Numer 1(16)/2013

Spis treści: 

Wprowadzenie

Jerzy Telep

Dostosowanie przedsiębiorstw do wymagań globalizacyjnych

 

Piotr Solarz

Reżim języka urzędowego Unii Europejskiej

 

Zenon Ślusarczyk

Unijne programy edukacyjne rozwoju innowacyjności w gospodarce i na rynku pracy

 

Jacek Cheda

Partnerstwo publiczno-prywatne w prawie Unii Europejskiej i w prawie polskim

 

Joanna Lipowska

Ocenianie pracowników, możliwe przyczyny braku efektywności

 

Tomasz Telep

Organizowanie lokalnego rynku pracy

 

Arkadiusz Grabowski

Efektywność energetyczna – w drodze do poprawy energochłonności polskiej i niemieckiej gospodarki

 

Tomasz Zalega

Freeganizm – nowy trend konsumencki w zachowaniach nabywczych miejskich gospodarstw domowych w Polsce w okresie kryzysu (wyniki badań)

 

Jarosław Starczewski

Satysfakcja klienta a pozycja konkurencyjna firmy

 

Piotr Solarz
Wpływ biurokracji na aparat administracyjny we współczesnej Polsce

 

Jerzy Janczewski

Controlling w małym warsztacie samochodowym

 

Dariusz Telep

Zagrożenie bezpieczeństwa Polski w okresie międzywojennym

Streszczenie: 

Jerzy Telep

Dostosowanie przedsiębiorstw do wymagań globalizacyjnych

 

Na tle zmian wymuszonych przez procesy globalizacyjne zaprezentowano najważniejsze czynniki wpływające na funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw. Zwrócono szczególną uwagę na cechy organizacji inteligentnych i problemy innowacyjności. Organizacje inteligentne są kolejnym etapem rozwoju przedsiębiorstw, w którym wykorzystuje się dodatkowy czynnik rozwoju – kapitał ludzki. W problematyce innowacyjności zasygnalizowano współdziałanie placówek naukowych i badawczo – rozwojowych, w transferze nowych technologii.

 

Słowa kluczowe:

rozwój, przedsiębiorstwo, kapitał ludzki, organizacja inteligentna, innowacyjność, globalizacja, przedsiębiorstwo dostosowanie

 

 

Piotr Solarz

Reżim języka urzędowego Unii Europejskiej

 

Instytucje Unii Europejskiej pracują w 24 językach urzędowych, w celu zapewnienia wszystkim obywatelom, niezależnie od tego, czy posługują się oni jednym z głównych języków europejskich czy mniej znanym, równego dostępu do polityki i prawodawstwa . Jest 24 języków urzędowych Unii Europejskiej . Kiedy nowy kraj staje się członkiem UE, jego język narodowy staje się zazwyczaj językiem urzędowym UE . Decyzja w tym zakresie podejmowana jest przez Radę Ministrów. Pozwala to  obywatelom korzystać w kontaktach z UE i jej instytucjami, z tego samego języka, jakiego używają w kontaktach z władzami krajowymi. Podobnie, wszystkie akty prawne przyjęte przez UE są tłumaczone na wszystkie języki urzędowe, po to aby każdy zainteresowany obywatel UE jak najszybciej mógł wiedzieć, co zawierają i jak odnoszą się do niego . Wszystkie wersje językowe prawa UE mają taką samą moc prawną . W ten sposób zapewniony zostaje brak dyskryminacji między obywatelami, języka używanego przez dużą grupę ludzi i innych obywateli , którzy korzystają z języków mniej rozpowszechnionych. Na przykład, w Parlamencie Europejskim poseł może przemawiać na spotkaniach w języku narodu który reprezentuje. Słoweński poseł ma takie same prawa , jak niemiecki używać języka swoich wyborców .

 

Słowa kluczowe:

równouprawnienie języków urzędowych UE, reżim języka, język urzędowy UE, języki robocze, język autentyczny traktatów.

