ISSN 1895-5088
e-ISSN 2391-5129
Wprowadzenie
CZĘŚĆ I. ZARZĄDZANIE ORGANIZACJAMI I ZASOBAMI LUDZKIMI
Serhij Hushko
Regulation of statutory audit in the European Union
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_13-22
Zenon Ślusarczyk
Rola negocjacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem w relacjach z kontrahentami
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_23-29
Zenon Ślusarczyk
Charakterystyka zarządzania ubezpieczeniami społecznymi w Polsce
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_31-44
Zenon Ślusarczyk
Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy na przykładzie unijnych programów Kapitał Ludzki i Erasmus
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_45-55
Kamila Lasocińska, Kamila Witerska, Andrzej Zbonikowski
Coaching skills of adult education professionals
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_57-73
CZĘŚĆ II. LOGISTYKA I ZARZĄDZANIE TRANSPORTEM
Jerzy Janczewski
Logistyka zwrotna w łańcuchu dostaw
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_77-88
Bartłomiej Stopczyński
Chmura produktowa innowacją zmieniającą oblicze produktu na przykładzie samochodu
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_89-99
Danuta Janczewska
Zapewnienie bezpieczeństwa żywności w logistycznych procesach zaopatrzeniowych oraz magazynowania na przykładzie przemysłu cukierniczego
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_101-112
Jerzy Janczewski
Warsztaty samochodowe w perspektywie nadchodzącej ewolucji transportu i zmian w mobilności indywidualnej
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_113-125
Część iii. Ekonomia i zrównoważony rozwój
Tomasz Zalega
Economics of Sustainable Development as a Trend in Modern Economics: An Overview
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_129-156
Tomasz Zalega
The Concept of Homo Economicus in Economic Theory: An Outline of the Evolution
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_157-176
CZĘŚĆ IV. ZARZĄDZANIE W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
Radosław Kamiński
Uprawnienia, kompetencje i odpowiedzialność wojewody w zakresie stanów nadzwyczajnych
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_179-190
Radosław Kamiński
Zarządzanie kryzysowe w gminie jako element instytucjonalnego systemu bezpieczeństwa wewnętrznego. Prawne podstawy, zasady, aktualne rozwiązania
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_191-205
CZĘŚĆ V. RECENZJE. SPRAWOZDANIA Z KONFERENCJI
Mariusz Portalski, Monika Rutkowska-Ryciak
Sesja naukowa pt. „Przewaga dzięki informacji”, Płock, 19 kwietnia 2016 r.
Uregulowania dotyczące audytu w Unii Europejskiej
Artykuł dotyczy polityki regulacyjnej audytu, którego celem jest wzmocnienia zaufania do europejskich rynków finansowych i zapewnienie płaszczyzny międzynarodowej współpracy w warunkach funkcjonowania gospodarki informacyjnej. Ogólne wymagania dotyczące UE, określenia strategii docelowej audytu oraz metod badań mają na celu stworzenie struktur niezbędnych do zapewnienia jakości samego badania i wzrostu zaufania do organów kontrolnych.
Autor zbadał szereg aktów prawnych Unii Europejskiej, zwrócił uwagę na przejrzystość informacji będącą wynikiem systematyzacji informacji finansowych podawanych do wiadomości publicznej przez przedsiębiorstwa europejskie a w konkluzji stwierdził, że harmonizacja działań kontrolnych jest krokiem we właściwym kierunku w zakresie ładu korporacyjnego i ochrony interesów potencjalnych inwestorów na rynku europejskim
Słowa kluczowe: rynki finansowe, audyt, Unia Europejska.
Rola negocjacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem w relacjach z kontrahentami
Artykuł prezentuje rolę negocjacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem w relacjach z kontrahentami. Przytoczono definicje negocjacji jako proces rozwiązywania zaistniałego konfliktu między dwoma lub więcej stronami i określono je jako rozmowę nad dzielącymi strony podejściami w danej kwestii i próbę porozumienia i określenia dalszej współpracy. Proces negocjacji ma pewną strukturę składającą się z przygotowania rozpoczęcia rozmów, ich przebiegu, zamknięcia rozmów w postaci uzyskanego porozumienia. W podsumowaniu stwierdzono, że znajomość zasad negocjowania przyczynia się do osiągania założonych celów a najczęstszymi powodami negocjacji są: konflikty interesów między podmiotami; trudności w ich rozwiązywaniu za pomocą zwykłych procedur handlowych i administracyjnych.
