ISSN 1895-5088
e-ISSN 2391-5129
Edward Stawasz
Wprowadzenie
CZĘŚĆ I
PROBLEMY MARKETINGU I OBSLUGI KLIENTA
Stanisława Wilmańska - Sosnowska
Satysfakcja i lojalność klienta jako miary sukcesu rynkowego przedsiębiorstwa.
Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska
Poprawa poziomu logistycznej obsługi klienta jako czynnik konkurencyjności przedsiębiorstw.
Kinga Stopczyńska
Product placement jako nowoczesne narzędzie zintegrowanej komunikacji marketingowej.
Piotr Piestrzyński
Satysfakcja klienta - wykorzystanie metody servqual do oceny jakości wybranych usług turystycznych.
Jan Więcek, Anita Fajczak - Kowalska
Wpływ dochodu i czynników demograficznych na wyposażenie gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania.
Tomasz Zalega
Hierarchizacja potrzeb ludzkich a koncepcje konsumpcji we współczesnej literaturze.
CZĘŚĆ II
PROBLEMY RYNKU PRACY I ZARZĄDZANIA REGIONEM
Andrzej Wasiak
Specyfika zarządzania gminnym zasobem mieszkaniowym miasta Łodzi.
Mirosław Zajdel
Wybrane problemy łódzkiego rynku pracy w okresie transformacji.
CZĘŚĆ III
PROBLEMY GOSPODARKI FINANSOWEJ
Joanna Fila, Katarzyna Szymańska
Venture capital jako innowacyjne źródło finansowania MSP na przykładzie Polski i Niemiec.
Witold Luciński
Rentowność polskiego sektora banków komercyjnych na tle innych krajów.
Bożena Piwowarczyk
Podstawowe aspekty księgowe transakcji sekurytyzacyjnej.
Anna Kruk
Analiza roli i miejsca podatku dochodowego od osób fizycznych na Ukrainie.
CZĘŚĆ IV
PRIORYTETY W ZARZĄDZANIU
Łukasz Prysiński, Justyna Kłys
Przejawy innowacyjności polskich przedsiębiorstw przemysłu odzieżowo - tekstylnego wywołane wykorzystaniem funduszy strukturalnych.
Joanna Damińska , Renata Lisowska
Optymalizacja kształcenia zawodowego w aspekcie Gospodarki Opartej na Wiedzy (GOW).
Joanna Damińska, Izabela Kołodziejczyk-Olczak, Renata Lisowska
Kształcenie w zakresie zarządzania innowacyjnego a wyzwania gospodarki opartej na wiedzy (GOW).
Jacek Nazdrowicz
Bariery i pułapki w procesie podejmowania decyzji.
RECENZJA
Edward Stawasz
Piotr Niedzielski, Katarzyna Rychlik
Kreatywność i innowacje.
CZĘŚĆ I
PROBLEMY MARKETINGU I OBSLUGI KLEINTA
Stanisława Wilmańska-Sosnowska
Satysfakcja i lojalność klienta jako miary sukcesu rynkowego przedsiębiorstwa
Referat prezentuje zjawisko satysfakcji i lojalności konsumenta oraz ich znaczenie w strategii działań rynkowych współczesnego przedsiębiorstwa. Rozważania ujęto w dwie części. Pierwsza omawia istotę satysfakcji jako warunek budowania lojalności. Druga wskazuje konieczność i sposoby kształtowania i umacniania więzi z klientem jako źródło sukcesu rynkowego.
Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska
Poprawa poziomu logistycznej obsługi klienta jako czynnik konkurencyjności przedsiębiorstw
W artykule wskazana została rola logistycznej obsługi klienta w poprawianiu pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Przedstawiono problematykę obsługi klienta jej istotę i determinanty oraz standardy, umożliwiające podniesienie poziomu obsługi klienta.