 

 

Zenon Ślusarczyk

Unijne programy edukacyjne rozwoju innowacyjności w gospodarce i na rynku pracy

 

W artykule omówiony został jeden z kluczowych czynników wpływających na rozwój innowacji w zakresie zarządzania i funkcjonowania przedsiębiorstw, jakim jest edukacja. Autor scharakteryzował w nim społeczeństwo opartego na wiedzy i rolę, jaką w tym zakresie odgrywa UE.  Omówił programy, które UE stworzyła w celu  systematycznej poprawy wiedzy ludzi w zakresie zarządzaniu gospodarką i ich kwalifikacji, a mianowicie program "Uczenie się przez całe życie" i jej konkretny wyraz w postaci programów: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci i Grundtvig.

 

Słowa kluczowe:

Unia Europejska, programy edukacyjne, innowacyjność, gospodarka, rynek pracy

 

 

Jacek Cheda

Partnerstwo publiczno-prywatne w prawie Unii Europejskiej i w prawie polskim

 

Jacek Cheda jest autorem artykułu pt. Partnerstwo publiczno-prywatne w prawie Unii Europejskiej i w prawie polskim.  Omówił w nim istotę, cel i genezę  partnerstwa publiczno-prywatnego na świecie i w Polsce. Omówił prawne aspekty realizacji p.p.p., zarówno w kontekście prawa UE, jak i polskiego prawa wewnętrznego, przedstawił na relacje pomiędzy tymi dwoma systemami prawnymi. W podsumowaniu odniósł się do znaczenia prawa w realizacji przedsięwzięć w ramach p.p.p.

 

Słowa kluczowe:

partnerstwo publiczno prywatne, prawo, Polska, Unia Europejska

 

 

Joanna Lipowska

Ocenianie pracowników, możliwe przyczyny braku efektywności

 

Celem artykułu było znalezienia odpowiedzi na pytanie dlaczego ocena okresowa mimo wielu spodziewanych korzyści, często kończy się negatywnymi skutkami dla pracowników oraz samej firmy. W analizie przyczyn braku efektywności systemów ocen skoncentrowano się na aspektach psychologicznych samego procesu oceniania, aspekcie udzielania informacji zwrotnych jako podstawie rozmowy oceniającej oraz na umiejętnościach interpersonalnych prowadzących oceny menedżerów. W niewielkim stopniu omówiono typy rozmów oceniających, typy oceny okresowej czy proces wdrożenia ocen. Aspekty dotyczące projektowania i konstrukcji samego narzędzia, nie leżały w zakresie zainteresowań autora. Oprócz poszukiwania przyczyn niepowodzeń systemów oceniania, starano się także wskazać dobre praktyki, które przyczyniają się do efektywności systemu ocen, ocenianej w wymiarze zarówno motywowania pracowników, jak i wskaźników finansowych firmy. W przeprowadzonej analizie wykorzystano teorie psychologiczne, teorie zarządzania, a także opinie ekspertów zarządzania pracownikami.

 

Słowa kluczowe:

system ocen okresowych, rozmowa oceniająca, ocenianie pracowników

 

 

Tomasz Telep

Organizowanie lokalnego rynku pracy

 

W artykule zaprezentowano propozycje zmiany funkcjonowania lokalnego rynku pracy. W części pierwszej przedstawiono strukturę rynku pracy, natomiast w części drugiej zaproponowano nową strukturę lokalnego rynku pracy, która polega na zmianie w podejściu do rozwiązywania problemów bezrobocia. Odwrócono sytuację obecną, w której funkcjonujące organizacje reprezentują popyt na pracę, na proponowaną, w której zasoby siły roboczej tworzą organizacje wykorzystujące posiadany potencjał materialny i ludzki, równoważąc tym samym popyt na pracę z podażą pracy.