Słowa kluczowe: negocjacje, konflikty, nieporozumienia, style negocjacji, mediacje, komunikowanie.
Charakterystyka zarządzania ubezpieczeniami społecznymi w Polsce
Celem artykułu jest omówienie podstawowych zagadnień dotyczących zarządzania ubezpieczeniami społecznymi przez instytucje państwowe, głównie w aspekcie prawnych regulacji tego zarządzania. Uczyniono to poprzez charakterystykę zarządzania podstawowymi rodzajami ubezpieczeń. Ubezpieczenia społeczne są podstawowym instrumentem stosowanym przez państwo w ramach polityki socjalnej. Są one regulowane przez normy prawa publicznego. Przez przedmiot ubezpieczenia rozumie się niezawiniony brak dochodu, powstały w wyniku zarówno zdarzeń losowych, jak również szczególnych sytuacji rodzinnych.
Słowa kluczowe: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenia chorobowe, ubezpieczenia wypadkowe.
Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy na przykładzie unijnych programów Kapitał Ludzki i Erasmus
W artykule scharakteryzowano unijne programy Kapitał Ludzki i Erasmus i ich wpływ na rozwój społeczeństwa wiedzy, który jest zasadniczym wyzwaniem dla UE i Polski w warunkach globalizacji, sprostania konkurencji poprzez unowocześnianie gospodarek, tworzenia i wdrażania nowych technologii i produktów. W konkluzji stwierdzono, że w odpowiedzi na te wyzwania w Unii przyjęto strategię lizbońską i Europa 2020 oraz szereg programów operacyjnych, w tym Kapitał Ludzki wspierający rozwój szkolnictwa wyższego, podnoszenia jakości kształcenia, wynalazczości, itd. W przypadku Polski wykorzystanie dotacji z tego programu jest jeszcze niedostateczne, wymaga większego zaangażowania szkół wyższych, kadry naukowej.
Słowa kluczowe: społeczeństwo oparte na wiedzy, Program Kapitał Ludzki, Program Erasmus.
Umiejętności coachingowe edukatorów osób dorosłych
W artykule przedstawiono badania prowadzone w ramach projektu europejskiego Coach4You - COACH4U, realizowanego w latach 2014 - 2015 przez konsorcjum sześciu krajów europejskich: Szwecji, Polski, Bułgarii, Cypru, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Badana grupa składała się z 136 osób (81 kobiet, 55 mężczyzn): nauczycieli, edukatorów, trenerów. Przedmiotem badań były umiejętności coachingowe niezbędne do efektywnej pracy z dorosłymi uczniami, oparte na kompetencjach kluczowymi ICF; badane umiejętności określono jako: pełny udział w interakcji i zdolność skupienia się na drugiej osobie; odnoszenie się do zasobów osób uczących się; umiejętności komunikacyjne; kreatywność - elastyczność myślenia, otwartość; stosowanie metod i narzędzi coachingowych; konstruktywne mierzenie się z wyzwaniami. Badanie wykazało, iż poziom umiejętności coachingowych plasuje się u nauczycieli na średnim poziomie, co implikuje potrzebę doskonalenia w tym obszarze. Szczególnie duże potrzeby szkoleniowe zostały zidentyfikowane w następujących obszarach: umiejętności komunikacyjne, kreatywność (elastyczność myślenia, otwartości) oraz wykorzystanie metod i narzędzi coachingowych. Porównanie z przedstawicieli poszczególnych krajów wskazało na najwyższy poziom kompetencji u osób z Wielkiej Brytanii, a najniższy (i tym samym, najwyższą potrzebę szkoleniową) u badanych z Cypru.
Słowa kluczowe: kompetencje kluczowe, umiejętności coachingowe, edukacja dorosłych.
Logistyka zwrotna w łańcuchu dostaw
W artykule zaprezentowano dwa charakterystyczne obszary logistyki zwrotnej związanej z procesami sprzedaży i użytkowania produktów i procesami po ich użytkowaniu. Przeprowadzono analizę zwrotów i form logistyki zwrotnej i przedstawiono wyniki badań ankietowych, które dają pogląd na częstość występowania poszczególnych rodzajów zwrotów produktów pomiędzy poszczególnymi uczestnikami wymiany łańcucha dostaw (firma−firma) a końcowym użytkownikiem (firma−konsument). Zwrócono również uwagę na główne problemy zarządzania strumieniami powrotnymi wynikające z różnorodności produktów.