Kinga Stopczyńska
Product Placement jako nowoczesne narzędzie zintegrowanej komunikacji marketingowej
Zastosowanie nowych narzędzi w komunikacji marketingowej to w chwili obecnej już nie fanaberia właściciela marki, ale niemal jego obowiązek. Ewolucja postaw klienta, jego zaangażowanie w to co dzieje się na rynku nie pozostawia firmom zbytniego pola do popisu, tym bardziej, iż klienci staja się coraz bardziej oporni jeśli chodzi o podatność na wpływ zintegrowanej komunikacji marketingowej. Panaceum na tego rodzaju kłopoty może się okazać wykorzystanie product placement, czyli tak jak przestawiono to w artykule mniej inwazyjnej formy kontaktu z klientem. O niezaprzeczalnych sukcesach product placement na rynku promocyjnym świadczyć może chociażby fakt, jak wielu producentów filmowych decyduje się na taki mariaż filmu z produktem, co więcej największe marki wręcz walczą o to by stać się elementem, wielokrotnie kluczowym filmu, serialu, gry komputerowej.
Piotr Piestrzyński
Satysfakcja klienta - wykorzystanie metody servqual do oceny jakości wybranych usług turystycznych
W artykule autor przedstawił wyniki badania jakości usług świadczonych przez hotele w Polsce i w Słowacji przeprowadzonego metodą servqual. W badaniach została wyodrębniona luka doskonałości
Badania ankietowe zostały przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia 2007 roku wśród 70 osób. Podmiotem badań byli studenci polscy i słowaccy korzystający z usług hoteli na terenie własnych krajów.
Jan Więcek, Anita Fajczak-Kowalska
Wpływ dochodu i czynników demograficznych na wyposażenie gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania
W artykule przedstawiono zmiany w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania w latach 1993 - 2005. Do tego celu wykorzystano model tendencji rozwojowej. Zweryfikowano hipotezy dotyczące wpływu dochodu i czynników demograficznych zdefiniowanych jako przeciętna liczba osób w gospodarstwie lub jako przeciętna liczba jednostek konsumpcyjnych. Do tego celu (weryfikacji tych hipotez) zastosowano ekonometryczne modele przyczynowo - skutkowe.
Tomasz Zalega
Hierarchizacja potrzeb ludzkich a koncepcje konsumpcji we współczesnej literaturze
W artykule zaprezentowano problematykę potrzeb człowieka oraz hierarchizacji potrzeb konsumpcyjnych. Dużo uwagi poświęcono sprecyzowaniu zakresu treściowego pojęcia "potrzeba". Owa konieczność jest spowodowana różnorodnością spotykanych w literaturze definicji, a także utożsamiania tego terminu z pokrewnymi kategoriami, jak: motywy, aspiracje czy pragnienia. Podjęto również próbę uogólnienia istniejących koncepcji i wskazania na różnorodność teorii wyjaśniających zachowania konsumentów w dziedzinie podejmowania decyzji konsumpcyjnych, mających na celu zaspokojenie w jak najlepszy sposób odczuwanych przez konsumenta potrzeb.
CZĘŚĆ II
PROBLEMY RYNKU PRACY I ZARZĄDZANIA REGIONEM
Andrzej Wasiak
Specyfika zarządzania gminnym zasobem mieszkaniowym miasta Łodzi
Zarządzanie zasobem mieszkaniowym na terenie Łodzi ulega nieustannym zmianom. Przyczyną tych zmian jest z jednej strony konieczność dostosowania struktur i zadań jednostek zarządzających do obowiązującego prawodawstwa, ale również poszukiwanie adekwatnych rozwiązań w stosunku do sytuacji gospodarczej i społecznej. Zmiany w zasadach gospodarowania nieruchomościami (rosnący rynek nieruchomości prywatnych), wynajmu lokali mieszkalnych (uwolnienie czynszów), przyznawania dodatków mieszkaniowych (początkowo zadanie współfinansowane z budżetu państwa, obecnie zadanie własne gminy), funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych (konkurencja ze strony indywidualnych zarządców i wyspecjalizowanych podmiotów gospodarczych) określiły obecne ramy funkcjonowania gminnych zakładów zarządzających.
Celem artykułu jest przedstawienie zastosowanych na terenie Miasta Łodzi rozwiązań w zarządzaniu gminnym zasobem mieszkaniowym. W artykule przedstawiono strukturę i zadania jednostek organizacyjnych Miasta, realizujących zadania w zakresie zarządzania nieruchomościami. Scharakteryzowano sposób zarządzania nie tylko własnością komunalną, ale również nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych i budynków prywatnych.