 

Słowa kluczowe:

Rynek pracy, organizowanie, zmiana, bezrobocie, funkcjonowanie

 

 

Arkadiusz Grabowski

Efektywność energetyczna – w drodze do poprawy energochłonności polskiej i niemieckiej gospodarki

 

Zgodnie z zasadami polityki energetycznej Unii Europejskiej, zarówno Niemcy jak i Polska wprowadziły własne mierniki i cele poprawy  efektywności energetycznej. Osiągniecie celów polityki energetycznej prowadzi do poprawy energochłonności gospodarki i w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Ze względu na znaczne koszty inwestycji, niezbędnym jest wsparcie publiczne dla inwestorów realizujących projekty poprawiające efektywność energetyczną. Artykuł ukazuje podejście do efektywności energetycznej w Polsce i w Niemczech, przedstawia energochłonność gospodarek
oraz podkreśla znaczenie efektywności energetycznej w nowoczesnym środowisku biznesowym. Podstawę artykułu stanowią dane z bazy statystycznej Eurostat, Internet, a także publikacje dotyczące rynku energii oraz ustalania cen na rynku energii. Brak literatury
z zakresu efektywności energetycznej spowodowany jest innowacyjnym charakterem badanego obszaru. Główne czynniki decydujące o wyborze do porównania Polski
i Niemiec wynikają z gospodarczych stosunków oraz geograficznej bliskości obydwu krajów.  Wartym uwagi jest przedstawienie podejścia do energochłonności gospodarek różniących się w tak dużym stopniu. Artykuł ukazuje również wagę państwa we wspieraniu projektów poprawiających efektywność energetyczną. W związku z tym, iż projekty te związane są
z długim horyzontem czasowym, wymagają wiele nakładów oraz służą poprawie wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne, niezbędnym jest wsparcie finansowe oraz doradztwo ze strony państwa. Artykuł zawiera również opis środków wsparcia i działań promocyjnych zarówno ze strony sektora prywatnego, jaki i publicznego.

 

Słowa kluczowe:

Polska, Niemcy, gospodarka, energochłonność, efektywność energetyczna

 

 

Tomasz Zalega

 

Freeganizm – nowy trend konsumencki w zachowaniach nabywczych miejskich gospodarstw domowych w Polsce w okresie kryzysu (wyniki badań)

 

Kryzys gospodarczy wywiera istotny wpływ nie tylko na poziom i strukturę konsumpcji ale także na zachowania konsumpcyjne gospodarstw domowych z osobą bezrobotną. Niewątpliwie, obserwowane w Polsce od 2008 roku spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, rzutuje na pogorszenie się sytuacji na rynku pracy, co z kolei wpływa na sytuację dochodową konsumentów, i efekcie prowadzi nie tylko do obniżenia poziomu konsumpcji gospodarstw domowych,  ale także do jej pogorszenia. Celem artykułu jest uchwycenie istoty freeganizmu jako nowego trendu konsumenckiego w zachowaniach miejskich gospodarstw domowych w Polsce w okresie kryzysu. Po zaprezentowaniu metodologii badań oraz krótkiego opisu próby badawczej, w dalszej części artykułu skoncentrowano się na konsekwencjach kryzysu gospodarczego odczuwanych przez miejskie gospodarstwa domowe. Kolejnym zagadnieniem poruszonym w artykule jest analiza freeganizmu w ankietowanych gospodarstwach domowych w okresie kryzysu gospodarczego.

 

 

Słowa kluczowe:

freeganizm, konsumpcja, zachowania konsumpcyjne, gospodarstwa domowe, kryzys gospodarczy.