Słowa kluczowe: logistyka zwrotna, łańcuch dostaw, zwroty produktów.
Chmura produktowa innowacją zmieniającą oblicze produktu na przykładzie samochodu
Rozwój Internetu i nowoczesnych technologii skutkuje przekształcaniem się formy poszczególnych produktów dostępnych na rynku. Sam Internet przekształca się w tzw. Internet 3.0 (Internet Rzeczy). Jednocześnie wybrane produkty ulegają transformacji do tzw. inteligentnych produktów usieciowionych. Charakteryzują się one stałym dostępem do Internetu, który wykorzystują w codziennym funkcjonowaniu, usieciowieniem oraz pewną autonomią funkcjonowania. W produktach tych rośnie znaczenie elementów wirtualnych (system operacyjny, aplikacje, chmura produktowa), spada znaczenie elementów tradycyjnych. Samochód jest jednym z produktów, którego forma ulega transformacji w inteligentny produkt sieciowy. W artykule autor stawia pytanie, w jakim stopniu Internet wpływa na formę produktu jakim jest samochód. Celem artykułu jest określenie, w jakim kierunku ewoluują samochody pod wpływem ewolucji samego Internetu. Źródłem informacji w celu uzyskania tej odpowiedzi będzie dostępna literatura przedmiotu.
Słowa kluczowe: Internet, chmura produktowa, innowacje, sieciowy produkt.
Zapewnienie bezpieczeństwa żywności w logistycznych procesach zaopatrzeniowych oraz magazynowania na przykładzie przemysłu cukierniczego
Przedsiębiorstwa produkcyjne w realizacji swoich zamierzeń rynkowych przykładają duże znaczenie do logistycznych procesów zaopatrzeniowych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności podczas realizacji procesów zaopatrzeniowych niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków transportu oraz przechowywania surowców, materiałów oraz innych środków niezbędnych w produkcji. Na przykładzie przemysłu spożywczego można stwierdzić, iż najważniejszym celem przedsiębiorstw stanowi zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Celem artykułu jest przedstawienie systemu zarządzania jakością HACCP w zarządzaniu logistyką zaopatrzenia. W artykule zostały zaprezentowane studia literaturowe oraz badanie typu case study na przykładzie procesu magazynowania w przedsiębiorstwie cukierniczym zarządzającym jakością w oparciu o system HACCP. Badania prowadzono metodą obserwacji uczestniczącej, metodą case study oraz dyskusji z ekspertami.
Słowa kluczowe: zarządzanie jakością, bezpieczeństwo żywności, HACCP, logistyka zaopatrzenia, logistyka magazynowania.
Warsztaty samochodowe w perspektywie nadchodzącej ewolucji transportu i zmian w mobilności indywidualnej
W artykule zaprezentowano perspektywę nieustannie zbliżającej się ewolucji transportu i zmian w mobilności indywidualnej i wynikające z niej czynniki mające wpływ na sektor warsztatów samochodowych. Do czynników tych zaliczono pozyskiwanie nowej wiedzy i umiejętność korzystania z rosnącej liczby informacji, uzupełnianie i aktualizowanie nowoczesnego sprzęt serwisowego, zmiany w procesach obsługi klienta, wzrost świadomości ekologicznej, praktykowanie strategii zapobiegania awarii, konsolidacja i szeroko rozumiana współpraca z innymi warsztatami, kompleksowa oferta usług a także stała dyspozycyjność.
W posumowaniu wyrażono pogląd, że samochód nadal będzie stanowił główny środek, zarówno transportu indywidualnego, jak i zbiorowego. Brakuje przesłanek wskazujących na to, że w najbliższej przyszłości może być wyeliminowany z użycia i zastąpiony przez inne środki.
Słowa kluczowe: warsztat samochodowy, ewolucja transportu, indywidualna mobilność.