Mirosław Zajdel
Wybrane problemy łódzkiego rynku pracy w okresie transformacji
Proces społeczno-ekonomicznej transformacji w Polsce generuje dużo zmian zarówno o lokalnym jak i ogólnokrajowym charakterze.
Opracowanie dotyczy analizy wybranych aspektów łódzkiego rynku pracy. Omówiono m.in. różnorodne zagadnienia związane ze stanem i strukturą zatrudnienia, bezrobocia oraz wakatów w Łodzi. Charakterystycznymi cechami tych zagadnień są m.in.: pewien spadek liczby pracujących w lokalnej gospodarce oraz pewien zmniejszający się udział zatrudnionych w sektorze przemysłowym, a zarazem wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym. Ponadto następujące problemy badawcze zostały uwzględnione: poziom i struktura bezrobocia, wybrane problemy grup rynku pracy, napływ i odpływ z bezrobocia.
W opracowaniu wykorzystano dane statystyczne i informacje Urzędu Statystycznego w Łodzi oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie. Dane były pomocne dla analizy rynku pracy w Łodzi. Należy zauważyć także, iż różne dociekania odnośnie lokalnego łódzkiego rynku pracy są sprawą otwartą. Stąd wydaje się, iż celowe jest kontynuowanie badań z tego zakresu.
CZĘŚĆ III
PROBLEMY GOSPODARKI FINANSOWEJ
Joanna Fila, Katarzyna Szymańska
Venture Capital jako innowacyjne źródło finansowania MSP na przykładzie Polski i Niemiec
Rozwój gospodarki światowej wymusza na przedsiębiorstwach znalezienia nowych źródeł finansowych. W konsekwencji tego tworzy się nowa struktura finansowania, która implikuje powstawanie nowych instrumentów oraz zmiany w instytucjach finansowych, takich jak banki, fundusze kapitałowe czy giełdy. Pozyskanie kapitału, a szczególnie kapitału na sfinansowanie innowacyjnych przedsięwzięć, jest jednak dla wielu podmiotów trudne lub nawet całkowicie niemożliwe. Przedsiębiorstwa nieposiadające zdolności emisyjnej muszą szukać innych możliwości finansowania.
Private Equity/Venture Capital (PE/VC) jest kapitałem pochodzącym z rynku pozagiełdowego. Znaczenie tego sektora finansowego w Polsce systematycznie rośnie, choć rozwój instytucji składających się na jego strukturę i zakres oferowanych przez nie usług znacznie odbiega od poziomu wyznaczonego przez kraje Europy Zachodniej w tym Niemcy. Następne lata pokarzą rozwój tego źródła finansowego nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.
Witold Luciński
Rentowność polskiego sektora banków komercyjnych na tle innych krajów
Polski sektor bankowy przeżywa okres prosperity. Obok poprawy organizacji i funkcjonowania banków na taki stan wpływają ogólnie dobre wyniki całej gospodarki, wzrost zamożności społeczeństwa, wzrost inwestycji, dobra koniunktura na rynkach zagranicznych i inne jeszcze czynniki. Jednym z efektów jest wzrost rentowności całego sektora banków komercyjnych. Najczęściej przytaczane to ROA i ROE. Ich poziom jest więcej niż zadowalający w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Niestety w parze nie idą inne miary takie jak wielkość zysku czy aktywów przypadających na jednego zatrudnionego. W tych miarach wydajności zajmujemy zdecydowanie odległe pozycje, co skłania do wniosku, że wzrost rentowności całego sektora banków komercyjnych odbywa się droga ekstensywną.
Bożena Piwowarczyk
Podstawowe aspekty księgowe transakcji sekurytyzacyjnej
Artykuł prezentuje istotę procesu sekurytyzacji aktywów, a także omawia podstawowe problemy natury księgowej związane z tą transakcją w kontekście ich wpływu na efektywność powyższej procedury.