 

 

Jarosław Starczewski

Satysfakcja klienta a pozycja konkurencyjna firmy

 

Artykuł omawia podstawowe zagadnienia związane z kształtowaniem pozycji konkurencyjnej firmy: pojęcie pozycji konkurencyjnej, źródła przewagi konkurencyjnej, wybrane metody określania pozycji konkurencyjnej, zarządzanie produktem i marką firmy. Jako przykład oceny różnych elementów kształtowania przewagi konkurencyjnej podano badanie satysfakcji klientów z oferowanych produktów wybranej firmy. Badania przeprowadzone metodą odpowiedzi na pytania skierowane do klientów firmy pozwalają dokonywać oceny stopnia satysfakcji klientów i na tej podstawie formułować wnioski dotyczące jakości funkcjonowania różnych sfer kształtowania przewagi konkurencyjnej przez firmę i podejmować określone działania zmierzające do zwiększenia przewagi.

 

Słowa kluczowe:

Konkurencyjność, produkt, marka, klient, ocena

 

 

Piotr Solarz

Wpływ biurokracji na aparat administracyjny we współczesnej Polsce

 

Celem artykułu była próba przedstawienia kompleksowej i usystematyzowanej wiedzy na temat "Wpływu biurokracji na funkcjonowanie aparatu administracyjnego w Polsce po 2004 r.", co zostało osiągnięte. Także udowodniona została teza umieszczona na początku artykułu, że biurokracja  przyczynia się do niespójności, niejednolitości i dysfunkcji systemu politycznego Polski, została udowodniona. Została udowodniona  zarówno w ujęciu teoretycznym (teoria Maxa Webera), jak i w praktycznym.

 

Słowa kluczowe:

biurokracja, technokracja, polityka biurokratyczna, aparat administracyjny, urzędnik.

 

 

Jerzy Janczewski

Controlling w małym warsztacie samochodowym

 

W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące controllingu w zarządzaniu mikro i małą firmą. Określony  strategiczne cele w firmie, pokazano strategiczną kartę wyników oraz  mapę strategii, oceniono  efekty z wdrożenia controllingu w małym warsztacie zajmującym się obsługa i naprawą pojazdów samochodowych.

 

Słowa kluczowe: controling, usługi motoryzacyjne, warsztat samochodowy

 


Dariusz Telep

Zagrożenie bezpieczeństwa Polski w okresie międzywojennym

 

Artykuł ocenia sytuacje polityczno – militarną w bliższym i dalszym sąsiedztwie Polski w okresie od uzyskania niepodległości do wybuchu II wojny światowej. Analiza stosunków Polski z państwami sąsiednimi oraz z Wielką Brytanią i Francją, a także analiza sytuacji politycznej i militarnej w tych państwach pozwala ocenić stan zagrożenia Polski w tym okresie. Wyniki tej analizy pozwalają stwierdzić, że Polska już od chwili odzyskania niepodległości znajdowała się w stanie ciągłego zagrożenia bezpieczeństwa, praktycznie ze wszystkich stron.

 

Słowa kluczowe:

sytuacja polityczna i militarna, zagrożenie, bezpieczeństwo, porozumienia, okres międzywojenny

 

List of Content: 

Jerzy Telep

Adaptation of enterprises to the globalization requirements

 

Piotr Solarz

Regime official language of the European Union

 

Zenon Ślusarczyk

EU educational programs development and innovation in the economy and the labor market

 

Jacek Cheda

Public-private partnerships in European Union law and the law of Polish

 

Joanna Lipowska

Evaluating employees, possible causes of inefficiency

 

Tomasz Telep

Organizing local labor market

 

Arkadiusz Grabowski

Energy efficiency – on the way to improve energy intensity of the Polish and German Economy

 

Tomasz Zalega

Freeganism – a new trend in the consumption behaviour of Polish urban households in the period of crisis (the results of a survey)

 

Jarosław Starczewski

The customer satisfaction and the company competitive position

 

Piotr Solarz

Impact of red tape on the administrative machinery in contemporary Poland

 

Jerzy Janczewski

Controlling of small garage

 

Dariusz Telep

Threat of Poland safety in the interwar period

Abstracts: 

Jerzy Telep

Adaptation of enterprises to globalization requirements

The most important factors affecting contemporary enterprises were presented against the background of changes forced by globalization processes. Special attention was paid to features of intelligent organizations and problems associated with innovation. Intelligent organizations are the next stage of enterprises development in which one uses an additional developmental factor – human capital.