Ekonomia zrównoważonego rozwoju jako jeden z nurtów współczesnej ekonomii - zarys problematyki
Koncepcja rozwoju zrównoważonego, a co za tym idzie rozwój ekonomii zrównoważonego rozwoju, stała się przedmiotem wzmożonego zainteresowania naukowców i kręgów biznesu po pierwszej Konferencji ONZ w Sztokholmie w 1972 r., a następnie po drugim Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro dwie dekady później. To właśnie na drugim Szczycie Ziemi, którego hasłem przewodnim było "Środowisko i Rozwój", a w którym uczestniczyły oficjalnie 172 państwa i około 2400 osób z organizacji pozarządowych, za najistotniejsze przyczyny narastania globalnych problemów rozwojowych uznano niezrównoważoną konsumpcję i produkcję. Zaczęto poszukiwać modeli zrównoważonego i stabilnego rozwoju gospodarki, uwzględniając ochronę ekosystemów przed nadmierną eksploatacją i uwarunkowania ekologiczne działalności człowieka. Proces ten, nieprzypadkowo, zbiegł się w czasie z rozwojem ekonomii zrównoważonego rozwoju.
Celem artykułu jest przybliżenie Czytelnikowi obszaru zainteresowań ekonomii zrównoważonego rozwoju oraz przedstawienie jej historycznych korzeni. Zaprezentowane w opracowaniu zagadnienia nie opisują całego jej spektrum, a jedynie wybrane elementy. Struktura opracowania jest następująca: W pierwszej części tekstu skupiono się na genezie, pojęciu oraz wyjaśnieniu zasad, celów i ładów rozwoju zrównoważonego, a następnie na omówieniu zależności między rozwojem zrównoważonym a zrównoważoną produkcją i konsumpcją. Natomiast w dalszej części omówiono pojęcie i założenia ekonomii zrównoważonego rozwoju oraz homo sustinens jako podstawową koncepcję, na której opiera się istota ekonomii zrównoważonego rozwoju.
Słowa kluczowe: rozwój zrównoważony, ekonomia zrównoważonego rozwoju, ekorozwój, homo sustinens, środowisko.
Koncepcja homo oeconomicus w teorii ekonomii: Zarys ewolucji
Ewolucja i postęp, jakie w ostatnich pięciu dekadach dokonały się w naukach ekonomicznych, dają teoretyczne podstawy do zmiany paradygmatu homo oeconomicus. Obecnie ekonomia ulega ciągłemu poszerzaniu i wewnętrznemu zróżnicowaniu, łącząc się w swoich rozważaniach z innymi naukami społecznymi, głównie z psychologią, socjologią i filozofią. W ramach interdyscyplinarnej wymiany wyłaniają się nowe metodologie i ujęcia nauki, w kierunku bardziej holistycznego spojrzenia na procesy gospodarcze i funkcjonowanie podmiotów na rynku. Tym samym coraz częściej odchodzi się od klasycznego aksjomatu człowieka racjonalnego na rzecz człowieka emocjonalnego. Takie podejście zaowocowało pojawieniem się alternatywnych sposobów pojmowania homo oeconomicus.
Celem artykułu jest zarysowanie koncepcji homo oeconomicus. Przedstawione w opracowaniu zagadnienia nie opisują całego jej spektrum, a jedynie wybrane elementy. W pierwszej części tekstu skupiono się na genezie i elementach koncepcji homo oeconomicus. W dalszej części artykułu omówiono najważniejsze zarzuty kierowane wobec analizowanej koncepcji, a także przedstawiono najważniejsze alternatywne sposoby pojmowania homo oeconomicus.
Słowa kluczowe: homo oeconomicus, racjonalność, homo bi-oeconomicus, homo satisfaciendus, homo sociologicus, homo socio-oeconomicus, homo sustinens, homo sapiens oeconomicus, homo reciprocans.
Uprawnienia, kompetencje i odpowiedzialność wojewody w zakresie stanów nadzwyczajnych
Wojewoda – jako organ administracji rządowej – jest przykładem unikatowej i w wielu punktach bardzo specyficznej regulacji podmiotu publicznego o uprawnieniach władczych. Segment jego prerogatyw stanowią uprawnienia w zakresie stanów nadzwyczajnych i zarządzania kryzysowego, podkreślające znaczenie tego organu w systemie administracji publicznej, a – zdaniem wielu autorów - przesądzające o ratio legis instytucji wojewody. Celem artykułu jest przybliżenie kompetencji wojewody w tym zakresie oraz przedstawienie sposobów wykonywania zadań ustawowych w przypadku wprowadzenia na terenie państwa jednego ze stanów nadzwyczajnych.