Anna Kruk
Analiza roli i miejsca podatku dochodowego od osób fizycznych na Ukrainie
W artykule zastało przedstawiono badania dotyczące roli i miejsca podatku dochodowego od osób fizycznych w systemie podatkowym Ukrainy. Ocena była skupiona na przeprowadzonej reformie dotyczącej zmiany progresywnego systemu opodatkowania dochodów osób fizycznych na proporcjonalny. Analiza obejmowała wysokość wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych na tle produktu krajowego brutto, ogólnych dochodów budżetu państwa, w tym łącznych dochodów podatkowych Ukrainy. Również została dokonana ocena wagi podatku dochodowego w relacji do innych głównych podatków państwa.
CZĘŚĆ IV
PRIORYTETY W ZARZĄDZANIU
Łukasz Prysiński, Justyna Kłys
Przejawy innowacyjności polskich przedsiębiorstw przemysłu odzieżowo-tekstylnego wywołane wykorzystaniem funduszy strukturalnych
Artykuł ujmuje najważniejsze zmiany jakościowe, jakie zachodzą w polskich przedsiębiorstwach przemysłu odzieżowo - tekstylnego pod wpływem obecności Polski w Unii Europejskiej. Autorzy stawiają tezę, że występuje wąska grupa firm tekstylnych, które postawiły na fundusze strukturalne. Dzięki środkom z UE można zauważyć liczne przejawy innowacyjności, które pozwalają tym firmom wygrywać konkurencję wewnętrzną oraz sprawnie funkcjonować pomimo napływu towarów z zagranicy.
W pierwszej części przedstawiono możliwości pozyskania środków finansowych UE na inwestycje. Część druga zawiera opis głównych zmian jakościowych firm odzieżowo - tekstylnych spowodowanych bezpośrednio i pośrednio wykorzystaniem środków unijnych.
Joanna Damińska, Renata Lisowska
Optymalizacja kształcenia zawodowego w aspekcie gospodarki opartej na wiedzy (GOW)
Z punktu widzenia kształcenia zawodowego niezwykle ważnym aspektem jest podaż oraz popyt na rynku pracy. Narzędziem pozwalającym na określenie tego zapotrzebowania na pracę jest monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowe.
W artykule przedstawiona została analiza sytuacji na rynku pracy w województwie mazowieckim. Obejmuje ona dane o stanie bezrobocia jaki i ofert pracy w tym regionie z dwóch okresów czasu: 2004r. i 2006r. z uwzględnieniem rankingu zawodów deficytowych i nadwyżkowych.
Rankingi przedstawione w artykule mogą pomóc absolwentom szkół gimnazjalnych oraz średnich w przyszłym wyborze kierunku kształcenia tak aby zaspokoić zapotrzebowanie na rynku pracy w regionie mazowieckim.
Joanna Damińska, Izabela Kołodziejczyk-Olczak, Renata Lisowska
Kształcenie w zakresie zarządzania innowacyjnego a wyzwania gospodarki opartej na wiedzy (GOW)
Gospodarka wiedzy jest przyszłością i kierunkiem, do którego zmierza współczesna ekonomia. To wiedza i kwalifikacje stają się obecnie źródłem długookresowej i możliwej do utrzymania przewagi konkurencyjnej. Rozwój społeczeństwa informacyjnego wymaga zmian struktury kwalifikacyjno-zawodowej pracowników.
Artykuł ten w oparciu o badania ankietowe przeprowadzone w Polsce przedstawia oczekiwania pracodawców w stosunku do absolwentów uczelni i innych szkół wskazując "luki edukacyjne". Zasygnalizowany problem może stać się pewna przesłanką do powstawania nowych kierunków kształcenia zaspakajających potrzeby pracodawców zgodnie z rozwojem społeczeństwa wiedzy.
Jacek Nazdrowicz
Bariery i pułapki w procesie podejmowania decyzji
Artykuł ten prezentuje bariery oraz pułapki jakie mogą się w procesie podejmowania decyzji pojawić. Mają one negatywny wpływ na wybór optymalnego i racjonalnego rozwiązania problemu, a także ujawniają wady zarówno organizacji jak i decydenta. Autor podaje również kilka sposobów na pokonywanie barier i unikanie pułapek.
PART I
Stanisława Wilmańska-Sosnowska
Satisfaction and customer loyalty as the measure of the company market success
The paper presents the meaning of the satisfaction and customer loyalty as well as their role in the strategy of market activities of contemporary enterprise.