In the innovation field cooperation between academic and research-and-development institutions was mentioned in the transfer of new technologies.

 

Keywords: development, enterprise, human capital, innovation, intelligent organization, globalization, company, adaptation

 

Piotr Solarz

Regime of official language of the European Union

The institutions of the European Union work in 24 official languages in order to ensure that all citizens, regardless of whether they speak one of the major European languages or the lesser-used ones, have equal access to policies and legislation. There are 24 official languages of the European Union. When a new country joins the EU, the national language of the country usually becomes the official language of the EU. The decision is taken by the Council of Ministers. This allows citizens to use, when dealing with the EU and its institutions, the same language they use in dealing with national authorities at home.

Likewise, all of new rules adopted by the EU are translated into all official languages so that every concerned citizen of the Union knows what they contain and how they should be applied as soon as possible. All language versions of EU law have the same legal force. In this way the absence of discrimination between citizens is ensured, the language spoken by a large group of people and other citizens who use lesser-used languages. For example, in the European Parliament Members may speak at meetings in the language of the nations they represent. Slovenian MPs have exactly the same rights as German to use the language of their constituents.

 

Keywords: equality of official languages of the EU, language regime, the official language of the EU, working languages, authentic language of treaties

 

Zenon Ślusarczyk

EU development of innovation educational programs in the economy and the labour market

In the article the author discussed one of the key factors affecting the growth of innovation in management and operation of businesses namely education. Both knowledge society and the role of the European Union were characterized in this respect. The author described programmes developed by the EU in order to improve systematically people’s knowledge related to their qualifications and managing economy, namely Lifelong Learning Programme and its concrete expression in the form of Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci and Grundtvig.

 

Keywords: the European Union, educational programmes, innovation, economy, labour market

 

Jacek Cheda

Public-private partnerships in European Union and Polish law

In the article the author discussed the essence, the purpose and origins of public-private partnerships in Poland and abroad. He presented legal aspects of PPP implementation, both in the context of EU and Polish law, also the relationship between the two legal systems was outlined. In conclusion, the author referred to the importance of law in the implementation of projects under PPP.

 

Keywords: public-private partnership, law, Poland, the European Union

 

Joanna Lipowska

Evaluating employees, possible causes of inefficiency

The article tries to reveal why employee appraisal system despite many theoretical benefits activates detrimental effects for employees and the company itself. Psychological aspects of evaluation, feedback as a basis for appraisal interview and interpersonal skills of managers as appraisers have been focused on. To some extent such organizational aspects as: type of appraisal interview, type of evaluation and implementation of the process have been discussed. Issues of designing appraisal system, questionnaire for appraisal, have not been author’s field of interest. Apart from making effort to find causes of appraisal systems failure, an attempt was made to indicate good practices, which foster effectiveness of appraisal both in the dimension of motivating employees and company financial ratings. In the analysis both psychological and management theories as well as workforce management experts’ opinions have been considered.

 

Keywords: appraisal system, appraisal interview, employees’ evaluation

 

Tomasz Telep

Organizing local labour market

The paper presents a proposal to change the functioning of the local labour market. The first part outlines the structure of the labour market, while in the second part a new structure of the local labour market was proposed, which is a kind of change in the approach to solving the problems of unemployment. Current situation, in which the operating organization represent the demand for labour, was reversed, to the proposed one, in which the workforce create organizations that use their physical and human potential, thus balancing labour demand and supply.