Słowa kluczowe: zarządzanie kryzysowe, administracja publiczna, stany nadzwyczajne, wojewoda.
Zarządzanie kryzysowe w gminie jako element instytucjonalnego systemu bezpieczeństwa wewnętrznego. Prawne podstawy, zasady, aktualne rozwiązania
Współczesny świat nie jest pozbawiony odczuwalnych i realnych zagrożeń. Mogą być one wywołane postawą i działalnością człowieka lub wskutek kataklizmów naturalnych. Powszechność terminu bezpieczeństwa sprzyja zróżnicowanemu pojmowaniu zagrożeń i przeciwdziałania im. Celem artykułu jest przybliżenie podstaw prawnych i założeń dotyczących zarządzania kryzysowego na poziomie gminy jako element instytucjonalnego systemu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Artykuł przedstawia strukturę zarządzania kryzysowego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem zadań i funkcji przypisanych gminie oraz zasady i reguły w tym systemie obowiązujące
Słowa kluczowe: zarządzanie kryzysowe, administracja publiczna, stany nadzwyczajne, wójt (burmistrz, prezydent miasta), system bezpieczeństwa wewnętrznego.
Introduction
PART I. ORGANIZATIONS AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT
Sergii Gushko
Regulation of statutory audit in the European Union
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_13-22
Zenon Ślusarczyk
The role of negotiation in business management in relationships with contractors
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_23-29
Zenon Ślusarczyk
Characteristics of social insurance management in Poland
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_31-44
Zenon Ślusarczyk
The development of the knowledge society on the example of Union Human Capital and Erasmus
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_45-55
Kamila Lasocińska, Kamila Witerska, Andrzej Zbonikowski
Coaching skills of adult education professionals
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_57-73
PART II. LOGISTICS AND TRANSPORT MANAGEMENT
Jerzy Janczewski
Reverse logistics in the supply chain
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_77-88
Bartłomiej Stopczyński
The Product Cloud as the Innovation that is Transforming the Product on the Case of the Car
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_89-99
Danuta Janczewska
Quarantee of food safety during purchasing and storage logistics process in food industry
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_101-112
Jerzy Janczewski
Car service of the coming evolution of transport and changes in individual mobility
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_113-125
PART III. ECONOMY AND SUSTAINABLE DEVELOPMENT
Tomasz Zalega
Economics of Sustainable Development as a Trend in Modern Economics: An Overview
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_129-156
Tomasz Zalega
The Concept of Homo Economicus in Economic Theory: An Outline of the Evolution
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_157-176
PART IV. PUBLIC ADMINISTRATION MANAGEMENT
Radosław Kamiński
Authority, competence and responsibility of the governor in the range of states of emergency
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_179-190
Radosław Kamiński
Crisis management as part of the Self-government, the institutional system of internal security. The legal basis, the rules, the current solution.
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_191-205
PART IV. REVIEWS. REPORTS FROM THE CONFERENCE
Mariusz Portalski Monika Rutkowska-Ryciak
Scientific Session of the "The Advantage through information," Plock, April 19, 2016
Regulation of statutory audit in the European Union
The article deals with the regulatory policy of statutory audit with the purpose of confidence strengthening in the European financial markets and ensuring the foundations of international cooperation of market regulators under the conditions of information economy functioning. General requirements for the EU not only define the target strategy of an auditor and the method of auditing – they direct the establishment of the structures necessary for ensuring audit quality and rise of confidence in audit functions.
The attention is drawn to information transparency, which is the result of systematization of financial information made public by European companies. The authors have investigated a number of legislative acts of the European Union in audit and Sarbanes-Oxley Act of investor protection, as important elements in the formation of a real global convergence in corporate legislation sphere and contribution to the creation of a single market.
Harmonization of audit activity is a step in the right direction in the area of corporate governance and protection of potential investors’ interests of the European market.
Key words: financial markets, audit, European Union.