The considerations are divided into two parts. The first one is focused on the satisfaction as the condition of loyalty building. The second one discusses the necessity and the ways of creating and improving the relationship with the customer as the source of market success.
Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska
Improvement of logistic service as an indicator of enterprises' competitiveness
The article presents the role of logistic service of customer in improving competitive position of enterprise. The topic of customer service was introduced - its essence and determinants as well as standards which increase the level of customer service.
Kinga Stopczyńska
Product Placement as modern tool of the integrated marketing communication
Applying new tools in the integrated marketing communication is now no longer caprice of the owner of the brand, but almost his duty. The evolution of attitudes of the customer, investing him in what is happening on the market aren't leaving an excessive chance to display their skills to companies, all the more, that customers become oneself more and more resistant of as regards the susceptibility to the influence integrated marketing communication. Panacea to that kind of trouble can turn out to be the product placement, that is, as it was presented in the article, the less invading form of the contact with the customer. Undeniable success of product placement on the promotional market makes many film producers decide on such a matrimony of the film with the product, what's more the greatest brands are fighting to become the element, repeatedly crucial of the film, series, the computer games.
Piotr Piestrzyński
Satisfaction of customer - utilization of method servqual to evaluate the quality of chosen tourist services
In this article the author presented the results of quality assessment investigation of services in hotels in Poland and in Slovakia with the use of method servqual.
In investigations a gap of perfection was distinguished after calculation of differences between opinion of service and desirable level of service.
The survey was carried out between March and April of 2007 among 70 people. The subject of the survey were Polish and Slovak students using hotel services on the terrain of their own countries.
Jan Więcek, Anita Fajczak-Kowalska
Influence of income and demographic factors on equipment of house holds in permanent used goods
In the article changes of equipment of house holds in permanent used goods in years 1993-2005 were presented. To aim this target the model of developing tendency was used. Hypothesis concerning income and demographic factors defined as average number of people in the house hold or as average number of consumptioning units. To verify this hypothesis econometric reason-result models were used.
Tomasz Zalega
The hierarchization of human needs and modern concepts of consumption theories
The article discusses human needs and the hierarchization of person's needs as a consumer. Much effort was taken to specify the notional scope of the term "need", because its definitions provided in the literature are diverse and the term itself is equated with relative categories, such as motivations, aspirations, or desires. In addition, the article endeavours to generalize the existing concepts and to indicate the variety of theories built to explain consumers' behaviour as regards their taking of decisions that are supposed to meet needs felt by the consumers as well as possible.
PART II
Andrzej Wasiak
Specificity of managing communal housing estate in the city of Lodz
Management of communal housing estates in Lodz is subject to continuous changes. These changes are the result of the need to bring the organisational structure and duties of the management units in line with current legislature but also to find solutions that meet the requirements of social and economic situation. Current framework for operation of communal management units led to amending the principles of administering real estate (growing real estate market), apartment lease (deregulation of rental fees), housing subsidies (initially partly financed by the state, now entirely financed by the municipality), and operation of housing co-operatives (competition from individual administrators and specialised companies).
This article aims to present the solutions in housing estate management implemented in the city of Lodz. The article presents the structure and duties of the city's organisational units responsible for real estate management. In addition to communal property management, managing of housing co-operatives' property and private buildings was also characterised.
Mirosław Zajdel
Selected problems of the labour market of Łódź in transformation period
The process of socio-economic transformation in Poland generates many changes both of local and national character. In this situation, the role of the Łódź labour market undergoes a constant evolution.
This paper concerns the analysis of the selected aspects of the labour market of Łódź. The main goal is to present various problems concerning the condition and the structure of employment, unemployment and vacats in Łódź. The characteristic features of these problems include among others, some drop in the number of persons employed in the local economy and a diminishing share of employees in the industrial sector accompanied by a growing share of persons engaged in services, as well as growing employment in the private sector. Moreover, the following research problems have been distinguished: the level and structure of unemployment, the selected problems of groups concerning the local labour market, the inflow and outflow from unemployment.