 

Keywords: market of the work, organization, change, unemployment, functioning, work, the labour market, the organization, the local labour market

 

Arkadiusz Grabowski

Energy efficiency – on the way to improve energy intensity of Polish and German Economy

In accordance with the energy policy of the European Union both Germany and Poland are implementing their own efficiency measures and targets. Fulfilling the European energy efficiency targets leads to improving energy intensity of the economy and brings considerable tribute to environment protection. Due to considerable cost of investment, active support of public institutions is necessary for promotion of the energy efficiency idea. This article shows attitude to energy efficiency in Poland and in Germany, presents energy intensity

of the economies and highlights the importance of effective use of energy in modern business environment. The basis for the article form the statistical data from the Eurostat databases, the Internet and some energy markets and energy pricing publications. The lack of publications in the field of energy efficiency is caused by the innovative character of energy efficiency. Economic connections and geographical locations are the main reasons considered when choosing Poland and Germany for comparison. Description of attitude to energy intensity in countries with the energy intensity of the economy that differs to such a great extent is worth highlighting. The article also shows the importance of the state in introduction of projects aiming at improving energy efficiency. Since such projects are of long-term nature, require much effort from investors and aim at improving quality of environment, which is our common good, it is advisable to provide investors with business advice and financial support. The article also highlights the means of support and promotional activities of both governmental and private institutions in improving energy efficiency.

 

Keywords: Poland, Germany, the economy, energy consumption, energy efficiency

 

Tomasz Zalega

Freeganism – a new trend in the consumption behaviour of Polish urban households in the period crisis (the results of a survey)

The economic crisis has significantly changed the level and structure of consumption of Polish households, as well as their consumption behaviours. It is undeniable that the rate of economic growth declining in Poland from 2008 has deteriorated the labour market situation, affecting consumers’ income and, consequently, bringing down the level of households’ consumption and making its structure less favourable. The article discusses freeganism as a new consumption trend in the behaviour of Polish urban households in the period of crisis. After description of research methodology and sample, the author focused on economic impact of crisis on urban households. The article also analyses how freeganism manifests itself in the surveyed households in the period of economic crisis.

 

Keywords: freeganism, consumption, consumption behaviours, households, economic crisis

 

Jarosław Starczewski

Customer satisfaction and competitive position of the company

The article discusses the key issues in shaping the competitive position of a company: the concept of competitive position, a source of competitive advantage, selected method of determining the competitive position, product and brand management. As an example of an assessment of all various elements shaping the competitive advantage a customer satisfaction survey concerning products of a chosen company was presented. The study based on the analysis of the answers given allows to assess the degree of customer satisfaction and on this basis to formulate proposals for the quality of the various spheres of development of the company’s competitive advantage and take specific steps to increase their lead.

 

Keywords: competitiveness, product, brand, client, opinion

 

Piotr Solarz


Impact of red tape on the administrative apparatus in contemporary Poland

The purpose of the article was an attempt to present a comprehensive and structured knowledge about “The impact of bureaucracy on the functioning of the administrative apparatus in Poland after 2004” what has been achieved. Also, the thesis proposed at the beginning of the article, i.e. bureaucracy contributes to inconsistency and dysfunction of the public administration in Poland after accession to the EU, was right. It has been proved from both theoretical (Max Weber’s theory) and practical perspectives.

 

Keywords: bureaucracy, technocracy, bureaucratic politics, administrative service officer

 

Jerzy Janczewski

Controlling in a small garage

This paper presents selected issues of controlling in micro and small firms management.

The author defined strategic objectives of the company, presented strategic scorecard and map, and also assessed the effects of implementation of controlling procedures in a small garage servicing and repairing cars.

 

Keywords: controlling, small garage, automotive services

 

Dariusz Telep

Threat of Poland safety in the interwar period

The article describes political and military situation in the closer and further neighborhood of Poland in the period from gaining independence to the outbreak of the Second World War. The analysis of Poland’s relations with neighboring countries and with Great Britain and France, as well as the analysis of political and military situation of these states let us estimate threat risk condition in Poland in discussed period. The results of this analysis let us claim, that Poland was already in the condition of permanent threat of its security since the moment of the recovery of independence, practically from all sides.

 

Keywords: political and military situation, threat, security, agreement, interwar period