The role of negotiation in business management in relationships with contractors
The article presents the role of negotiation in business management in relations with contractors. Quoted definitions of negotiation as a process of solving zaistniałego conflict between two or more parties, and defined it as a conversation over the sharing side approaches to the issue and attempt to communicate and determine further cooperation. The negotiation process is a structure consisting of the preparation of the start of the talks, their progress, conclusion of discussions in the form of agreement obtained. It was concluded that knowledge of negotiation contributes to the achievement of its objectives and the most common reasons for this are: conflicts of interest between the parties; difficulties in solving them by normal business procedures and administrative
Key words: negotiations, conflicts, misunderstandings, styles, negotiation, communication
Characteristics of social insurance management in Poland
The aim of the article is to discuss the basic issues regarding the management of social security by the state institutions, mainly in terms of legal regulation of this management. This was done by the characteristics of the management of the basic types of insurance. Social insurance is the primary instrument used by the State as part of social policy. They are regulated by norms of public law. By the subject of insurance is meant fault of the lack of income resulting from both random events as well as specific family situations.
Key words: social insurance, disability insurance, pension insurance, sickness insurance, accident insurance.
The development of the knowledge society on the example of Union Human Capital and Erasmus
The article describes EU programs human capital and Erasmus and their impact on the development of the knowledge society, which is a crucial challenge for the EU and Polish in the conditions of globalization, cope with competitive by modernizing economies, development and implementation of new technologies and products. The conclusion was that in response to these challenges, the EU adopted the Lisbon Strategy and the Europe 2020 and a number of operational programs, including human capital to encourage the development of higher education, improve the quality of education, inventiveness, etc. In the case of Polish utilization of grants from this program is still insufficient, requires greater involvement of universities, research staff.
Key words: knowledge society, Programme Human Capital, Programme Erasmus.
Coaching skills of adult education professionals
The article presents studies carried out within the European project Coach4You - COACH4U, developed in the years 2014 to 2105 by the consortium of six European countries: Sweden, Poland, Bulgaria, Cyprus, Spain and the UK. The research group has consisted of 136 people (81 females, 55 males): teachers, educators, trainers. The object of study were coaching skills necessary to work effectively with adult learners, based on ICF Core Competencies: full participation in the interaction and focus on the other person; referring to the student resource; having communication skills; creativity - flexibility of thinking, openness; the use of coaching methods and tools; constructive stimulating to face challenges. The study showed that the level of coaching skills formed at the teachers at an average level, which implies the need for improvement in this area. Specific training needs were identified in following areas: communication skills, creativity (flexibility of thinking, openness) and the use of coaching methods and tools. Comparison of representatives of individual countries indicated the highest level of competencies in subjects from the UK and lowest (and highest need for this training) in subjects with Cyprus.
Key words: core competencies, coaching skills, adult education.
Reverse logistics in the supply chain
The article presents two distinctive areas of reverse logistics processes associated with the sale and use of products and processes after their use. An analysis of returns and forms of reverse logistics and presents the results of surveys that give a view of the prevalence of different types of product returns between the participants of the exchange of the supply chain (business-to-business) and the end user (the company - the consumer). Particular attention was paid also to the main problems of managing return flows arising from the diversity of products.
Key words: reverse logistics, supply chain, product returns.
The Product Cloud as the Innovation that is Transforming the Product on the Case of the Car
Development of the Internet and modern technology results in the form transformation of individual products on the market. Currently the Internet itself is converted to the so-called. Internet 3.0 (Internet of things). At the same time selected products are transformed into smart connected products. They are characterised by continuous access to the Internet, which use in everyday functioning, networking and a certain degree of autonomy of functioning. Within these product importance is growing of its virtual items (operating system, applications, cloud product), on the other hand the importance of traditional elements is decreasing. Car is one of the elements which is transformed into the smart connected product. In this article the author poses the question how internet affects product shape (in that case of the car). The purpose of this article is to determine the direction in which the cars are evolving under the influence of the evolution of the Internet itself. The source of information to get the answers will be available literature.
Key words: Internet, product cloud, innovation, smart connected product.
Quarantee of food safety during purchasing and storage logistics process in food industry
The production enterprises realized their goals and the main is logistics purchase processes. The quarantee of safety of food necessary is the correct conditions of transportation and storage raw materials and packaging materials. On example of food industry can confirm that main goal is safety of food products. The aim of article is presentation the HACCP system in management of logistics processes, especially purchase and storage. There are presented case study of quality management system based on HACCP in confectionery enterprise.