The report is based on statistical data and informations provided by the Provincial Statistical Office in Łódź and the Provincial Labour Office, as well as by the Central Statistical Office in Warszawa. The data were helpful when analyzing the labour market of Łódź. It should be noted also that a number of different issues connected with the Łódź local labour market are open. Hence, it would seem advisable to continue the research in this field.
PART III
Joanna Fila, Katarzyna Szymańska
Venture Capital as innowations in financial assistance in Poland and Germany
A lot of entrepreneurs seek capital for their companies. They have a number of sources to choose from. While the majority go for bank credit, some attract trade investors to inject capital, and others sell their company's shares on the stock exchange. Another attractive way involves Private Equity/Venture Capital financing.
This article presents the genesis of PE/VC market in Poland and Germany, especially a public support and financial assistance important for its growth and development.
Witold Luciński
Profitability of the Polish sector of commercial banks in comparison with other countries
Polish banking sector is booming. Apart from improvement of organization and functioning of banks as themselves, their generally good condition results from spectacular achievements of entire national economy which causes increase of wealth, strong growth of investments, good current economic climate as far as import and export are concerned and others. One of effects is overall increment of profitability of banking sector as a whole. The most popular indices such as ROA and ROE achieved more than satisfactory levels even when compared with the European Union. Unfortunately other measures such as net profit and total assets per employed person are on very low level which places Poland on the last position among EU25 countries. It induces to conclusion, that overall increment of profitability of Polish banking system follows extensive way.
Bożena Piwowarczyk
The basic book-keeping entries problems of asset securitization
The article presented the essence of asset securitization process and some basic book-keeping problems, which it involves. It also showed the influence of these aspects for the efficiency of asset securitization.
Anna Kruk
The place and value of the income tax in the Ukrainian tax system
The article presents the analysis of the income tax place and value in the Ukrainian tax system. The issue is mostly based on the reform, which was carried out recently and which changed the progressive tax system to proportional. In the article the level of the income tax receipts is analyzed in comparison to gross national product, general state budget income and total tax income. The income tax weight was valued with regard to other main state taxes as well.
PART IV
Łukasz Prysiński, Justyna Kłys
Symptoms of innovations of Polish firms in apparel and textile industry caused by structural founds
The article shows most important quality changes in Polish firms of apparel and textile industry influenced by access to the European Union. The thesis of the article was to show that there is a small group of firms in apparel and textile industry that rise structural founds. One can see many symptoms of innovative policy in firms that rise founds of UE, which helps them win the domestic competition and the inflow of stock from abroad.
The first part specifies possibilities of gaining structural founds for the investment process. The second part contains descriptions of main quality changes in apparel and textile industry indirectly and directly influenced by structural founds.
Joanna Damińska, Renata Lisowska
Optimisation of vocational training in the aspect of knowledge-based economy
From the point of view of vocational training, supply and demand on the labour market are extremely significant aspects. The tool that can help assess such employment demand is monitoring the deficit and surplus jobs.
The article presents an analysis of the situation on the labour market in the Mazowieckie voivodship. The analysis includes unemployment data as well as job offers in this region from the period of 2004 - 2006 taking into account especially a ranking of the deficit and surplus jobs.
The rankings presented in the article can help graduates of junior secondary and secondary school in their decisions concerning their further education so that the employment needs can be satisfied in the Mazowiecki region.
Joanna Damińska, Izabela Kołodziejczyk-Olczak, Renata Lisowska
Education in the scope of innovative management vs the challenges of knowledge-based economy
The knowledge industry is the future and the direction the modern economy is aiming at. Knowledge and qualifications are currently becoming a source of competitive edge that can be maintained over a long period of time. Development of information-based society requires changes in the professional structure of employees' qualifications.
This article presents employers' expectations of university graduates or graduates of other schools indicating 'educational gaps' and is based on a survey research carried out in Poland. The problem that is signaled in the article can become a reason why new educational trends and fields of studies should be offered in order to meet employers' needs in accordance with the development of information-based society.
Jacek Nazdrowicz
Barriers and traps in decision making process
This article presents barriers and traps, which can appear in decision making process. They have negative influence on optimal and rational problem solving, and also disclose disadvantages both of organization and decision-maker. An author also gives some ways to overcome barriers and to avoid traps.