the labour market
The aim od the article is outlining outplacement as one of instruments of making the positive corporate image and subjective treating human resources in the organization. The article is showing basic kinds outplacement and resulting benefits from applying it to the employer and the employee, as well as main crash barriers of applying this instrument. An attention is being returned, that effective application outplacementu requires making his role aware of validities amongst the senior staff and visualising of his positive effect on employees of organizations.
5. Tomasz Zalega
The influence of the financial and economic crisis on the labour market in Poland
The financial and economic crisis which started in the USA toward the end of the first decade of the 21st c. affected the economies of all countries on the Old Continent, including Poland. In fact, a visible economic slowdown driven by global recession reached Poland in 2009. The consequences of the crisis-related phenomena have both micro and macroeconomic character. Regarding the first group, these are mainly a falling level of consumption and consumer adaptive behaviour, while the other group mostly consists of shrinking PKB, rising unemployment (mainly cyclical), more enterprises going bankrupt because of forex options, problems affecting public finances, changes in the consumption structure, deteriorating financial situation of households and changes in their living styles, as well as sinking consumer sentiment.
The article aims to analyse the consequences of decelerating economic growth on the levels of basic macroeconomic indicators characterising the labour market: labour force participation rate, rate of employment, employment structure by economic sector, rate of unemployment and average gross pay in the national economy.
6. Jacek Cheda, Aneta Kaźmierska-Patrzyczna
The influence of administrative judiciary on the functioning of public administration in Poland
The present study is devoted to the influence of administrative judiciary on the functioning of public administration in Poland. The authors presents the principles of administrative judiciary. While describing the present system, the authors also alludes to past developments by describing particularly the activity of Najwyższy Trybunał Administracyjny (Supreme Administrative Tribunal) in the pre-war period. The study offers a detailed analysis of the currently operating Supreme Administrative Court as well as voivodeship administrative courts. Moreover, their scope of responsibilities, their properties and organisational structure are discussed. The paper is concluded by an attempt at evaluating Poland’s administrative courts. In addition, potential directions of change are referred to.
7. Alina Basak
Aspects of professional ethics of police officers
Each social group has its own code of professional ethics. The police, as servants to the society, are expected to be helpful to people, to defend their welfare and, at the same time, to behave with dignity, respecting the trust of the society, as well as following the professional ethics assigned to them. Legality and trust are complex and interrelated issues in the ethics of the police officer. Legality indicates to what extent the actions of the police officer are justified or fair, while trust concerns the belief in the procedural justice. The regulations of professional ethics are to be, by definition, a support for the police officer, and an indicator of the importance of particular regulations that the police officer should act according to. It is in them that the police officer should first look for the answer to moral questions and issues. Only when they are not found there, can he use the norms that are commonly in force in the society, bearing in mind the law and order as well as the good name of the service.
8. Dominik Sypniewski
Regulation and accreditation as a quality improvement tools in higher education in the context of the experience U.S.
There has been a discussion in Poland about improving the quality of higher education for several years. Amends increased the regulatory powers of the Minister of Science and Higher Education and introduced Polish Accreditation Committee - an independent body whose task is to assess the quality of higher education. The paper presents the experience of higher education in the United States, which shows that key factors in improving the quality of higher education are: wide autonomy of universities and independent accreditation system aimed at providing not only quality, but also its improvement. Accreditation system analysis has been carried out on the example of law schools accreditation granted by the American Bar Association.
9. Cezary Tomasz Szyjko
Innovative management in the virtual environment
The era of PC is going into past and new mobile devices present unknown challenges. The publication shows Internet as commonly visualized clouds; hence the term “cloud computing” for computation done through the Internet. With Cloud Computing users can access database resources via the Internet from anywhere, for as long as they need, without worrying about any maintenance or management of actual resources. Besides, databases in cloud are very dynamic and scalable. This article gives the basic concept, defines the terms used in the industry, and outlines the general architecture and applications of Cloud computing. It gives a summary of Cloud Computing and provides a good foundation for understanding of the current technological developments.
10. Jerzy Janczewski
Some Problems of Reverse Logistics Management in The Automotive Services
Growing the environmental knowledge of consumers, the law regulations and economic reasons going to interesting of using the products and raw materials once more. Some problems of reverse logistics are presented in area of managing the parts in automotive service branch. In article are presented the effects of research of possibility of another using in repairs of parts of cars, from damage and destroyed cars.
11. Radosław Kamiński
Foreign and security policy of the European Union – genesis, development and importance for contemporary Europe. Part 1: period 1945 – 1970.
The genesis of the modern world security system dates back to the end of the second
World War II, after which there started to form a new - bipolar balance of power. The current
system of cooperation between Member States of the European Union's foreign policy
and safety is the result of long-term process, which origin dates back to the second
mid-forties of the twentieth century. Its development was based on a number of compromises
concluded between Member States. Common Foreign and Security Policy - established by the Treaty of Maastricht on 7 February 1992 - as a result of painstaking efforts of members of the Union - is an instrument for fostering European identity and independence, promoting peace, security and progress in Europe and in the world. The aim of this paper is to present the process of formation of the CFSP, its objectives and importance in the evolution of contemporary international relations. The first part of the publication encompasses the period from the end of the second World War and the creation of a new European order to the creation of the European Political Community (1945 -1970).