Key words: quality management, food safety, HACCP, purchase logistics, storage logistics.
Car service of the coming evolution of transport and changes in individual mobility
The article presents the prospect of continually approaching the evolution of transport and changes in individual mobility, and the resulting factors affecting the sector garages. These factors included the acquisition of new knowledge and the ability to use the increasing amount of information, supplementing and updating modern equipment service, changes in the processes of customer service, increased environmental awareness, practice strategies to prevent failures, consolidation and the wider cooperation with other workshops, comprehensive range of services and also constant availability.
In the summary they expressed the view that the car will continue to be the main means of transport for both individual and collective. Lack of evidence indicating that in the near future may be eliminated from use and replaced by other means.
Key words: car service, evolution of transport, individual mobility.
Economics of Sustainable Development as a Trend in Modern Economics: An Overview
The concept of sustainable development, and thus the evolution of the economics of sustainable development, became the subject of increased interest of researchers and businesses after the first UN Conference in Stockholm in 1972, and then after the second Earth Summit in Rio de Janeiro two decades later. It is at the second Earth Summit with its “Environment and Development” motto, which was attended officially by 172 countries and approximately 2400 representatives of non-governmental organisations, where unsustainable consumption and production were recognised as the most important causes of growing global development problems. Attempts were made to find models of sustainable and stable economic development that took into account the protection of ecosystems from overexploitation and determinants of ecological human activity. It was no accident that this process coincided with the progress of economics of sustainable development.
This article aims at providing an insight into economics of sustainable development and presenting its historical roots. The issues herein do not describe its whole range, but only selected elements. The structure of this article is as follows. The first part focuses on the origins, concept and principles, objectives and orders of sustainable development. Further, the concept and assumptions of sustainable development economics and homo sustinens as the basic underlying notion are discussed.
Keywords: sustainable development, economics of sustainable development, eco-development, homo sustinens, environment.
The Concept of Homo Economicus in Economic Theory: An Outline of the Evolution
The evolution and progress in economic studies that have occurred in the past five decades provide a theoretical basis for changing the paradigm of homo economicus. Today, economics is constantly expanding and becoming more and more diverse internally, combining its own reflections with other social sciences, chiefly psychology, sociology and philosophy. As part of the interdisciplinary exchange, new methodologies and scientific approaches are emerging that are directed towards a more holistic view of economic processes and the functioning of entities in the market. Thus, the classical axiom of a rational man is being abandoned, with the concept of an emotional man gaining in importance. This approach resulted in the emergence of alternative ways of understanding homo economicus.
This article aims to outline the concept of homo economicus. The issues herein do not describe its whole range, but only selected elements. The first part focuses on the origins and elements of the homo economicus concept. Further, the most important criticisms of this notion are discussed, together with the most significant alternative ways of understanding homo economicus.
Keywords: homo economicus, rationality, homo bi-economicus, homo satisfaciendus, homo sociologicus, homo socio-economicus, homo sustinens, homo sapiens economicus, homo reciprocans.
Authority, competence and responsibility of the governor in the range of states of emergency
Voivod - as an organ of government-is an example of a unique and in many respects a very specific regulation of the public entity with powers imperious. Segment his prerogatives are the powers of states of emergency and crisis management, emphasizing the importance of this body in the system of public administration, and - according to many authors - decisive for the rationale of the institution governor. The aim of the article is to present the governor of competence in this field and to provide ways of performing statutory tasks for introduction in the country of one of the states of emergency.
Key words: crisis management, public administration, states of emergency, the province governor.
Crisis management as part of the Self-government [Community], the institutional system of internal security. The legal basis, the rules, the current solution.
The modern World is not devoid of economic and real threats. They may be caused by attitude and human activities or due to natural disasters. The pervasiveness of the term safety promotes a diverse understanding of threats and counter them. The aim of the article is an approximation of the legal bases and assumptions about crisis management at the level of the municipality as part of an institutional system of internal security of the State. The article presents a crisis management structure in Poland with particular reference to the tasks and functions assigned to the municipality and the principles and rules in this system, the existing
Keywords: crisis management, public administration, mayor, the institutional system of internal security.